EURO U20: Εκτός οκτάδας η Εθνική

Δεν ήμασταν καχύποπτοι όταν γράφαμε χθες ότι είμαστε στο… έλεος των Γερμανών. Απλώς υποψιασμένοι… Οι φόβοι, λοιπόν, επιβεβαιώθηκαν, αφού πριν καν μπει στο γήπεδο για τον αγώνα με την Ουκρανία, η Εθνική Νέων αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Κι αυτό διότι η Τουρκία νίκησε τη Γερμανία με τη διαφορά που χρειάζονταν και οι δύο ομάδες για να προκριθούν… χεράκι στους «8» του Ευρωμπάσκετ (71-49)!!!

Η Τουρκία χρειαζόταν νίκη με 12 έως 23 πόντους διαφορά για να εξασφαλίσει μία θέση στην οκτάδα, παίρνοντας μαζί της ως 4η στον όμιλο και τη «νατσιονάλμανσαφτ». Εν τέλει, ο στόχος επιτεύχθηκε και για τις δύο (μετά το 9’ η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 13 πόντους, έφτασε μέχρι το +30 στο 27’ και έπεσε στο τελευταίο λεπτό στο +22, εκεί όπου βόλευε και τις δύο ομάδες), αφήνοντας την Ελλάδα στα κρύα του λουτρού. Για την Ιστορία, οι πρωταγωνιστές του «φιλικού» ήταν οι Αλντεμίρ (17π., 25ρ.), Μουτάφ (16π.) και Κιουκσάλ (15π., 12ρ.).

Η Ισπανία διατήρησε το αήττητό της και τερμάτισε πρώτη στον 6ο όμιλο, ωστόσο τα… χρειάστηκε μέχρι να φτάσει στο 90-85 επί της Ιταλίας. Οι «ατζούρι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 19 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο αλλά πλησίασαν στον έναν στο τελευταίο λεπτό (85-84), χωρίς πάντως να απειλήσουν περισσότερο. Ο Νίκολα Μίροτιτς έδωσε άλλη μία παράσταση με 27 πόντους, 9/13 σουτ, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Αλεσάντρο Τζεντίλε πέτυχε 22 πόντους για την Ιταλία.

Πρώτοι οι Γάλλοι στον 5ο όμιλο

Η Γαλλία συνεχίζει απτόητη την (αήττητη) πορεία της, αφού επικράτησε εύκολα της Ρωσίας με 70-57 και κατέλαβε την πρώτη θέση στον 5ο όμιλο. Οι «τρικολόρ» στηρίχτηκαν στην άμυνά τους (δέχτηκαν 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) και στο μεγάλο τους αστέρι, τον Εβάν Φουρνιέ (24π., 9/11σ.).

Στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα για τον 5ο όμιλο, το Μαυροβούνιο επιβλήθηκε της Λετονίας με 61-56 (Ντούμπλιεβιτς 18π., 7ρ., 4κλ. – Μέγερις 13π., 9ρ.) και τερμάτισε 3ο στον όμιλο, αφήνοντας τους Λετονούς στην 4η.

Η Σουηδία επικράτησε της Σλοβενίας στο μόνο αδιάφορο, βαθμολογικά, παιχνίδι της ημέρας, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν αποκλειστεί από την προηγούμενη μέρα. Εν τέλει, οι Σουηδοί επικράτησαν με 69-68 χάρη στο λέι-απ του Αντρέας Πέρσον 5’’ πριν από τη λήξη. Πρώτος σκόρερ της Σουηδίας ήταν ο Λίνκβιστ με 16 πόντους, ενώ ο Πάγιτς έβαλε 21 πόντους και ο Νίκολιτς είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ για τους Σλοβένους.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα   Τα αποτελέσματα
Μαυροβούνιο-Λετονία 61-56 Γερμανία-Τουρκία 49-71
Σουηδία-Σλοβενία 69-68 Ελλάδα-Ουκρανία 73-79
Γαλλία-Ρωσία 70-57 Ιταλία-Ισπανία 85-90
Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ. Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ.
1. Γαλλία 5-0 10 1. Ισπανία 5-0 10
2. Ρωσία 4-1 9 2. Ιταλία 4-1 9
3. Μαυροβούνιο 3-2 8 3. Τουρκία 2-3 7
4. Λετονία 2-3 7 4. Γερμανία 2-3 7
5. Σουηδία 1-4 6 5. Ουκρανία 1-4 6
6. Σλοβενία 0-5 5 6. Ελλάδα 1-4 6

* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους “8”.

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Η Σερβία έκανε το 3 στα 3 και μαζί το μεγαλύτερο βήμα για την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία σε επίπεδο Νέων. Οι Σέρβοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 63-72 στο 34’ αλλά ο Μπόγιαν Νέντοβιτς είπε την τελευταία λέξη και με το γκολ φάουλ που σημείωσε 4’’ πριν από τη λήξη χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Ο Νέντοβιτς τελείωσε το ματς με 27 πόντους, 11/18 σουτ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 8 λάθη, ενώ ο 19χρονος Μπόρις Μπάρατς είχε 23 πόντους για τους Κροάτες.

Στο άλλο ματς για τις θέσεις 13-16, η Λιθουανία σημείωσε την πρώτη της νίκη επί της Αυστρίας με 91-68, κάνοντας το ξέσπασμά της στο 2ο ημίχρονο. Μέχρι το 26’ η Αυστρία ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ αλλά από εκεί και πέρα οι Λιθουανοί έκαναν ένα επιμέρους 29-6 και «καθάρισαν» τον αγώνα, με τον Κουλβιέτις να έχει 22 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Κλέπαϊζ ξεχώρισε από την Αυστρία (17π., 7ασ.).