Euro U20 – Ηττα για Λετονία και Ισπανία… (vds)

Η Λετονία (σ.σ. όπως και η Εθνική μας) γνώρισα σήμερα την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση από τη Γαλλία με 79-74 αν και αυτό δεν της στοίχισε αφού και πάλι τερμάτισε πρώτη στον όμιλο.  Οι «τρικολόρ» είχαν συνεχώς το προβάδισμα το οποίο μάλιστα άγγιξε τους 16 πόντους στην τελευταία περίοδο (69-54) με τους Λετονούς το μόνο που να καταφέρουν το τελευταίο πεντάλεπτο να είναι να μειώσουν τη διαφορά.

Η Ιταλία δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Ρωσία κατακτώντας τη δεύτερη θέση στον έκτο όμιλο, ενώ η Σλοβενία πήρε τη νίκη επί της Ισπανίας (αντίπαλος της Εθνικής στη φάση των “8”) με 75-72. Οι Ισπανοί κυνηγούσαν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ, όταν και κατάφεραν σε εκείνο το σημείο να το φέρουν στα ίσια (51-51). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αμφίρροπο με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς. 37” πριν το φινάλε το ματς ήταν στον πόντο (71-72), οι Σλοβένοι με 3/4 βολές έκαναν το 75-71 18” πριν από το τέλος και κάπως έτσι το ματς έληξε υπέρ τους.

5ος όμιλος

Μαυροβούνιο-Γερμανία 74-65 Βρμπιτσα 30 π., Λάτκοβιτς 16π. – Ραντοσαβγιεβιτς 22π.
Τουρκία-Ελλάδα 72-70 Ερόγλου 23 π., – Μποχωρίδης 24 π., Παπαπέτρου 20 π.
Λιθουανία-Κροατία 70-65 Καρινιάουσκας 24 π. – Παντουριτς 13π., Σάματς 13π.

6ος όμιλος

Ιταλία-Ρωσία 88-70 Λάντι 26π., Αμπάς 18π. – Γκούντουμακ 17π., Τρούσκιν 14π.
Ισπανία-Σλοβενία 72-75 Βίβες 24π., Ντίεθ 21π. – Ρούμπικ 20π., Ντίμες 17π.
Γαλλία-Λετονία 79-74 Χάουαρντ 17 π. – Ρέκις 16 π., Γκραζούλις 12π.

Θέσεις 13-20

Αήττητες παρέμειναν οι Σερβία και Βουλγαρία καθώς επικράτησαν των Ουκρανία και Εσθονία τερματίζοντας πρώτες στον όμιλο τους. Ετσι, για τις θέσεις 13-16  η Σερβία θα αντιμετωπίσει τη Σουηδία και η Βουλγαρία το Ισραήλ. Για τις θέσεις 17-20 η Ουκρανία θα κοντραριστεί με την Γεωργία και η Εσθονία με την Τσεχία.