italy u20Το… μεγάλο κόλπο της φάσης των «16» έκανε η Ιταλία στο Ευρωμπάσκετ Νέων του Ελσίνκι. Η ομάδα του Στέφανο Σακριπάντι νίκησε τη Σερβία 70-65 και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «8» της διοργάνωσης, πετώντας νωρίς νωρίς εκτός συνέχειας ένα από τα φαβορί για μετάλλιο. Η Σερβία έλεγχε απόλυτα το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκε 55-45 στο 32’, ωστόσο οι Ιταλοί έκαναν ένα επιμέρους 19-3 στα επόμενα 5 λεπτά, με τους Μορέτι, Μουσίνι και Φλακαντόρι να βάζουν πέντε τρίποντα! Ο Φλακαντόρι ήταν επίσης αυτός που έβαλε 4/4 βολές στα τελευταία 12,9 δευτερόλεπτα, σφραγίζοντας τη νίκη των Ιταλών.

Το Ισραήλ «επέλεξε» αντίπαλο την τελευταία μέρα της πρώτης φάσης. Προφανώς έκανε λάθος. Η Γερμανία αποδείχθηκε πολύ σκληρή για τα δόντια του Ισραήλ, αφού επικράτησε εύκολα με 89-73 και πήρε την πρόκριση. Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, προηγήθηκαν με 13 πόντους διαφορά στην πρώτη περίοδο, από εκεί και πέρα όμως η «νασιονάλμανσαφτ» κυριάρχησε απόλυτα χάρις στα μεγάλα κορμιά της, μάζεψε 26 ριμπάουντ παραπάνω και ξέφυγε ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Κυριάρχησαν Ουκρανοί και Λιθουανοί

Η Ουκρανία εξαργύρωσε με τον καλύτερο τρόπο την πρωτιά που κατέκτησε στον όμιλο της, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης. Βρήκε απέναντι της το Βέλγιο, το διέλυσε με 95-73 και προκρίθηκε εύκολα στους «8» της διοργάνωσης. Η καλή κυκλοφορία της μπάλας (24 ασίστ / 13 λάθη) και το ομαδικό μπάσκετ έκαναν πάλι θαύματα για την Ουκρανία, η οποία αποδεικνύει ότι μπορεί να φτάσει lithuania u20ψηλά όσο δεν τα περιμένει όλα από τον Μίχαλιουκ και τον Κόμπετς.

Ένα δεκάλεπτο άντεξε η διοργανώτρια Φινλανδία. Η Λιθουανία έκανε το πρώτο από τα τρία ξεσπάσματα που είχε στο παιχνίδι και νίκησε εύκολα τους Φινλανδούς, που τα περίμεναν όλα από τον Μαρκάνεν. Οι Λιθουανοί είχαν σαφώς περισσότερες επιθετικές λύσεις, μάζεψαν 17 ριμπάουντ παραπάνω και προηγήθηκαν ακόμα και με 30 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, «καθαρίζοντας» εύκολα κι απλά τη μπουγάδα.

Τσέκαραν εισιτήρια Τσέχοι και Τούρκοι

Τα φαβορί έκαναν εύκολα ή δύσκολα τη δουλειά τους στους πρώτους τέσσερις αγώνες της φάσης των «16» στο Eurobasket U20 του Ελσίνκι. Το πιο ενδιαφέρον παιχνίδι ήταν το τέταρτο, καθώς η Τσεχία του ασταμάτητου (ξανά) Ματέι Σβόμποντα χρειάστηκε παράταση προκειμένου να καταβάλλει τη Σλοβενία με 79-77 και να πάρει την πρόκριση. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με 65-56 στο 37’ αλλά οι Σλοβένοι έστειλαν το ματς στην παράταση με τρίποντο του Μάρτιντσιτς 18,9 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Σλοβένοι είχαν czech u20την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη αλλά ο Σίσκο έκανε λάθος πάσα στην τελευταία επίθεση.

Οι Γάλλοι αποδείχθηκαν αξιόμαχος αντίπαλος στο εναρκτήριο παιχνίδι της φάσης των «16», το… αναπόφευκτο πάντως δεν το απέφυγαν. Η Τουρκία έκανε ένα ξέσπασμα (σερί 14-0) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, το οποίο ήταν αρκετό ώστε να τους οδηγήσει στη νίκη με 82-75. Οι «τρικολόρ» πλησίασαν αρκετές φορές μέχρι τους τρεις πόντους στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο οι Τούρκοι είχαν πάντα έτοιμη την απάντηση.

Εύκολα Λετονοί και Ισπανοί

Στα χαρτιά ήταν ένα από τα πιο ισορροπημένα παιχνίδια της φάσης των «16». Επί του πρακτέου όμως η αναμέτρηση της Λετονίας με τη Σουηδία εξελίχθηκε σε περίπατο της χώρας από τη Βαλτική, η οποία επικράτησε εύκολα με 66-53, έχοντας το προβάδισμα από την αρχή έως το τέλος. Οι Λόμας και Τσάβαρς ήταν για ένα ακόμα ματς οι ηγέτες των Λετονών, οι οποίοι άνοιξαν τη ψαλίδα στο σκορ LATVIA U20μέχρι και το +22 στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Αναμενόμενα εύκολο ήταν το έργο της Ισπανίας με αντίπαλο την Ουγγαρία, την οποία συνέτριψε 87-66. Οι «φούριας ρόχας» κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια, πέτυχαν 50 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό» και από το 14’ είχαν εκτοξεύσει κιόλας τη διαφορά στους 25 πόντους (35-10). Η συντήρηση δυνάμεων άρχισε από νωρίς για τους Ισπανούς, ενόψει του πολύ πιο δύσκολου προημιτελικού…