EUROLEAGUE: ΠΑΟ στους «8» και σενάρια για 2η θέση!

Ο στόχος που είχε ο Παναθηναϊκός επί γερμανικού εδάφους ήταν ένας: η νίκη επί της Μπρος Μπάσκετ. Και τον πέτυχε με ιδιαίτερα εμφατικό τρόπο (80-62) επί ενός αντιπάλου που φρόντιζε σε πολλά απ’ τα εντός έδρας παιχνίδια του να βγάζει την… ψυχή όσων φιλοξενούσε! Οι «πράσινοι», όμως παρουσιάστηκαν πολύ καλά διαβασμένοι, πήραν το ποθητό αποτέλεσμα και μαζί το εισιτήριο για τους «8» της Euroleague και πλέον εκείνο που κάνουν είναι να εξετάζουν τα… σενάρια για την τελική κατάταξη στον όμιλο, τα οποία τους επιτρέπουν να κάνουν… όνειρα ακόμη και για κατάκτηση της 2ης θέσης!!!

Και μπορεί ν’ ακούγεται… τρελό, αλλά ακόμη κι αυτό το σενάριο είναι υπαρκτό, όπως κι εκείνο του να τερματίσει και στην 1η θέση! Όλα, βέβαια, εξαρτώνται απ’ το αποτέλεσμα του ματς Ρεάλ Μαδρίτης – Αναντολού Εφές, καθώς σε περίπτωση που οι Τούρκοι νικήσουν στην Ισπανία κι ο Παναθηναϊκός τους Ρώσους, τότε θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία ΤΣΣΚΑ, Παναθηναϊκού και Αναντολού κι οι «πράσινοι» με +4 επί των Ρώσων τερματίζουν 2οι και με +26 καταλαμβάνουν την 1η θέση στον όμιλο! Στην περίπτωση που η Ρεάλ επικρατήσει των Τούρκων και ο Παναθηναϊκός της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία ΤΣΣΚΑ, Ρεάλ και Παναθηναϊκού κι η ελληνική ομάδα θα θέλει +20 πόντους για να τερματίσει 2ος και +23 για να τερματίσει 1ος

Και στις δύο περιπτώσεις, πάντως εάν νικήσει με λιγότερους πόντους απ’ όσους απαιτούνται για την 2η θέση, θα τερματίσει 3ος, ενώ εάν ηττηθεί στο ΟΑΚΑ απ’ την ΤΣΣΚΑ, τότε αυτομάτως τερματίζει στην 4η θέση του ομίλου, ανεξάρτητα του τι θα γίνει στη Μαδρίτη και «πέφτει» πάνω στη Μπαρτσελόνα που ‘χει «καπαρώσει» την πρωτιά στον άλλο όμιλο…

Αυτά, λοιπόν, είναι τα σενάρια, για τον Παναθηναϊκό και την… επόμενη (αγωνιστική) μέρα του στην Euroleague. Σενάρια, τα οποία δεν έδειξαν στη Γερμανία να ‘χουν στο μυαλό τους οι «πράσινοι» μπαίνοντας στην έδρα της Μπρος Μπάσκετ. Διότι σ’ αυτό το καθοριστικής σημασίας παιχνίδι, μπήκαν στο παρκέ προσηλωμένοι στον βασικό στόχο τους, τη νίκη. Ήταν προσεκτικοί στην άμυνα και ουσιαστικοί στην επίθεση και κάθισαν απ’ το πρώτο δεκάλεπτο στη θέση του… οδηγού, δίχως ν’ αφήσουν ιδιαίτερα περιθώρια στη μαχητική Μπρος Μπάσκετ. Με  προσανατολισμό στο παιχνίδι τους, πρόσεξαν αρκετά στον τομέα των λαθών (μόλις 1 σ’ όλο το δεκάλεπτο), περιόρισαν τους Γερμανούς κι αυτό απέδωσε καρπούς. Βρέθηκαν στο 5λεπτο μ’ ένα +5 στο… τεφτέρι τους (7-12) και με τον Διαμαντίδη να είναι ορεξάτος άρχισαν ν’ ανοίγουν περισσότερο τη διαφορά. Ο Σχορτσιανίτης αποτελούσε τον… φόβο και τρόμο στην επίθεση («φορτώνοντας» με φάουλ τους αντιπάλους του), αλλά και στην άμυνα (οι προσπάθειες των παικτών της γερμανικής ομάδας γίνονταν υπό την… σκιά του!), ενώ τα καλά ποσοστά απ’ τη γραμμή των 6.75 έφεραν τον Παναθηναϊκό με το τέλος του 10λέπτου να έχει ήδη «χτίσει» ένα προβάδισμα 10 πόντων (16-26 με τρίποντο του Μπράμος).

Διαφορά που εκτοξεύθηκε στο +16 (20-36) στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, απόρροια τόσο της καλής αμυντικής λειτουργίας των «πρασίνων», αλλά και των σωστών επιλογών στην επίθεση! Οι Γερμανοί έψαχναν να βρουν τρόπο να φτάσουν στο καλάθι, δίχως ιδιαίτερη επιτυχία κι αν δεν ήταν κι οι ελεύθερες βολές (10/12 σε 16’ λεπτά!) θα κοίταζαν τους αντιπάλους τους με το… κιάλι.  Ένα τρίλεπτο επιθετικής… ανομβρίας των «πρασίνων» επέτρεψε στη γερμανική ομάδα να μειώσει σε 27-40, αλλά στο τελευταίο λεπτό ο Παναθηναϊκός φρόντισε να επαναφέρει την τάξη! Ο Ούκιτς πέτυχε το πρώτο του καλάθι λίγα δεύτερα πριν το τέλος του 20λέπτου, γράφοντας το 27-42, σκορ με το οποίο πήγαν οι ομάδες στ’ αποδυτήρια, αφού η γερμανική επίθεση σταμάτησε στα… χέρια του Λάσμε, που με την τάπα του επί του Γουόλς έφτασε τα 100 «στοπ» στην Euroleague!

Ο «Σόφο» παρέμενε ασταμάτητος στην επίθεση κι έφερε τους «πράσινους» στο +17 (27-44), ενώ η καλή άμυνα του Παναθηναϊκού του επέτρεψε να στείλει το δείκτη στο +21 (30-51 στο 24’ και 36-55 στο 27’). Μία μικρή χαλαρότητα από την ελληνική ομάδα, σε συνδυασμό με τα φάουλ που είχαν «φορτωθεί» οι Σχορτσιανίτης, Λάσμε και Γκιστ (από 3) επέτρεψε στη γερμανική ομάδα να κλείσει κάπως την ψαλίδα (40-55 στο 28’). Η αντίδραση του Πεδουλάκη ήταν άμεση, καλώντας τάιμ άουτ για ν’ αφυπνίσει τους παίκτες του, ενώ η επιστροφή του «Σόφο» στο παρκέ απέδωσε καρπούς, αφού ο θηριώδης σέντερ κέρδισε ένα (τραβηγμένο είναι η αλήθεια…) αντιαθλητικό φάουλ, απ’ το οποίο ήρθε το καλάθι του Ούκιτς (ο Σχορτσιανίτης έχασε τις βολές) με το οποίο οι «πράσινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με το ταμπλό να γράφει 41-59.

Η πλάστιγγα της νίκης είχε γείρει από πολύ νωρίς υπέρ του Παναθηναϊκού κι ο Ματσιούλις με 5/5 συνεχόμενα τρίποντα (!), φρόντισε να συνυπογράψει με τον πιο «ηχηρό» τρόπο την διαγραφόμενη νίκη. Οι «πράσινοι» φρόντιζαν πλέον να προσφέρουν και θέαμα στους φίλους του μπάσκετ (ανάμεσα στους οποίους ήταν και περίπου 200 φίλοι του «τριφυλλιού») στη «Στέχερτ Αρίνα», ενώ ο Πεδουλάκης έριξε στο παρκέ τους Σκορδίλη, Ξανθόπουλο και Γιαννόπουλο με το χρονόμετρο να θέλει ακόμη κοντά στα 3’ για να τελειώσει το ματς!  Κάτι που έπραξε κι απ’ την πλευρά του ο κόουτς της γερμανικής ομάδας, καθώς ακόμη κι υπό αυτές τις συνθήκες έβλεπε ότι τίποτε δεν μπορούσε ν’ αλλάξει τα δεδομένα… Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν τη νίκη (80-62), που τους έφερε στους «8» κι έστρεψαν το μυαλό τους στην τελευταία αγωνιστική της Euroleague, εκεί όπου θα μάθουν την τελική βαθμολογική τους κατάταξη και συνάμα τον αντίπαλο που θα βρουν στα play off.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 27-42, 41-59, 60-82

ΜΠΡΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ (Φλέμινγκ): Νάχμπαρ 14(1), Τάντα 4, Σμιντ, Νέουμαν 2, Φορντ 11(1), Γιάκομπσεν 8(2), Μάσεϊ, Γκαβέλ, Ζίρμπες, Ότζιλβι 9, Γουόλς 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 5(1), Ματσιούλις 24(6), Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8(2), Γκιστ 11(1), Μπανκς 3(1), Ξανθόπουλος 4, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 10.