EURO U20 – Στην επόμενη φάση η Εθνική

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα η Εθνική ομάδα πήρε τη νίκη απέναντι στην Εσθονία με 91-69 και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ Νέων από τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα πήραν τα ριμπάουντ, είχαν υψηλά ποσοστά κοντά στο καλάθι, κατάφεραν να… κρατήσουν στην αντεπίθεση των Εσθονών, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη-πρόκριση και πλέον το Σάββατο (14/7, 21:30) απέναντι στη Ρωσία θα διεκδικήσουν την πρώτη θέση του 2ου ομίλου.

Η Εθνική μπήκε δυναμικά, έπαιξε πολύ κοντά στο καλάθι και χάρη στα καλά ποσοστά ευστοχίας (10/11 διπ., έναντι 3/13 του αντιπάλου) αλλά και την υπεροχή στα ριμπάουντ (13-3), πήρε από την αρχή το προβάδισμα, το οποίο στην πρώτη περίοδο έφτασε και στο +10 (23-13 στο 8’).  Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τα παιδιά του Κώστα Μίσσα, αφού τόσο ο έλεγχος των ριμπάουντ (20-7 στο ημίχρονο) όσο και η ευστοχία κοντά στο καλάθι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +21 (38-17 στο 14’,  42-21 στο 16’) .

Τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 24’ όταν και η Εθνική χαλάρωσε, με αποτέλεσμα η Εσθονία να κάνει επιμέρους σκορ 13-2 και να μειώσει έπειτα από πολύ ώρα τη διαφορά (50-60 στο 28’). Η ελληνική ομάδα απάντησε με 6 συνεχόμενους πόντους (4 βολές από τον Αντωνάκη και 2 από τον Μοτσενίγο, ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο στο +16 (66-50). Όμως, αυτό το κακό διάστημα κράτησε για λίγο, αφού  η εθνική συνήλθε γρήγορα έπαιξε καλύτερη άμυνα και κάπως έτσι επιμέρους σκορ 14-5 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +24 (84-60 στο 35′). Αυτή η διαφορά ήταν αρκετή, με την Εθνική να διατηρεί απόσταση με διψήφιο αριθμό και έτσι στο τέλος σημείωσε μία εύκολη νίκη.

ΕΣΘΟΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 69-91
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-29, 28-46, 50-66,  69-91
ΕΣΘΟΝΙΑ:  Λάνε 12 (1), Βαπ 5, Μετσάλου 8, Πουιτέτ 8 (2), Σάρε, Πασόγια 6, Πολτ 1, Ραπ 13, Νούρκερ 11, Βάινο 5, Κάλε 5.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Παναγιωταράς 5 (1), Λαρεντζάκης 28 (4τρ., 10ρ., 5ασ., 6κλ.), Βελισσαρίου, Αντωνάκης 23 (8ρ., 6ασ.), Μοτσενίγος 12, Δερμιτζάκης 1, Τσελεντάκης, Παπαδιονυσίου, Μελισσαράτος 8, Ζούμπος 14 (2), Τσαπρούνης 12, Καμπούρης.