Euro U20 – Παραμένει αήττητη (και) η Λετονία… (+vds)

Αν η Ελλάδα είναι η μία ευχάριστη έκπληξη του φετινού Ευρωμπάσκετ Νέων, τότε η Λετονία είναι η άλλη! Η χώρα της Βαλτικής παρέμεινε κι αυτή αήττητη στα γήπεδα του Ταλίν, καθώς νίκησε σχετικά εύκολα την Ιταλία 88-81 (παρά τα διπλάσια λάθη της) και εξασφάλισε την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο.

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Ισπανία στο βραδινό παιχνίδι του 6ου ομίλου, αφού βρήκε τη Γαλλία χωρίς το αστέρι της (τον Ζαν-Σαρλ), τη νίκη εύκολα και πέταξε τους “τρικολόρ” εκτός συνέχειας. Στο άλλο παιχνίδι του 6ου ομίλου, η Ρωσία είχε 13/24 τρίποντα, σούταρε συνολικά με 61,1% εντός πεδιάς και νίκησε εύκολα με 88-69 τη Σλοβενία, η οποία θα χρειαστεί πλέον νίκη επί της Ισπανίας και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να προκριθεί.

Οσον αφορά τον όμιλο της Εθνικής, άνω κάτω τον έκανε η Κροατία, η οποία νίκησε τη Γερμανία 66-61 και παρέμεινε “ζωντανή” στο κυνήγι της πρόκρισης, ενώ κακοποίηση του μπάσκετ έγινε στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας. Για την ακρίβεια, οι Τούρκοι… κατέστρεψαν ολοκληρωτικά το παιχνίδι για να φτάσουν στη νίκη επί της Λιθουανίας με 52-48 και να έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν αύριο την πρωτιά του ομίλου απέναντι στην Ελλάδα.

Τι έκαναν οι Τούρκοι; Επί 40 λεπτά έπαιξαν ποικίλες μορφές ζώνης (κυρίως 2-1-2 και 2-3) και είχαν άψογες επιστροφές στην άμυνα, εξολοθρεύοντας παράλληλα τόσο το παιχνίδι των Λιθουανών στο transition, όσο και τις διεισδύσεις τους με την παρουσία του γίγαντα Τεκίν στην καρδιά της άμυνας. Το ματς ήταν τόσο κακό που στην τρίτη περίοδο σημειώθηκαν συνολικά 12 πόντοι, η Λιθουανία είχε ποσοστό κάτω από 20% μέχρι το 35′ και τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη το σκορ ήταν… 40-29!

Ολα τα αποτελέσματα:

Θέσεις 1-12

5ος όμιλος

Κροατία-Γερμανία 66-61 Μπούοβατς 16, Σάματς 11π., 13ρ. – Μπρέμπλι 13
Ελλάδα-Μαυροβούνιο 70-47 Παπαπέτρου 17, Αντετοκούμπο 12π., 12ρ., 7ασ. – Πάβιτς 12π., 4κλ.
Λιθουανία-Τουρκία 48-52 Καρινιάουσκας 9 – Γκεγίκ 21π., 7ρ., Ερόγλου 10π., 8ασ., 3κλ.

Σλοβενία-Ρωσία 69-88 Ντίμετς, Λαπόρνικ 14 – Ντ. Ζαχάροβ 20, Τρούσκιν 15
Λετονία-Ιταλία 88-81 Σίλινς 25π., 10ρ., Γιάχοβιτς 17π., 6ασ. – Αμπάς 21, Ιμπρό 18π., 6ασ.
Ισπανία-Γαλλία 70-52 Βίβες 16π., 7ασ., Ντίεθ 15π., 7ρ. – Ζετέ 11π., 9ρ.

Θέσεις 13-20

Η Σερβία υπέπεσε σε 25 λάθη, είχε μόνο 2/13 τρίποντα, έβαλε όμως 38 πόντους μέσα στη ρακέτα και κατάφερε να καταβάλλει το Ισραήλ με 66-62 και να διπλασιάσει τις νίκες της στα γκρουπ για τις θέσεις 13-20. Οι Σέρβοι δεν έχουν αποφύγει πάντως ακόμα το ενδεχόμενο να παίξουν στη συνέχεια για τη σωτηρία τους, όπως και η Βουλγαρία (διέλυσε τη Γεωργία 85-44). Στα άλλα δύο ματς για θέσεις 13-20, η Σουηδία ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους 19-2 και νίκησε την οικοδέσποινα Εσθονία, ενώ η Ουκρανία ξεκίνησε το ματς με 16-0 και νίκησε εύκολα την Τσεχία 89-83.