Εστω και δύσκολα, η Ουκρανία νίκησε την Εσθονία 72-69, τερμάτισε στην 3η θέση του ομίλου της Ελλάδας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του τουρνουά. Πάρτι έκανε κάτω από τα δύο καλάθια ο Αρτέμ Πούστοβι, που πλησίασε το τριπλ νταμπλ (22 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 7 τάπες).

Ενα τρίποντο του Σαφάικ Ετζέ 3,4” πριν από τη λήξη της παράτασης χάρισε στην Τουρκία τη νίκη επί της Λετονίας με 64-61 και συνάμα τη δεύτερη θέση στον 3ο όμιλο. Το σημαντικότερο, βέβαια, είναι ότι οι Τούρκοι θα “μεταφέρουν” μαζί τους στη δεύτερη φάση τη νίκη αυτή, εν αντιθέσει με τους Λετονούς που θα πάνε στους “12” με ρεκόρ 0-2. Στον άλλο αγώνα, η Ισπανία δεν αντιμετώπισε την παραμικρή αντίσταση από την αδύναμη Γεωργία (111-49), κάνοντας ρεκόρ επίθεσης (111) και διαφοράς (+62) στη διοργάνωση.

Στον 1ο όμιλο, η Σερβία κατέκτησε την πρώτη θέση μετά τη δύσκολη νίκη επί της Γαλλίας με 70-67. Οι “τρικολόρ” είχαν πολλές ευκαιρίες να “καθαρίσουν” το ματς στα τελευταία λεπτά αλλά τα καλάθια των Τσβέτκοβιτς, Μπέσοβιτς χάρισαν τη νίκη στη Σερβία, που θα ξεκινήσει τη δεύτερη φάση με 2-0. Ο Τουπάν αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή για τη Γαλλία, που πάει στους “12” με 0-2. Την πρόκριση κατέκτησε πιο πριν και η Γερμανία, η οποία ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (15-25 στο 13′) και επικράτησε εύκολα του Μαυροβουνίου με 71-55, παρά την απουσία του Ντανιέλ Τάις για δεύτερο συνεχόμενο ματς λόγω τραυματισμού.

Στον 4ο όμιλο, η Σλοβενία υποχρέωσε την… πάλαι ποτέ αήττητη λιθουανική γενιά (των 92άρηδων) στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα με λοβένοι, από την άλλη, κατέκτησαν την πρώτη θέση στον όμιλο και συνεχίζουν με 2-0 στην επόμενη φάση… Η Σουηδία το “πάλεψε” επί ένα ημίχρονο, δεν ήταν όμως αρκετό. Η Ιταλία έκανε επιμέρους 53-26 στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε τη Σουηδία 87-62, παίρνοντας κι αυτή το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα

1ος όμιλος

Μαυροβούνιο-Γερμανία 55-71 (Νίκολιτς 18 – Μιούνινγκχοφ 15π., 5/9τρ.)
Γαλλία-Σερβία 67-70 (Ζαν Σαρλ 17, Λαμπερί 16 – Μπέσοβιτς 17π., 5/5β., 6/7δ.)

Η βαθμολογία (τελική): Σερβία 3-0, Γερμανία 2-1, Γαλλία 1-2, Μαυροβούνιο 0-3.

2ος όμιλος

Εσθονία-Ουκρανία 69-72 (Πασόγια 18π., 8ρ. – Πούστοβι 22π., 9/12δ., 17ρ., 7κ.)
Ελλάδα-Ρωσία 64-66 (Μοτσενίγος 17 – Τρούσκιν 15π., 8ρ.)

Η βαθμολογία (τελική): Ρωσία 3-0, Ελλάδα 2-1, Ουκρανία 1-2, Εσθονία 0-3.

3ος όμιλος

Τουρκία-Λετονία 64-61 (Ετζέ 14π., 5ασ. – Σίλινς 24π., 7/8β., 7/9σ.)
Γεωργία-Ισπανία 49-111 (Μπουριανάτζε 15 – Σανθ 17π., 7/8σ., Ντίεθ 17π., 7/9σ.)

Η βαθμολογία (τελική): Ισπανία 3-0, Τουρκία 2-1, Λετονία 1-2, Γεωργία 0-3.

4ος όμιλος

Σουηδία-Ιταλία 62-87 (Μποργκ 23, Γκάντεφορς 18π., 12ρ. – Μίαν 16π., 9ρ.)
Σλοβενία-Λιθουανία 87-81 (Πρέπελιτς 20π., 11ασ., Ομιτς 20π., 7ρ. – Τσιζάουσκας 16π., 8ρ.)

Η βαθμολογία (τελική): Σλοβενία 3-0, Ιταλία 2-1, Λιθουανία 1-2, Σουηδία 0-3.