EUROLEAGUE: Σκληρό Ρόκ(ο) απ’ τον Παναθηναϊκό…

Πάτησε στο παρκέ της «Zalgirio Arena» με ενοχλήσεις στη μέση. Όμως ο Ρόκο Ούκιτς γνώριζε ότι το ματς αυτό ήταν… μισή πρόκριση για τον Παναθηναϊκό και φρόντισε με μία εντυπωσιακή εμφάνισή του να σφραγίσει το πολύτιμο «διπλό» (78-73). Ο Κροάτης ήταν… ασυγκράτητος απ’ την αρχή του ματς, αλλά προτίμησε να δώσει το τελικό του «χτύπημα» στους αντιπάλους του στα τελευταία και πιο κρίσιμα λεπτά. Έχοντας τη συνδρομή των Διαμαντίδη, Γκιστ και Λάσμε – οι οποίοι κρατούσαν όρθιο τον Παναθηναϊκό στο… σφυροκόπημα των Λιθουανών – ο Ούκιτς «όπλισε» δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς και με δικούς του καθοριστικούς πόντους, αλλά κι ένα υπερπολύτιμο επιθετικό ριμπάουντ έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του σ’ αυτή τη νίκη. Με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8/10 σουτ εντός παιδιάς κι 6 ασίστ έκανε άνω-κάτω την λιθουανική άμυνα, που δεν μπόρεσε να τον περιορίσει, όπως δεν μπόρεσε να «κρατήσει» ούτε και τον «Μήτσο» που τέλειωσε το ματς με 13 πόντους και 10 ασίστ, αλλά και τον Γκιστ που πρόσθεσε άλλους 12 κι 9 ριμπάουντ!

Οι πράσινοι, βέβαια είχαν κάθε δίκιο να πανηγυρίζουν στο τέλος αυτή την μεγάλη νίκη (που τους δίνει τη δυνατότητα ν’ αγκαλιάσουν την πρόκριση στα play offs), καθώς ήταν μία νίκη αγχωτική. Κι αυτό διότι ο Παναθηναϊκός παρουσίασε στο πρώτο 20λεπτο πολλά προβλήματα κοντά στο καλάθι, τα οποία έδειχναν ικανά να του στοιχίσουν. Οι Λιθουανοί επιχείρησαν να εκμεταλλευτούν την αδυναμία που εντόπιζαν στον τομέα των… αιθέρων (11 ριμπάουντ είχαν μαζέψει οι Λιθουανοί στο πρώτο 10λέπτο κι απ’ αυτά τα 3 επιθετικά) και στη νευρικότητα που είχαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού, που είδε νωρίς-νωρίς τον Σχορτσιανίτη να «φορτώνεται» και με φάουλ. Οι συνθήκες έμοιαζαν ιδανικές για τη Ζαλγκίρις για να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, αλλά οι «πράσινοι» έβρισκαν απαντήσεις, χάρη κυρίως στο πάθος των Γκιστ και Λάσμε και την σταθερά καλή απόδοση των Διαμαντίδη και Ούκιτς. Στους προαναφερθέντες θα πρέπει να προσθέσουμε και τις πολύ σημαντικές βοήθειες των Μπράμος (στην επίθεση) και Ξανθόπουλου (στην άμυνα) που επέτρεπαν στον Παναθηναϊκό να παραμένει… ζωντανός (29-27 στο 14’). Αλλά όσο δεν μπορούσε η ελληνική ομάδα να ισορροπήσει τις μάχες των ριμπάουντ, τόσο η… πλάστιγγα συνέχιζε να γέρνει υπέρ των Λιθουανών, που μ’ ένα μικρό σερί (στο οποίο εκμεταλλεύτηκαν τη νευρικότητα της ελληνικής ομάδας) βρέθηκαν με «αέρα» 5 πόντων (33-29).

Μία διαφορά που δεν άγχωσε τους «πράσινους», οι οποίοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις και ν’ απειλούν τους γηπεδούχους (33-32 στο 17’). Οι προσπάθειες του Λαφαγιέτ να «χτίσει» μία διαφορά για την Ζαλγκίρις δεν ευοδώθηκαν, καθώς ο «πληγωμένος» Ούκιτς είχε τις απαντήσεις που χρειαζόταν η ομάδα του κι έτσι το 20λεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να μπαίνουν στ’ αποδυτήρια έχοντας απόσταση ενός τριπόντου (43-40). Το δίδυμο Γκιστ, Διαμαντίδη παρέμενε «καυτό» κι αυτό επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ισορροπήσει το ματς (45-44) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ ο Ματσιούλις (που πάντως ήταν κατώτερος του μετρίου και εμφανώς… αγχωμένος) έδωσε προβάδισμα στο 26’ (49-50). Τα… θεατρινίστικα κόλπα του Πόποβιτς δεν του βγήκαν σε καλό, αφού οι διαιτητές τον «φιλοδώρησαν» με τεχνική ποινή, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να γράψει το 51-53…

Αλλά δεν μπόρεσε η ελληνική ομάδα να κρατήσει τη διαφορά, καθώς ο Λαφαγιέτ φώναξε και πάλι παρών και με προσωπικές ενέργειες έφερε εκ νέου την Ζαλγκίρις σε ρόλο… μηχανοδηγού (56-53). Ο Διαμαντίδης δεν άφησε, όμως τους αντιπάλους του να… χαρούν για πολύ (56-56 στο 28’) κι έτσι το παιχνίδι παρέμενε συγκλονιστικό. Τα προβλήματα των φάουλ άρχισαν να κάνουν την εμφάνισή τους με το «καλημέρα» της τελευταίας και καθοριστικής περιόδου, με τον Λάσμε να χρεώνεται με το 4ο και λίγα λεπτά αργότερα το ίδιο συνέβη και με τον «Σόφο», αλλά οι «πράσινοι» έδειξαν ν’ αντέχουν… Αρχικά κατόρθωσαν να κερδίσουν τις μάχες των ριμπάουντ και στη συνέχεια με τους Διαμαντίδη και Ούκιτς ν’ αναλαμβάνουν δράση πήραν τα ηνία του ματς. Ειδικά ο Κροάτης «χτύπησε» στα πιο καθοριστικά σημεία… Με προσωπικές ενέργειες έφερε τον Παναθηναϊκό στο 38’ μπροστά με +6 (69-75), ενώ το δικό του επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι που σημείωσε στα 25 δεύτερα «κλείδωσαν» το πολύτιμο «διπλό» για την ελληνική ομάδα… Στο χρόνο που απέμενε οι Λιθουανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια για ν’ ανατρέψουν τα δεδομένα, αλλά η εμπειρία των παικτών του Παναθηναϊκού δεν τους επέτρεψε να πετύχουν κάτι κι έτσι το τελικό 73-78 φέρνει τους «πράσινους» μισό βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στα play off…

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 58-56, 73-78

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Πλάθα): Ντάρντεν 9(1), Πόποβιτς 10, Λαβρίνοβιτς Ντ. 4, Γιουσκεβίτσιους, Λιπκεβίτσιους, Γιαβτόκας 8, Κουζμίνσκας 5(1), Λαφαγιέτ 15(3), Καουκένας 4, Φουτ 7, Λαβρίνοβιτς Κ. 11(1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 8(1), Ματσιούλις 4, Καπόνο 4(1), Ούκιτς 21(3), Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13(4), Γκιστ 12, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 3.