Euro U20 – Καταιγιστική (ξανά) η εμφάνιση της Εθνικής (vd)

Η Εθνική ομάδα επέστρεψε στις σαρωτικές εμφανίσεις της, καθώς επικράτησε εκ νέου του Μαροβουνίου με 67-52 και πλέον θα συναντήσει, για τις θέσεις 5-6, τη Λιθουανία η οποία ηττήθηκε από την Τουρκία με 70-68.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα. Βελτίωσε τα ποσοστά της, πήρε τα ριμπάουντ, έπαιξε άμυνα, ενώ ακόμα και όταν χαλάρωσε για λίγο, δεν άφησε το Μαυροβούνιο να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω.

Η Εθνική ξεκίνησε το παιχνίδι… φουριόζα, πήρε από την αρχή το προβάδισμα (10-2) και χάρη στην υπεροχή των ριμπάουντ διεύρυνε τη διαφορά η οποία έφτασε στο 9′ στο +15 (26-9). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, τα ριμπάουντ (18-4 μέχρι εκείνο το σημείο) ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (32-14, 12′). Η άμυνα ήταν εξαιρετική, αυτή ήταν που έφερε και τα πολλά κοψίματα (35-18 στο 15′) και με την Εθνική ομάδα να ελέγχει πλήρως το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η αστοχία… επισκέφτηκε τα παιδιά του Κώστα Μίσσα και έτσι το Μαυροβούνιο πλησίασε στο 24′ (32-39). Ομως, η ελληνική ομάδα δεν επέτρεψε το κάτι παραπάνω στον αντίπαλο κράτησε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (52-38) ολοκληρώνοντας λίγο αργότερα το τρίτο δεκάλεπτο με 56-38. Τα πράγματα δεν άλλαξαν στην τελευταία περίοδο με την Εθνική να εκτοξεύει ξανά τη διαφορά (62-41 στο 34′), από εκείνο το σημείο το ματς φαινόταν να είναι διαδικαστικό καθώς οι Ελληνες παίκτες είχαν επιβάλει το παιχνίδι τους, παίρνοντας έτσι στο τέλος τη νίκη.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΕΛΛΑΔΑ 53-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-26, 26-37, 38-56, 52-67
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Παβίτσεβιτς): Φάτιτς, Μούσοβιτς, Ζίζιτς 4, Βούσοβιτς 10 (2), Βρμπίτσα 4, Μούγκοσα 9, Μίκοβιτς 5 (1), Μρντακ 4, Νίκολιτς 10, Πάβιτς 6, Λάτκοβιτς.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 6 (7ρ.), Λαρεντζάκης, Παπαπέτρου 18 (2), Καραμολέγκος, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 2, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 7 (1 τρ., 9 ρ.), Μελισσαράτος, Αγραβάνης 16 (2 τρ., 7ρ.), Καμπερίδης 9, Γόντικας 9.