liapisΤη 17η θέση του Ευρωμπάσκετ U20 του Λινιάνο Σαμπιαντόρο θα διεκδικήσει η Εθνική Νέων μετά τη νίκη επί της Βουλγαρίας με 74-67 στον αγώνα για τις θέσεις 17-20. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει το Σάββατο στις 19:30 την Κροατία (διέλυσε τη Βοσνία 76-45 στο άλλο ματς), κλείνοντας έτσι τις υποχρεώσεις της σε ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που μόνο κακές αναμνήσεις θα αφήσει πίσω του, από τη στιγμή που η Εθνική Νέων υποβιβάστηκε στη 2η κατηγορία.

Οι Λιάπης (14π.), Σπυρόπουλος (14π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερς στη νίκη της Ελλάδας επί της Βουλγαρίας, ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Χριστοδούλου (7π., 7ρ., 9ασ., 3κλ.), που μοίρασε περισσότερες ασίστ απ’ ότι όλη η Βουλγαρία. Στον αντίποδα, άτυχος στάθηκε ο Σταμάτης, που χτύπησε στο πρόσωπο στο spyropoulosξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και αποχώρησε από το γήπεδο. Λίγο αργότερα αποχώρησε και ο Μπιλλής (συγκρούστηκε με τον Λιάπη), αλλά επέστρεψε στο γήπεδο δείχνοντας ότι δεν έχει κάτι σοβαρό.

Όσον αφορά την έκβαση του αγώνα, η Ελλάδα μπήκε στο γήπεδο δυνατά, προηγήθηκε 14-2 στο 5′ με ένα σερί 12-0 αλλά στα επόμενα 7 λεπτά έβαλε μόνο δύο πόντους, δέχτηκε… 21 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-23. Η Βουλγαρία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 42-36 αλλά η Εθνική “ξύπνησε” στην τρίτη περίοδο, πήρε γρήγορα το προβάδισμα με σερί 8-0 (49-46) και στο 34′ ξέφυγε πάλι με 66-58 χάρη σε ένα νέο σερί 8-0. Από εκεί και πέρα απλά κράτησε το προβάδισμα, φτάνοντας έτσι στη δεύτερη νίκη επί της Βουλγαρίας στο τουρνουά.

ΕΛΛΑΔΑ-ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 74-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 36-42. 55-55, 74-67
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Σπυριδωνίδης 6 (1), Λιάπης 14 (3), Κώττας 4, Χριστοδούλου 7 (1τρ., 7ρ., 9ασ., 3κλ.), Πουλιανίτης, Χατζηνικόλας 2, Θεοδώρου 9 (1), Τσαλμπούρης 2, Μπιλλής 9 (1), Σταμάτης 3 (1), Οικονομόπουλος 4, Σπυρόπουλος 14 (7/10δ., 6ρ.).
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Χατζισοτίροφ): Ιλιεφ 3 (1), Κότσεφ 3 (5ασ., 3κλ.), Στάβρεφ 11 (3), Χατζιρούσεφ 16 (5κλ.), Μίλοφ 12, Ιβκοφ 7 (1), Γκεοργκίεφ 10 (2), Πεϊτσίνοφ, Βανγκέλοφ, Βασίλεφ 5 (1).