Euro U20 – Δεν μπόρεσε η Εθνική και τώρα Μαυροβούνιο…(vd)

Το καταστροφικό δεύτερο ημίχρονο της Εθνικής ομάδας δεν της έδωσε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στους “4” γνωρίζοντας την ήττα από την Ισπανία με 60-82 και πλέον θα παλέψει για τις θέσεις 5-8 κόντρα στο Μαυροβούνιο.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε χάρη στην υπεροχή των ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο να είναι ανταγωνιστική, όμως στην επανάληψη, η άμυνα, η αστοχία έφεραν την υπεροχή των «φούριας ρόχας», οι οποίοι πήραν τη μεγάλη νίκη-πρόκριση.

Ο γρήγορος ρυθμός ήταν χαρακτηριστικός από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Οι Ισπανοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 10-6. Η ελληνική ομάδα ήταν αυτή που πήρε τα ριμπάουντ (11-6 μέχρι εκείνο το σημείο) με αποτέλεσμα να καταφέρει να προηγηθεί για πρώτη φορά με 14-11 στο 8′, οι Ισπανοί όμως με πρωτεστάτες τους Ντίεθ και κατάφεραν να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 20-16.

Στη συνέχεια οι αντίπαλοι έτρεξαν και πάλι, τα τρίποντα μπήκαν και κάπως έτσι ήρθε το 15-4 επιμέρους σκορ (26-18 στο 11′). Ο Παπαπέτρου απάντησε με δύο σερί τρίποντα (24-26), όμως για μια ακόμα φορά τα πολλά λάθη (11 τον αριθμό) στοίχησαν καθώς και πάλι η Ισπανία κατάφερε να πάρει προβάδισμα(36-30 στο 16′). Ο Καμπερίδης μείωσε με τρίποντο (33-36), οι «φούριας ρόχας» ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (33-40) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το κάρφωμα του Καμπερίδη (37-41).

Οι τόνοι έπεσαν στην επανάληψη, η ελληνική άμυνα χαλάρωσε, οι βολές δεν μπήκαν και οι Ισπανοί αντίθετα ήταν εύστοχοι, ισορρόπησαν και τα ριμπάουντ (23-24), και έτσι ήρθε το 11-1 το οποίο τους έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφιο αριθμό στο 28′ (57-43), ενώ με τη λήξη του τέταρτου δεκαλέπτου ο Βίβεθ με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (45-62).
Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην τέταρτη περίοδο με τους Ισπανούς να έχουν τη ψυχολογία, σε αντίθεση με την Εθνική η οποία δεν μπορούσε να πιέσει και να κάνει το καμ μπακ, η διαφορά έπαιρνε την ανιούσα +21 (47-68) στο 32′ , +23 (80-57) στο 38′ και έτσι οι Ισπανοί βγήκαν θριαμβευτές παίρνοντας στην πρόκριση στους «4».

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 60-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 37-41, 45-62, 60-82
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 13 (1 τρ., 4 ασ.), Λαρεντζάκης 15 (1 τρ., 8 ρ.), Παπαπέτρου 12 (2 τρ., 3 κλ.), Καραμολέγκος, Καλογιαννίδης 3, Σλαφτσάκης, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 5 (1), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 6, Καμπερίδης 4 (7 ρ.), Γόντικας.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Αλόνσο): Μότος, Αμπια, Βίβεθ 9 (1), Φερνάντεθ 21 (2/7 τρ., 5 κλ.), Σανθ, Κόντε, Κόστα, Ντίεθ 23 (3 τρ., 9 ρ.), Μεντόρι, Σουάρεθ 14 (4), Ολαϊζόλα 4, Σάιθ 11.