finland u20Χαμός έγινε στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του Eurobasket U20, το οποίο αποδεικνύεται ότι είναι πολύ πιο ισορροπημένο και ανταγωνιστικό απ’ ότι φαινόταν αρχικά. Στον 2ο όμιλο η διοργανώτρια Φινλανδία επιβλήθηκε στην παράταση της Ισπανίας με 91-90, έχοντας μάλιστα το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Ήρωας των Φινλανδών δεν ήταν άλλος από τον Λάουρι Μαρκάνεν, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι με φόλοου 2,2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και τελείωσε το παιχνίδι με 33 πόντους.

Το Ισραήλ, από την πλευρά του, όχι μόνο διπλασίασε τις νίκες στον δεύτερο όμιλο, αλλά διέλυσε κιόλας τη Γαλλία 86-66, έχοντας προηγουμένως ξεφύγει ακόμα και με 25 πόντους διαφορά. Οι Ισραηλινοί σούταραν ξανά με πολύ υψηλά ποσοστά (52,5%) και είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κόπερμπεργκ, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους σε λιγότερο από 22 λεπτά.

1ος όμιλος: Τα χρειάστηκαν οι Τούρκοι

Τα φαβορί επικράτησαν εύκολα ή δύσκολα στον 1ο όμιλο, κι ας αποτέλεσε η Γερμανία το πρώτο σοβαρό τεστ για τους Τούρκους στο Ευρωμπάσκετ. Η «νασιονάλμασαφτ» προηγήθηκε ακόμα και με 13 πόντους διαφορά στο 22’, ωστόσο η Τουρκία πήρε τα ηνία στην τέταρτη περίοδο χάρις σε ένα επιμέρους 14-2 και εν τέλει επικράτησε με 67-63.

Σε μονόλογο μετέτρεψε το άλλο παιχνίδι η Λιθουανία, η οποία ξεπέρασε τους 100 πόντους πριν καν λήξει η τρίτη περίοδος και διέλυσε την Ουγγαρία 128-69! Οι Λιθουανοί σούταραν με 70,6% εντός πεδιάς, είχαν 10/18 τρίποντα, υπερδιπλάσια ριμπάουντ (46 έναντι 19), μοίρασαν 37 ασίστ και πέτυχαν 74 πόντους μέσα από τη ρακέτα, ενώ σε κάποιο σημείο προηγήθηκαν ακόμα και με 64 πόντους διαφορά!

3ος όμιλος: Ουκρανική σφαλιάρα σε Σερβία!

Η πιο ηχηρή έκπληξη της ημέρας σημειώθηκε στον τρίτο όμιλο, εκεί όπου η Ουκρανία συνέτριψε τη Σερβία 90-69, δίχως καν να έχουν (ξανά) σε καλή ημέρα το μεγάλο αστέρι τους, τον Σιάτοσλαβ Μίχαλιουκ (12π., 7λ.)! Οι Ουκρανοί είχαν όμως και 14/27 τρίποντα, πήραν 56 πόντους από τον πάγκο τους και κυριάρχησαν απόλυτα απέναντι στους απογοητευτικούς (πάλι) Σέρβους, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 27 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο…

Έπειτα από δύο ημέρες δεν υπάρχει αήττητη ομάδα στον τρίτο όμιλο. Κι αυτό διότι στο βραδινό παιχνίδι η Λετονία επιβλήθηκε με 78-71 της Σλοβενίας, με τον Κος να αναλαμβάνει δράση στο τέταρτο δεκάλεπτο και να σημειώνει 10 διαδοχικούς πόντους, μετατρέποντας μόνος του το σκορ 62-58 από 52-56.

4ος όμιλος: Μεγάλη ανατροπή οι Τσέχοι

Η Τσεχία συνεχίζει να εντυπωσιάζει στον 4ο όμιλο. Παρότι πέτυχαν μόνο επτά πόντους στην πρώτη περίοδο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10-29 στο 13’, οι Τσέχοι έκαναν την ολική επαναφορά (με αφετηρία ένα σερί 15-0 στην τρίτη περίοδο) και νίκησαν τη Σουηδία 67-61, διπλασιάζοντας τις νίκες τους στο τουρνουά.

Στον άλλον αγώνα του τέταρτου ομίλου η Ιταλία ξέσπασε πάνω στο Βέλγιο (89-64) για την απρόσμενη ήττα της πρεμιέρας. Οι «ατζούρι» πήραν από πολύ νωρίς τον έλεγχο, έχτισαν μία διαφορά 15-20 πόντων και έφτασαν δια περιπάτου στην πρώτη νίκη τους στο Ευρωμπάσκετ, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στον Στέφανο Σακριπάντι να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.