Ημέρα εκπλήξεων ήταν η δεύτερη του Ευρωμπάσκετ Νέων. Ειδικά στον 4ο όμιλο, όπου και οι τέσσερις ομάδες είναι ισόβαθμες, μετά τη νίκη της Ουκρανίας επί της Λιθουανίας, η οποία τον έκανε άνω – κάτω.

Η Ουκρανία τελείωσε το ματς με επιμέρους 11-2 στα τελευταία δύο λεπτά και είχε απροσδόκητο ήρωα τον αναπληρωματικό σέντερ (ύψους 2,16μ.) Αρτέμ Πούστοβι, ο οποίος έπαιξε 4 λεπτά όλα κι όλα στην πρεμιέρα και κόντρα στη Λιθουανία είχε απολογισμό 22 πόντους, 2/2 βολές, 10/13 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 7 τάπες!

Από τη Λιθουανία ξεχώρισε ο Μιντάουγκας Κούπσας με 21 πόντους (7/10 διπ., 7/15 διπ., 8 ριμπ.), ενώ ο Κουλβιέτις μετά τους 32 πόντους της πρεμιέρας έμεινε στους 2, με 1/8 σουτ.

Στο άλλο ματς του ομίλου δεν υπήρξε έκπληξη. Η Ιταλία είχε τον Αλεσάντρο Τζεντίλε σε κέφια (24π.) και νίκησε τη Γερμανία με 75-62 . Από τη «νατσιονάλμανσαφτ» ξεχώρισε ο Τάις με 15 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ.

Στον 1ο όμιλο σημειώθηκε ίσως το πιο εντυπωσιακό (όσο και αναπάντεχο) αποτέλεσμα της 1ης φάσης, καθώς το Μαυροβούνιο συνέτριψε τους πρωταθλητές Ευρώπης σε επίπεδο εφήβων 91άρηδες Σέρβους με 85-60 (Ντούμπλιεβιτς 17)!  Η Ρωσία, από την άλλη, νίκησε εύκολα τη Σλοβενία με 85-66, με τους Ζουμπκόβ, Μπαρίνοβ να έχουν 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Ο Πάγιτς (18π.) δεν είχε πολλή βοήθεια για τους Σλοβένους, που θα παίξουν τον αγώνα ζωής ή θανάτου κόντρα στη Σερβία, θέλοντας όχι μόνο νίκη αλλά και διαφορά (με +15), εκτός κι αν νικήσει η Ρωσία το Μαυροβούνιο, οπότε θα αρκεί μια απλή νίκη.

Πιο απλουστευμένη είναι η κατάσταση στον 2ο όμιλο, εκεί όπου η Γαλλία έκανε 2ο σερί περίπατο επί της Σουηδίας με 79-55 (Φουρνιέ 16π., Γκομπέρ 14π., 7/8δ., 8ρ.). Στο άλλο ματς η Κροατία επικράτησε της Λετονίας με 60-58, αφού ο Ορσινς ήταν άστοχος στην εκπνοή.