Euro U20: Ο απόλυτος τελικός… Σερβία-Ισπανία (+vds)

serbiau20Στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων του 2013 η Τουρκία σταμάτησε το δρόμο της Σερβίας στην οκτάδα. Πέρυσι (πάλι στο Euro U18) την είχε νικήσει πανηγυρικά στον τελικό με 85-68. Φέτος ήταν… τρίτη και φαρμακερή. Η Σερβία ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στον δεύτερο ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ Νέων του Λινιάνο Σαμπιαντόρο, συνέτριψε την κάτοχο του τίτλου Τουρκία 81-58 και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό.

Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι σε κάθε τομέα του παιχνιδιού, είχαν σε σπουδαία βραδιά τον Γκούντουριτς και με ένα εντυπωσιακό σερί 18-0 από το 9′ έως το 17′ πήραν τα ηνία του αγώνα για τα καλά. Η ομάδα του Βλάντιμιρ Τζόκιτς δεν άφησε ποτέ την Τουρκία να espanau20ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο και έφτασε αήττητη μέχρι τον τελικό, εκεί όπου περιμένει η άλλη αήττητη ομάδα της διοργάνωσης, η Ισπανία.

Το τρένο από την Ιβηρική χερσόνησο δεν σταμάτησε ούτε στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ U20! Η Ισπανία είχε επί 40 λεπτά το προβάδισμα, ξέφυγε ακόμα και με 32-14 στο 15′ και στο τέλος νίκησε τη Γαλλία 70-61 στον πρώτο ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ. Δεν ήταν εύκολο πάντως. Οι Γάλλοι ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους στο 36′, μέχρι που τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τους Τζοπ, Ερνανγκόμεθ έδωσαν πάλι στη “φούρια ρόχα” τον “αέρα” που χρειαζόταν για να φτάσει στον τελικό.

Σκορ, θέαμα και σασπένς στους αγώνες κατάταξης

Τη 5η θέση του Ευρωμπάσκετ θα διεκδικήσουν η Τσεχία και η Λετονία. Η Τσεχία επιβλήθηκε του Βελγίου με 96-81 έπειτα από ένα ελεύθερο και γρήγορο παιχνίδι χωρίς καμία διάθεση από αμφότερες ομάδες να παίξουν άμυνα. Οι Τσέχοι ήταν πάντως πολύ πιο εύστοχοι (64,1% εντός πεδιάς), μοίρασαν 21 ασίστ και έλεγξαν απόλυτα το ματς μετά το σερί 12-0 που έκαναν στην τρίτη περίοδο, μετατρέποντας το 53-55 σε 65-55 στο 28′.

Πολύ πιο δραματικό ήταν το άλλο παιχνίδι για τις θέσεις 5-8, στο οποίο η Λετονία νίκησε στην παράταση τη Λιθουανία 82-80, χάρη στο φόλοου του Πάζε 12΄΄ πριν από τη λήξη. Η συγκεκριμένη φάση ήταν λίγο έως πολύ και η περίληψη όλου του ματς. Η Λετονία μάζεψε 21 επιθετικά ριμπάουντ σε ένα απόλυτα ισορροπημένο ματς με 13 αλλαγές προβαδίσματος και 8 ισοπαλίες, στο οποία καμία latviau20από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε με περισσότερους από 8 πόντους διαφορά.

Η Βοσνία απέφυγε την τελευταία θέση του Ευρωμπάσκετ, χρειάστηκε όμως παράταση για να καταβάλλει με 88-78 τη Βουλγαρία, η οποία κατάφερε να στείλει το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο χάρη σε λέι-απ του Μίλοφ σε νεκρό χρόνο, μετά το λάθος του Ζαχίραγκιτς στην επαναφορά 4΄΄ πριν από τη λήξη! Η Βουλγαρία ολοκλήρωσε το Ευρωμπάσκετ χωρίς να σημειώσει καμία νίκη σε εννέα αγώνες.