EUROLEAGUE: Ματ απ’ τη “βασίλισσα”

real-madrid-eb13Το ήθελε, το κυνήγησε, αλλά δεν… είχε αυτό το κάτι παραπάνω που απαιτούσε το ματς, ώστε να μπορέσει ο Ολυμπιακός να πετύχει την απόλυτη ανατροπή. Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τους Πειραιώτες με 83-67, έκανε το 3-2 στη σειρά των αναμετρήσεων και είναι εκείνη που πήρε το εισιτήριο για το Final 4 του Μιλάνο, αφήνοντας τους “ερυθρόλευκους” με την πίκρα στο στόμα. Πίκρα, διότι έδειξε και πάλι ότι είχε τα φόντα, αλλά οι λεπτομέρειες ήταν εκείνες που τον “πλήγωσαν”. Τα χαμένα ριμπάουντ (12 περισσότερα μάζεψαν οι Ισπανοί) στο δεύτερο ημίχρονο, τα πολλά λάθη (13), αλλά κυρίως η… μοναξιά στην επίθεση του Σπανούλη (19 πόντοι) έγειραν την πλάστιγγα της νίκης υπέρ των Μαδριλένων, που πέραν του συνήθη… υπόπτου τους Φερνάντεθ είχαν κι άλλες λύσεις στο “οπλοστάσιό” τους.

Γιουλ, Ρέγιες, Μπουρούσης και Ροντρίγκεζ έβαλαν… πλάτη όποτε χρειάστηκε η Ρεάλ σκορ, ενώ στην άμυνα δεν άφηναν μπαλιά να πάει χαμένη. Την ίδια ώρα οι Πειραιώτες έχαναν προσωπικές μονομαχίες και τα περίμεναν σχεδόν όλα απ’ τον αρχηγό τους. Αλλά δεν ήταν εύκολο να κουβαλήσει τον Ολυμπιακό και στα 40 λεπτά του ματς. Κάποιες βοήθειες απ’ τους Πέτγουεϊ, Λοτζέσκι και Σίμονς, έμοιαζαν με… σταγόνα στον ωκεανό, καθώς δεν είχαν διάρκεια, έτσι ώστε να κάνουν τη Ρεάλ ν’ ανησυχήσει.

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, παίζοντας “σκληρή” άμυνα κι έχοντας σαν στόχο να μην αφήσουν τους Ισπανούς να επιβάλλουν το ρυθμό τους, αλλά αυτό το πάθος κράτησε μόνο για ένα 20λεπτο. Σ’ αυτό ο Ολυμπιακός έδειχνε τα… δόντια του στους Ισπανούς, που όμως εκμεταλλεύονταν και την παραμικρή αδυναμία των Πειραιωτών (τέλειωσαν το 10λεπτο με 5 λάθη!), αλλά και τον εντυπωσιακό Γιούλ (πέτυχε 11 πόντους με το… καλημέρα) κι έτσι είχαν το προβάδισμα στο σκορ (23-12), τρέχοντας ένα σερί 10-0. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, απάντησε στο σερί των Ισπανών μ’ ένα δικό του (4-11), μετατρέποντας το 23-12 σε 27-23, αλλά εκεί που έδειχνε να ξαναμπαίνει στο ματς, εκεί έχασε και πάλι την αυτοσυγκέντρωσή του, έκανε λάθη στην αμυντική του λειτουργία και βρέθηκε στο -13 (40-27) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Δύο καλές άμυνες κι ο εκνευρισμός του Λάσο ήταν ότι έψαχνε ο Ολυμπιακός για να μαζέψει αυτό το -13. Ο Παπαπέτρου μ’ ένα μεγάλο τρίποντο (μετά από μία καλή άμυνα) κι η τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο τεχνικός των Ισπανών για την έντονη διαμαρτυρία του, έδωσαν στον Σπανούλη τη δυνατότητα να πετύχει ένα… 4ποντο και να κλείσει το ημίχρονο με το ταμπλό να γράφει 40-34.

Η… επιστροφή, όμως δεν είχε και συνέχεια με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς σταδιακά οι Ισπανοί κατάφεραν να εδραιώσουν μία διαφορά στους 10 πόντους, χάρη στην υπομονή τους στο παιχνίδι τους και τα ριμπάουντ που τους έδιναν νέες επιθέσεις. Ο Πέτγουεϊ με τα τρίποντά του κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό (56-49), ο Σίμονς έδειξε να μπορεί να… κουμαντάρει στην άμυνα τον Μπουρούση, όμως και πάλι ήταν φανερό ότι υπήρχαν στιγμές που οι Μαδριλένοι μπορούσαν ν’ αλλάξουν τη ροή του ματς, δίχως πολύ κόπο! Κι όσο ο Σπανούλης δεν έβρισκε “συμπαίκτες” που να πονοκεφαλιάσουν την άμυνα της “βασίλισσας”, τόσο ήταν εμφανές ότι ο Ολυμπιακός θα είχε πρόβλημα. Το οποίο έγινε ακόμη πιο έντονο, όταν άρχισαν να χάνονται και τα ριμπάουντ. Οι παίκτες της Ρεάλ είχαν τον απόλυτο έλεγχο των… αιθέρων κι είτε ανανέωναν τις επιθέσεις τους, είτε μάζευαν τα αμυντικά ριμπάουντ κι έτρεχαν το ματς, κουράζοντας τους αντιπάλους τους. Ο Ολυμπιακός άρχισε να μην έχει άλλες αντοχές σ’ αυτό το φρενήρη ρυθμό της Ρεάλ, έχασε εντελώς την επαφή με το σκορ (72-59 στο 35′) και δεν μπορούσε να επιστρέψει. Ο Σπανούλης συνέχισε να παλεύει μόνος του, αλλά οι Ισπανοί έβλεπαν πότε τον Φερνάντεθ, πότε τον Γιούλ, αλλά και τον Μπουρούση να “φορτώνουν” το καλάθι και να φτάνουν πανηγυρικά στο 83-67, που τους έδωσε το εισιτήριο για το Final 4 του Μιλάνο, εκεί όπου τους περιμένει ήδη η Μπαρτσελόνα…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-12, 40-34, 59-52, 83-67
ΡΕΑΛ Μ. (Λάσο): Φερνάντεθ 15 (1), Ρέγιες 15, Ντίεθ, Μίροτιτς 10, Ροντρίγκεθ 8 (2), Κάρολ, Ντάρντεν 6, Γιουλ 20 (4), Μπουρούσης 8, Σλότερ 1, Μεϊρί.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (3), Ντάνστον 4, Σπανούλης 19 (2), Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 3, Κόλλινς 3, Σίμμονς 7, Πρίντεζης 4, Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 15 (3).