EUROLEAGUE: Έπαιξε όσο χρειάστηκε για τη νίκη ο Ολυμπιακός

Η Μπεσίκτας είναι ο… αδύναμος κρίκος του ομίλου κι ο Ολυμπιακός το μόνο που είχε να κάνει στην Πόλη ήταν να το επιβεβαιώσει. Κάτι που έπραξε, με τον Τζος Πάουελ να δίνει το σύνθημα στους συμπαίκτες του κι αυτοί παίζοντας απλώς… υποφερτά πήραν τη νίκη (79-60) και διατηρήθηκαν στο κυνήγι της κατάκτησης της μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου, που δίνουν πλεονέκτημα στα προημιτελικά.
Οι Πειραιώτες, βέβαια, δεν θα πρέπει μόνο να κρατήσουν τη νίκη απ’ αυτό το παιχνίδι, αλλά να… τσεκάρουν και κάποια άλλα σημεία της αναμέτρησης, όπως τα χαμένα ριμπάουντ (40-35 υπέρ των Τούρκων) και δη τα επιθετικά που πήρε η Μπεσίκτας (17), αλλά και τα 16 λάθη στα οποία υπέπεσαν. Διότι εάν χάνεις τη μάχη των αιθέρων από έναν τόσο αδύναμο αντίπαλο, όπως είναι η τουρκική ομάδα, αλλά και κάνεις τόσα λάθη, τότε κανείς δεν μπορεί ν’ αποκλείσει το ενδεχόμενο να μπλέξει σε περιπέτειες, παίζοντας με αντιπάλους πολύ πιο ισχυρούς.
Λεπτομέρειες μπορεί να πει κανείς, αλλά μην ξεχνάμε ότι αυτές οι λεπτομέρειες είναι ικανές να κρίνουν πολλά
Όσον αφορά το ματς με την Μπεσίκτας ο Ολυμπιακός με τον Πάουελ να δείχνει κεφάτος, φάνηκε να θέλει να επιβάλλει το παιχνίδι του στο Αμπντί Ιπεκτσί από νωρίς. Παράλληλα, όμως έδειξε ότι δεν ήταν και τόσο συγκεντρωμένος. Ειδικά στην άμυνά του, καθώς οι Τούρκοι παρότι ήταν άστοχοι, κέρδιζαν τις μάχες των αιθέρων (10-4) κι έτσι βρέθηκαν σε θέση… οδηγού (9-4 στο 5’) πριν οι Πάουελ και Σπανούλης δώσουν το σύνθημα της «αφύπνισης» στους συμπαίκτες τους. Οι οποίοι βέβαια άργησαν κάπως να… πάρουν μπροστά (το 10λεπτο βρήκε την Μπεσίκτας με βραχεία κεφαλή, 15-13), αλλά όταν αποφάσισαν να παίξουν καλή άμυνα και να φέρουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι, μετέτρεψαν το ματς σε… περίπατο.
Στο 17’ οι Πειραιώτες είχαν ήδη «χτίσει» μία διαφορά 7 πόντων (24-31), η οποία φάνηκε ν’ αγχώνει τους γηπεδούχους, που συνέχιζαν να είναι άστοχοι και να κάνουν εύκολα το λάθος. Στοιχείο που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο ο Ολυμπιακός, ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς στο +12 (26-38 στο 19’) με τον Παπανικολάου να εξαπολύει… βόμβες απ’ τα 6.75. Εάν μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, θα μπορούσαν να πάνε στ’ αποδυτήρια με αυτό τον «αέρα», αλλά δεν το έπραξαν, επιτρέποντας στη Μπεσίκτας να… αναθαρρήσει (35-39 στο 22’). Ο Σπανούλης, όμως φρόντισε να… επαναφέρει την τάξη, ενώ έβαλε το χεράκι του κι ο προπονητής της τουρκικής ομάδας, με τις έντονες διαμαρτυρίες του, που του απέφεραν μία… τεχνική ποινή.
Όχι ότι ο Ολυμπιακός το ‘χε ανάγκη αυτό το… δώρο, αλλά φρόντισε να το εκμεταλλευτεί για να διευρύνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Ο Παπανικολάου συνέχισε να «βομβαρδίζει» απ’ τα 6.75, οι Λο, Χάινς και Περπέρογλου… σιγοντάριζαν στο σκοράρισμα και το ταμπλό έγραφε 42-56 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η πλάστιγγα της νίκης είχε γείρει για τα καλά υπέρ του Ολυμπιακού κι αυτό έδειχναν να το ‘χουν αποδεχθεί, αρχικά οι οπαδοί της Μπεσίκτας στις εξέδρες – που πάντως συνέχιζαν να φωνάζουν και να στηρίζουν την ομάδα τους με πάθος! – αλλά κι οι παίκτες της τουρκικής ομάδας, που προσπαθούσαν μέσα στο παρκέ απλά να πραγματοποιήσουν μία… αξιοπρεπή εμφάνιση, κόντρα σ’ έναν εμφανέστατα ανώτερο αντίπαλο.
Ο οποίος δίχως να κοπιάσει ιδιαίτερα πήρε τη νίκη (79-60) και πλέον στρέφει το βλέμμα του στα επικείμενα πολύ δύσκολα ματς που τον περιμένουν. Καλείται, πάντως να τσεκάρει μέσα απ’ το ματς με την τουρκική ομάδα και τις αδυναμίες που παρουσίασε, ιδίως στον τομέα των ριμπάουντ, διότι μπορεί στο Αμπντί Ιπεκτσί να μην «πλήρωσε» αυτή του την αδυναμία, αλλά σε άλλα πιο καθοριστικής σημασίας ματς, τέτοιες λεπτομέρειες μετράνε…
Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-38, 51-60, 60-79
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Κουντέρ): Γκιουλέρ 1, Όζμιζρακ, Ακίν 4, Ασίκ, Βίντμαρ 13, Φάλκερ 11, Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 13(2), Μίναρντ 11, Χέρσεκ, Οζέρ 5(1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 9(1), Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 1, Σλούκας 7(1), Πάουελ 16, Πέρκινς, Πρίντεζης 9(1), Παπανικολάου 11(3).

Με τρίποντο… λυτρώθηκε η «βασίλισσα»!
Με τρίποντο του Ντρέιπερ στην εκπνοή η Ρεάλ κατάφερε ν’ αποφύγει το… έμφραγμα με αντίπαλο την Μπρος Μπάσκετ! Οι Μαδριλένοι νίκησαν με την «ψυχή στο στόμα» με 76-73 τους Γερμανούς που πάλεψαν ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, έχοντας μάλιστα σημαντικές απουσίες.

Μεγάλο διπλό έβγαλε στην Ισπανία η Μακάμπι, επικρατώντας με 66-62 της Κάχα Λαμποράλ κι έτσι οι ισραηλινοί παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης, ενώ η Μπαρτσελόνα νίκησε πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό 71-69 την Κίμκι, με τους Ρώσους να προσπαθούν στο τέλος να φέρουν τα πάνω-κάτω, αλλά δίχως αποτέλεσμα.