EUROLEAGUE: Η εμπειρία “μίλησε” στην… πασαρέλα του Μιλάνο για τον Ολυμπιακό!

gentile-young armani olympiacosΈκανε ένα σωρό λάθη (16), είχε χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα (25%), αλλά όταν έπρεπε ο Ολυμπιακός έδειξε ότι είχε τον… αέρα εκείνον που απαιτούσε η περίσταση, ώστε να μπορέσει να περάσει αλώβητος από το Μιλάνο! Οι Πειραιώτες νίκησαν με 71-66 την Αρμάνι στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Euroleague, εκμεταλλευόμενοι την εμπειρία των Σπανούλη και Πρίντεζη, αλλά και τον πολύ ουσιαστικό σε πολλά σημεία του ματς Γιανγκ. Η τριπλέτα αυτή ήταν εκείνη που οδήγησε τον Ολυμπιακό σ΄ ένα πολύ σημαντικό (από πολλούς τομείς) αποτέλεσμα, το οποίο συνάμα έδειξε ότι οι “ερυθρόλευκοι” αρχίζουν να βρίσκουν τα πατήματα που ψάχνουν.

Υπήρξαν βέβαια και διαστήματα που η λειτουργία της “ερυθρόλευκης” άμυνας είχε αδυναμίες, ενώ θα πρέπει να τονιστεί ότι ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός και στο γεγονός πως ο Τζεντίλε της Αρμάνι τραυματίστηκε στο τελευταίο 10λεπτο του ματς κι ήταν φανερό ότι δεν μπορούσε ν΄ αποδώσει όπως θα ήθελε. Διότι κακά τα ψέματα ο Ιταλός άσος έδειχνε μέχρι τον τραυματισμό του, ικανός να “σκοτώσει” την “ερυθρόλευκη” άμυνα, σκοράροντας όπως ήθελε! Από το σημείο, ωστόσο του τραυματισμού του κι έπειτα η ιταλική ομάδα έχασε τον επιθετικό της προσανατολισμό, κάτι που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να φέρει το ματς στο δικό του τέμπο. Με όπλο την καλή της άμυνα, αλλά και τα πολύ σημαντικά καλάθια που πέτυχαν οι Σπανούλης και Πρίντεζης στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο τέλος να πανηγυρίζει μία πολύ σημαντική νίκη (66-71) σ΄ ένα ματς που ήταν ντέρμπι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 37-39, 54-52, 66-71
ΑΡΜΑΝΙ (Ρέπεσα): ΜακΛίν 2, Λαφαγέτ 5 (1), Τζεντίλε 24 (2), Τσερέλα, Μάτσβαν 9 (1), Τζένκινς 8 (2), Χούμελ 3 (1), Μπάρατς 1, Λαουάλ 3, Σίμον 11 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 18, Χάντερ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 14 (3), Στρόμπερι, Πρίντεζης 16 (1), Αγραβάνης 4 (1), Μάντζαρης, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 6.