Η Ρωσία έκανε το… αυτονόητο στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ Νέων, το οποίο ξεκίνησε το μεσημέρι σε τρεις πόλεις της Σλοβενίας. Η μεθαυριανή αντίπαλος της Εθνικής συνέτριψε με 86-58 την αδύναμη Εσθονία, η οποία υπέπεσε σε 29 λάθη και δεν είχε καμία τύχη στον αγώνα…

Ενα λέι-απ του Ντένις Σρούντερ 4” πριν από τη λήξη έκρινε το ντέρμπι του 1ου ομίλου μεταξύ της Γαλλίας και της Γερμανίας. Η “νατσιονάλμανσαφτ”, παρά τον τραυματισμό του Ντάνιελ Τάις στο 4ο λεπτό, επικράτησε της Γαλλίας με 54-52 σε ένα δραματικό παιχνίδι, στο οποίο καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων μετά το πρώτο δεκάλεπτο! Στον άλλον αγώνα η Σερβία επιβλήθηκε πολύ εύκολα του Μαυροβουνίου με 91-73.

Εύκολο αποδείχθηκε για την Ισπανία το ντέρμπι του 3ου ομίλου με την Τουρκία. Οι κάτοχοι του τίτλου “φούριας ρόχας” έβαλαν 25 πόντους από τα λάθη των Τούρκων, 21 από δεύτερες ευκαιρίες και έφτασαν άνετα στη νίκη με 79-60. Με περίπατο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της και η Λετονία, η οποία διέλυσε τη Γεωργία με 88-50.

Στον 4ο όμιλο, ιδανική πρεμιέρα έκανε η οικοδέσποινα Σλοβενία, η οποία νίκησε την Ιταλία 81-68 ενώπιον περίπου 2000 θεατών. Στο άλλο ματς, η Λιθουανία δυσκολεύτηκε απέναντι στη Σουηδία και τους σουτέρ της αλλά έφτασε στη νίκη με 80-71.

Τα αποτελέσματα

1ος όμιλος

Γαλλία-Γερμανία 52-54 (Ζαν Σαρλ 10π., 8ρ. – Βόιτμαν 10)
Σερβία-Μαυροβούνιο 91-73 (Μπέσοβιτς 18, Μιλιένοβιτς 16 – Πάβιτς 15)

2ος όμιλος

Ρωσία-Εσθονία 86-58 (Τρούσκιν 16 – Μετσάλου 11)
Ελλάδα-Ουκρανία 89-86 (Αντωνάκης 21, Μοτσενίγος 19 – Πούστοβι 19π., 10ρ., 3κ.)

3ος όμιλος

Λετονία-Γεωργία 88-50 (Τίμα 21π., 9/11σ., 10ρ., 4ασ., 6κλ. – Μποκολισβίλι 15)
Τουρκία-Ισπανία 60-79 (Γκεγίκ 10π., 8ρ. – Ντίεθ 21π., 6ρ.)

4ος όμιλος

Λιθουανία-Σουηδία 80-71 (Ρεντίκας 24π., 7κλ., Τσιζάουσκας 23π., 10ρ. – Ερικσον 30π., 6/10τρ.)
Σλοβενία-Ιταλία 81-68 (Πάγιτς 16, Ρούπνικ 13π., 5ασ. – Λογκανά 18)