EURO U20 – Κατέρρευσαν οι Νέοι

Την έβδομη θέση θα διεκδικήσει αύριο (στη 13:00 κόντρα σε Γερμανία ή Σλοβενία) η Ελλάδα, καθώς ηττήθηκε από τη Λετονία με 76-74 και δεν κατόρθωσε να μπει στις 6 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης σε επίπεδο Νέων.

Σε ένα ματς με 15 αλλαγές στο προβάδισμα και 14 ισοπαλίες, η Ελλάδα είχε το προβάδισμα σταθερά στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο στα τελευταία λεπτά ο Χελμάνις έβαλε όλα τα κρίσιμα καλάθια. Αρχικά ισοφάρισε 1’31” πριν από τη λήξη με τρίποντο (70-70), και στα 14” πέτυχε και το νικητήριο λέι-απ.

Οι Λετονοί σημείωσαν συνολικά 12 τρίποντα, εν αντιθέσει με την Εθνική που είχε μόνο 4/17. Τα τρία εξ αυτών τα πέτυχε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, που ήταν και ο κορυφαίος με τους 31 πόντους που σημείωσε (28 μέχρι το 30′).

ΛΕΤΟΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 76-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 37-42, 55-58, 76-74
ΛΕΤΟΝΙΑ: Βίτινς 3, Σίλινς, Τίμα 10 (3), Μπρίσις 10, Βίτολς 8 (2), Σαουλίτις, Μπέρζινς 9 (1), Μίστερς 11 (1), Κόντερς 1, Στράζντινς, Χελμάνις 12 (3/3δ., 2/2τρ.), Μπρέμερς 12 (3).
ΕΛΛΑΔΑ: Παναγιωταράς, Λαρεντζάκης 31 (6/8β., 8/10δ., 3/9τρ.), Αντωνάκης 9 (6ρ., 4ασ.), Μοτσενίγος 12 (1), Δερμιτζάκης, Παπαδιονυσίου 4, Μελισσαράτος 15 (9ρ.), Ζούμπος, Τσαπρούνης 3.