EUROLEAGUE: Συνεχίζεται η ισπανική… προέλαση!

Panathinaikos_BarcelonaΟύτε στο ΟΑΚΑ δεν έκανε… στάση η Μπαρτσελόνα, που μετά τα «διπλά» στην Πόλη και στο ΣΕΦ, πρόσθεσε ένα ακόμη «διπλό» (56-63 τον Παναθηναϊκό) κι έκανε το 5/5 στο Top 16. Οι Καταλανοί με τους Χουέρτας και Παπανικολάου να καλύπτουν στο έπακρο την μετριότητα του Ναβάρο (σημείωσε τον 1 και μοναδικό πόντο του στα 27 δεύτερα πριν το τέλος!) πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη και πλέον βαδίζουν με σταθερά βήματα για την κατάκτηση της πρωτιάς στον όμιλό τους. Στον αντίποδα ο Παναθηναϊκός έχασε μία μοναδική ευκαιρία για να πετύχει μία πολύ μεγάλη νίκη, που θα του ‘δινε προβάδισμα στη μάχη για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Οι «πράσινοι» που είχαν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο (όταν και δέχτηκαν 44 πόντους απ’ την ισπανική ομάδα), «πλήρωσαν» περισσότερο τα πολλά λάθη τους (20, μερικά εκ των οποίων ήταν… παιδικής χαράς), αλλά και την αστοχία τους σε ελεύθερα σουτ στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, όταν και τους δόθηκε η ευκαιρία να φέρουν τα πάνω, κάτω…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με προσανατολισμό να περιορίσει το Ναβάρο και φάνηκε να το πετυχαίνει, βοηθούμενος κι απ’ τον άσο των Καταλανών που έδειχνε να μην είναι σε καλή μέρα. Όμως στα… παπούτσια του «La bomba» είχαν μπει οι Χουέρτας και Παπανικολάου, που έδωσαν έναν «αέρα» 11 πόντων (4-15) στην ισπανική ομάδα, που είχε διαβάσει τις αλλαγές των «πρασίνων» στην άμυνα και «χτύπησε» στα miss match που δημιουργούνταν. Οι «πράσινοι», πάντως, αντέδρασαν και παρότι ήταν φανερό ότι είχαν… παρασυρθεί απ’ τον γρήγορο ρυθμό της Μπαρτσελόνα, κατάφεραν να πετύχουν ένα επιμέρους 19-6 και να προσπεράσουν με 23-22 λίγο πριν το τέλος της περιόδου. Αλλά αυτό το προβάδισμα ήταν βραχύβιο, αφού η ισπανική ομάδα συνέχισε να πηγαίνει σε γρήγορο τέμπο το παιχνίδι και με τα πολύ καλά ποσοστά της (68% από μέση και μακρινή απόσταση) βρέθηκε εκ νέου στο +11 (23-32 στο 13’) αναγκάζοντας τον Πεδουλάκη να πάρει τάιμ άουτ για να κόψει τη φόρα και ν’ αλλάξει τα δεδομένα.

Οι φωνές του Έλληνα προπονητή, ωστόσο δεν άλλαξαν την αμυντική λειτουργία των παικτών του, που συνέχισαν να είναι χαλαροί κι είδαν τη Μπαρτσελόνα να κλείνει το 20λεπτο με το ταμπλό να γράφει 32-44. Η «μεταμόρφωση» του Παναθηναϊκού ήταν ολοκληρωτική στο δεύτερο μισό του ματς, με τη Μπαρτσελόνα να δυσκολεύεται να φτάσει στο καλάθι και μάλιστα να πετυχαίνει όλους κι όλους 8 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο! Το 32-44 έγινε 47-52 στο 30’, απόρροια της πολύ καλής (δυναμικής) αμυντικής λειτουργίας του «τριφυλλιού» που δεν διεκδίκησε όλες τις φάσεις κι έδειξε διάθεση να ζορίσει ακόμη περισσότερο τους αντιπάλους του. Είχε, όμως κενά στο παιχνίδι του κι αυτό του στερούσε τη δυνατότητα ν’ αλλάξει ολοκληρωτικά τη μορφή του αγώνα.

Βρέθηκε στο 33’ στο -4 (51-55), αλλά τις ευκαιρίες που είχε για να γυρίσει το ματς, τις… κλώτσησε! Έκανε «παιδικά» λάθη, τα οποία οι Ισπανοί δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα, ενώ το άγχος άρχισε να βαραίνει τα χέρια και να «θολώνει» το μυαλό των παικτών του Παναθηναϊκού, που έκανε βεβιασμένες και άστοχες επιθέσεις. Με το σκορ στο 56-62 στο 38’ ο Παναθηναϊκός είχε τρεις φορές την ευκαιρία για να «ροκανίσει» τη διαφορά αυτή, αλλά τα σουτ του δεν βρήκαν στόχο, ενώ έκανε και λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στους Καταλανούς να παίξουν με το χρόνο και να «κλειδώσουν» τη νίκη (56-63), που τους οδηγεί εκ του ασφαλούς στην κατάκτηση της πρώτης θέσης. Στον αντίποδα οι «πράσινοι» έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία – δεδομένου ότι το βασικό ατού των αντιπάλων τους, ο Ναβάρο ήταν κατώτερος του μετρίου – για μία νίκη που θα τους επέτρεπε να κοιτάξουν από άλλη οπτική τη συνέχεια. Μία συνέχεια που τους φέρνει την επόμενη αγωνιστική στη Μάλαγα και μετά στο ντέρμπι «αιωνίων» του ελληνικού μπάσκετ…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-24, 32-44, 47-52, 56-63
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης):Μπράμος 5 (1), Κάρι 3 (1), Μπατίστ, Φώτσης 9 (3), Ούκιτς 2, Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 13(1), Γκιστ, Μασιούλις 11 (3).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόρσεϊ 4, Σάδα 4, Χουέρτας 17 (2), Ναβάρο 1, Αμπρίνες 2, Παπανικολάου 14 (2), Ολεσον 5, Λόρμπεκ 7, Νάχμπαρ 5 (1), Τόμιτς 4.