EUROLEAGUE: Κρεσέντο από… «πράσινα» πολυβόλα

Το… κρεσέντο των «πράσινων» πολυβόλων (11/26 τρίποντα και 42%) οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε μία πολύ μεγάλη νίκη (75-62) επί της Αναντολού Εφές, με την οποία επί της ουσίας «σφραγίζει» την πρόκριση του στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Στο κυνήγι, βέβαια του καλύτερου δυνατού πλασαρίσματος, οι «πράσινοι» έχασαν μία μοναδική ευκαιρία να καλύψουν και το -14 με το οποίο είχαν χάσει στην Πόλη, καθώς το τρίποντο του Ματσιούλις δεν βρήκε το στόχο. Όπως και να ‘χει, πάντως εκείνο που έψαχνε πρωτίστως ο Παναθηναϊκός ήταν η νίκη επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου (που διεκδικεί ακόμη και την πρωτιά στον όμιλο) και το πέτυχε, παίζοντας ανά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ.

Είχε φυσικά και τις αδυναμίες της η ελληνική ομάδα, αλλά φρόντισε να τις καλύψει παίζοντας με μυαλό, βγάζοντας πάθος στο παρκέ και βρίσκοντας πολύτιμες λύσεις σε δύσκολα σημεία. Αμυντικά ο Τσαρτσαρής φρόντισε να «κλειδώσει» τον Σαβάνοβιτς ο οποίος έκανε την μεγαλύτερη ζημιά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης κι αυτό ήταν το ένα κομβικό σημείο του ματς. Αλλά δεν ήταν μόνος του… Η παρουσία του Λάσμε ήταν καθοριστική κι ήταν αυτός ένας εκ των ηγετικών φυσιογνωμιών του τριφυλλιού, καθώς με τις τάπες του (5 τον αριθμό) αποτέλεσε το… φόβητρο κοντά στο καλάθι ιδίως στα κρίσιμα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στον επιθετικό τομέα ο Σχορτσιανίτης στο χρόνο που αγωνίστηκε (περίπου 13 λεπτά) κατάφερνε να βάζει δύσκολα στους αντιπάλους του, όπως έκαναν κι οι Μπανκς (με 3/3 τρίποντα), Μπράμος, Ούκιτς και Διαμαντίδης, αλλά κι ο Ματσιούλις – που συνεισέφερε σημαντικά, έστω κι αν έχασε το τελευταίο σουτ – οι οποίοι όποτε η μπάλα «έκαιγε» φρόντιζαν να την στέλνουν στο πλεκτό της Αναντολού.

Απ’ την αρχή ήταν ξεκάθαρη η τακτική που ήθελε ν’ ακολουθήσει ο Παναθηναϊκός. «Σετ» επιθέσεις, φέρνοντας το παιχνίδι στο δικό του τέμπο και την μπάλα κοντά στο καλάθι, εκεί όπου ο Σχορτσιανίτης μπορούσε είτε να σκοράρει, είτε να «φορτώσει» τους αντιπάλους του με φάουλ. Κάτι που φάνηκε να δουλεύει στην επίθεση, αλλά το πρόβλημα για τους «πράσινους» ήταν η αμυντική λειτουργία κυρίως πάνω στον Σαβάνοβιτς, ο οποίος έκανε ζημιά πετυχαίνοντας πολύ γρήγορα 10 πόντους (κυρίως έξω απ’ τα 6.75) κι αυτό έφερε την Αναντολού μπροστά με 7-12 λίγο μετά το πρώτο 5λεπτο. Προβάδισμα το οποίο πάντως δεν… άγχωσε την ελληνική ομάδα, που συνέχισε να παίζει μυαλωμένα κι εκμεταλλευόμενη την είσοδο του Τσαρτσαρή (που έδειξε να συνεχίζει απ’ το ματς του πρωταθλήματος όπου κόντρα στον Ηλυσιακό είχε πετύχει 20 πόντους) «φόρτωσε» το καλάθι των Τούρκων και προηγήθηκε με 19-17 στο 8’. Η αμυντική ολιγωρία, όμως της ελληνικής ομάδας επέτρεψε στην Αναντολού να κλείσει το πρώτο 10λεπτο, έχοντας εκείνη τα ηνία (19-21), αλλά δείχνοντας παράλληλα ότι στηρίζεται εν πολλοίς μόνο στον Σαβάνοβιτς. Ο Φάρμαρ ήταν καλά κλεισμένος, οι ψηλοί της Αναντολού είχαν ήδη αρχίσει να έχουν προβλήματα με φάουλ κι όλα έδειχναν να… λειτουργούν καλά για τον Παναθηναϊκό, που έδειξε και πάλι να ‘χει τη δέουσα υπομονή στην επίθεσή του και να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί εκ νέου τον Σχορτσιανίτη (προκαλώντας έτσι… αναστάτωση στην τουρκική άμυνα).

Ο Παναθηναϊκός είχε εντυπωσιακά ποσοστά από μέση απόσταση (83% στα δίποντα) κι αυτό το… εξαργύρωσε, ξεφεύγοντας με 34-26 στο 15’ (με τους Μπανκς, Μπράμος και Ούκιτς να δείχνουν τις επιθετικές τους αρετές). Δεν μπόρεσε, όμως να κρατήσει αυτή τη διαφορά, καθώς ο Σαβάνοβιτς συνέχιζε να… ταλαιπωρεί τους αμυντικούς που ‘χαν αναλάβει το μαρκάρισμά του (Γκιστ, Τσαρτσαρής) κι ήταν εκείνος που έβαλε τις βάσεις (16 πόντους σημείωσε στο πρώτο 20λεπτο) για το 2-12 που έτρεξε η Αναντολού και με το οποίο κατόρθωσε να προσπεράσει (36-38) λίγα δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου…

Ο Αργύρης Πεδουλάκης έψαχνε να βρει τρόπο για να περιορίσει και τον Σαβάνοβιτς, καθώς ήταν εμφανές ότι αυτό θα ήταν το κλειδί της νίκης. Ο Τσαρτσαρής άρχισε να παίρνει τα… βήματα του Σέρβου άσου κι αυτό βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μπλοκάρει αρκετά την Αναντολού, που έβρισκε με δυσκολία το δρόμο προς το καλάθι. Την ίδια ώρα οι «πράσινοι» έδειχναν ότι είχαν κατορθώσει να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους κι αυτό τους έδωσε έναν «αέρα» 8 πόντων (56-48) λίγο πριν το τέλος του 10λέπτου. Όπως όμως συνέβη και στο πρώτο 10λεπτο, όταν οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +8, έτσι και σ’ αυτό το χρονικό σημείο, έχασαν την επαφή με το αντίπαλο καλάθι, ενώ και στην άμυνα παρουσίασαν… κενά. Κι η Αναντολού είχε την εμπειρία για να το εκμεταλλευτεί.

Τρέχοντας ένα σερί 0-8 σε διάστημα περίπου 4 λεπτών, «έπιασε» την ελληνική ομάδα (56-56) κι έβαλε το ματς και πάλι στην… αφετηρία. Αλλά κάπου εκεί άρχισε το… κρεσέντο για πολυβόλα απ’ τον Παναθηναϊκό, που απαντήσε στο 0-8 μ’ ένα δικό τους 16-0, με 4… θανατηφόρα τρίποντα! Μπανκς, Μπράμος, Ματσιούλις και Ούκιτς «όπλισαν» απ’ τα 6.75, ενώ ο Λάσμε κατέβασε τους… γενικούς στην άμυνα (5 τάπες μοίρασε), αναγκάζοντας τους αντιπάλους του να είναι πολύ… προσεκτικοί κάθε φορά που πατούσαν στο ζωγραφιστό! Κι εκεί που το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, ο Παναθηναϊκός το «καθάρισε» και πλέον κυνηγούσε όχι τη νίκη, αλλά τη διαφορά των 14 πόντων, με την οποία είχε ηττηθεί στην Πόλη. Την οποία και ξεπέρασε στα 22 δεύτερα μ’ ένα ακόμη τρίποντο του Μπράμος, αλλά δεν μπόρεσε να την κρατήσει ως το τέλος, καθώς δέχθηκε ένα καλάθι απ’ τον Φάρμερ, ενώ στη δική του επίθεση, δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να σκοράρει στο χρόνο που απέμενε. Έμεινε έτσι το 75-62, το οποίο μπορεί ν’ άφησε μία γλυκόπικρη γεύση στους «πράσινους», αποτελεί ωστόσο μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια της ελληνικής ομάδας για το καλύτερο πλασάρισμα στην 4άδα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-38, 56-51, 75-62

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 11, Ματσιούλις 8, Καπόνο, Ούκιτς 13, Λάσμε 6, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13, Γκιστ, Μπανκς 9, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 11

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 10, Μπατούκ, Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σιπ 4, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 21, Λούκας 5, Κούτσο 2, Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 5