Euro U20: Χτύπησε στο μηδέν ο Γκαρθία

marc garciaΤο Eurobasket U20 ξεκίνησε σήμερα στο Ελσίνκι και το πιο… τρελό ματς της πρεμιέρας έγινε στον 2ο όμιλο. Εκεί όπου η Ισπανία νίκησε τη Γαλλία 60-59, έχοντας ήρωα τον Μαρκ Γκαρθία, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο από τα 8 μέτρα την ώρα που ακουγόταν η κόρνα της γραμματείας. Επί της ουσίας οι «τρικολόρ» αυτοκτόνησαν. Είχαν το προβάδισμα επί 32 λεπτά και στο 38’ προηγούνταν με 58-50, ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Οκομπό έχασε μία κρίσιμη βολή και ο χρόνος αποδείχθηκε αρκετός για τον Γκαρθία.

Το Ισραήλ χάλασε την πρεμιέρα της οικοδέσποινας Φινλανδίας. Ο Ταμίρ Μπλατ (γιος του Ντέιβιντ Μπλατ) βρέθηκε σε καταπληκτική ημέρα, πέτυχε 10 από τους 25 πόντους του στα τελευταία 6,5 λεπτά και το Ισραήλ επικράτησε με 81-72, σε ένα ματς που έλεγχε στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά το «καθάρισε» χάρις σε ένα σερί 9-0 από το 33’ έως το 37’.

1ος όμιλος: Επιβλητικές εμφανίσεις από Τουρκία, Γερμανία

Επίδειξη δύναμης έκανε η Τουρκία στο κατ’ ευφημισμό ντέρμπι του 1ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ Νέων. Οι Τούρκοι συνέτριψαν τη Λιθουανία 90-68, κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια, καθώς ararπέτυχαν 68 πόντους μέσα από τη ρακέτα και προηγήθηκαν ακόμα και με 27 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε περίπατο από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό μετέτρεψε η Γερμανία την αναμέτρηση με την Ουγγαρία. Η «νασιονάλμανσαφτ» ξέφυγε από νωρίς στο σκορ με ένα σερί 17-0, προηγήθηκε μέχρι και με 50 πόντους διαφορά και στο τέλος διέλυσε την Ουγγαρία 92-44. Οι αριθμοί είναι ενδεικτικοί της ευκολίας με την οποία επικράτησε η ομάδα του Χένρικ Ρεντλ, η οποία πέτυχε 31 πόντους από τα 24 λάθη των αντιπάλων της, ενώ μάζεψε και 21 ριμπάουντ παραπάνω.

3ος όμιλος: Έσπασαν καρδιές!

Απρόσμενα δύσκολο ήταν το ποδαρικό της Σερβίας στο Ευρωμπάσκετ. Οι Σέρβοι επικράτησαν της Λετονίας με 70-68 έχοντας κορυφαίο τον Λαζάρεβιτς, αλλά μόνο καλή δεν ήταν η εικόνα που παρουσίασαν, καθώς στο τέλος χρειάστηκαν ένα κόψιμο του Όστοϊτς (που είχε 0/2 βολές στα 6΄΄) στο serbia-latvia u20σουτ που επιχείρησε ο Τσάβαρς, προκειμένου να πάρουν τη νίκη.

Με το ίδιο σκορ έληξε και το δεύτερο ματς του 3ου ομίλου. Και είχε ακόμα πιο συγκλονιστικό φινάλε. Η Σλοβενία ακολουθούσε στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, βρέθηκε πίσω ακόμα και με 15 πόντους διαφορά, στο τέλος όμως νίκησε την Ουκρανία 70-68, με το λέι-απ του Ντούρνικ 1 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη. Λίγο πιο πριν ο Κόμπετς είχε ισοφαρίσει με 2/2 βολές στα 6,5΄΄.

4ος όμιλος: Έκανε την έκπληξη η Τσεχία

Με μία μεγάλη έκπληξη άνοιξε το Ευρωμπάσκετ Νέων στον 4ο όμιλο, καθώς η Τσεχία επιβλήθηκε με 82-71 της Ιταλίας, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Ματέι Σβόμποντα (28π., 3/3β., 5/5δ., 5/7τρ.). Οι svobodaΤσέχοι ξέφυγαν στο σκορ χάρις σε ένα σερί 12-0 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στο τέταρτο.

Στον άλλον αγώνα η Σουηδία κράτησε το Βέλγιο στο 27,4% εντός πεδιάς, επικράτησε με 60-53 και ξεκίνησε με το δεξί το τουρνουά. Οι «βίκινγκς» κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (μάζεψαν 54 έναντι 37 των Βέλγων) και έλεγξαν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας κορυφαίο τον Σέριφ Ντράμε.