EUROLEAGUE: Τα ‘κανε θάλασσα ο Ολυμπιακός…

Τα νέα απ’ την Πόλη ήταν ιδανικά… Η αδιάφορη Μπεσίκτας είχε νικήσει τη Σιένα (72-70) κι ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να «καπαρώσει» τη δεύτερη θέση στον όμιλό του. Μία ευκαιρία την οποία «κλώτσησαν» οι Πειραιώτες, χάνοντας στο ΣΕΦ απ’ τη Μακάμπι με 73-67 και πλέον η κατάσταση στον όμιλο έχει γίνει… μπάχαλο! Τέσσερις ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 7-5 (Σιένα, Ολυμπιακός, Κίμκι και Μακάμπι) και οι επόμενες δύο αγωνιστικές αναμένονται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Το πρόγραμμα του Ολυμπιακού τον φέρνει στην αμέσως επόμενη αγωνιστική στην Πόλη κόντρα στην Φενέρμπαχτσε και στην τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο την Κίμκι στο ΣΕΦ, με τους «ερυθρόλευκους» να θέλουν ισάριθμες νίκες για να μην μπλέξουν ακόμη περισσότερο…

Οι Πειραιώτες, βέβαια δεν θα χρειαζόταν να… πονοκεφαλιάζουν στις δύο εναπομείνασες αγωνιστικές εάν δεν τα είχαν «κάνει θάλασσα» στο ΣΕΦ κόντρα στους ισραηλινούς. Έδειξαν, όμως αρκετές αδυναμίες, ενώ η απουσία του Πρίντεζη κι ο τραυματισμός του Πάουελ (εξάρθρωση ωμοπλάτης και ορατός ο κίνδυνος να χάσει το υπόλοιπο της σεζόν!), που τον «καθήλωσε» στον πάγκο, έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην τελική έκβαση του ματς. Το οποίο απ’ την αρχή φάνηκε ότι δεν πήγαινε καλά. Η Μακάμπι βρέθηκε μπροστά ακόμη και με +18 (στο ημίχρονο), αλλά ο Ολυμπιακός έκανε το come back του, διεκδίκησε τη νίκη, αλλά την έχασε στα… σημεία. Ο Σπανούλης προσπάθησε, αλλά ήταν αρκετά μόνος (οι Παπανικολάου, Λο, Αντιτς και Σλούκας είχαν… αναλαμπές στο παιχνίδι τους), ενώ η Μακάμπι ευτύχησε να έχει σε εντυπωσιακή μέρα στο πρώτο ημίχρονο τον Λόγκαν και στο δεύτερο τη “δουλειά” ανέλαβαν οι Σμιθ και Χίκμαν, με τον πρώτο μ’ ένα τρίποντό του από τα 8 μέτρα περίπου 1.30 λεπτό πριν το τέλος να βάζει τέλος στις ελπίδες του Ολυμπιακού.

Με διάθεση να τρέξει το ματς όποτε του δίνεται η ευκαιρία, αλλά και να παίξει με τους ψηλούς του μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός, που είδε και τον Άντιτς να ‘ναι κεφάτος. Το πρόβλημα, ωστόσο για τους Πειραιώτες εντοπιζόταν στην περιφερειακή άμυνα, εκεί απ’ όπου δέχθηκε δύο ελεύθερα τρίποντα, ενώ ένα «γκολ-φάουλ» τους έφερε στο +7 (8-15 στο 6’), αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει άρον-άρον τάιμ άουτ. Μία μικρή βελτίωση στα αμυντικά καθήκοντά τους, επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να καλύψουν μέρος της διαφοράς (12-15) λίγο πριν το τέλος του 10λέπτου.

Οι ισραηλινοί, ωστόσο συνέχιζαν να είναι «καυτοί» απ’ τα 6.75 (4/7), ενώ παράλληλα ήλεγχαν και τα ριμπάουντ κι αυτό τους έφερε στο +12 (13-25 στο 12’)… Αντίθετα ο Ολυμπιακός σε διάστημα 14 λεπτών δεν είχε καταφέρει ν’ ανοίξει «λογαριασμό» απ’ τη γραμμή του τριπόντου (0/4), αλλά ούτε κι έβρισκε λύσεις στην επιθετική δυστοκία του. Ένα καλάθι του Παπανικολάου ήταν όλος κι όλος ο απολογισμός των Πειραιωτών σε σχεδόν 6 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο (!!!), ενώ και το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Σλούκας (στο 16’) δεν μπόρεσαν να το εκμεταλλευτούν στο έπακρο, ευστοχώντας μόλις στη μία βολή, ενώ έκαναν και λάθος στην επίθεση. Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι που πέτυχε ο Σπανούλης έμοιαζαν με… σταγόνα στον ωκεανό για τον Ολυμπιακό, που έχανε συνεχώς την επαφή με το σκορ (21-34 στο 18’, 23-41 στο 20’), πληρώνοντας την αδυναμία του να περιορίσει τον «εκρηκτικό» Λόγκαν, που τέλειωσε το ημίχρονο με 16 πόντους με 4/7 τρίποντα!!!

Η διαφορά των 18 πόντων στο ημίχρονο, όμως φάνηκα να… ενοχλεί τον Σπανούλη, που μπήκε φουριόζος στο τρίτο δεκάλεπτο και με προσωπικές ενέργειες σε άμυνα κι επίθεση, οδήγησε την ομάδα του σ’ ένα επιμέρους 15-5, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο λίγο πριν το 25’ (38-46). Οι ισραηλινοί είχαν εγκλωβιστεί στην καλή άμυνα του Ολυμπιακού, ο Λόγκαν που στο πρώτο ημίχρονο ήταν «φωτιά και λάβρα» είχε εξουδετερωθεί και το… μομέντουμ έμοιαζε ιδανικό για τους Πειραιώτες, προκειμένου να κλείσουν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα και να φέρουν το ματς στα μέτρα τους. Αντιτς και Σερμαντίνι έδιναν βοήθειες στον αρχηγό τους στην επίθεση, αλλά στην άμυνα τη ζημιά την έκανε πλέον ο Χίκμαν, που έδινε ανάσες στη Μακάμπι και της επέτρεπε να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα (39-52 στο 27’).

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, είχε πάρει… φόρα και τα δύο τρίποντα των Περπέρογλου και Λο, έριξαν κι άλλο τη διαφορά (49-56 στο 30’), ενώ με την έναρξη της τελευταίας περιόδου το ματς έγινε ντέρμπι (53-56 στο 33’). Η αντίδραση της Μακάμπι ήταν άμεση. Οι Σμιθ και Τζέιμς έδωσαν τις λύσεις που έψαχνε η ομάδα τους στην επίθεση και στο 36’ το ταμπλό έγραφε 55-63. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αγχώθηκαν. Παρέμειναν προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα και βρήκαν λύσεις στον επιθετικό τομέα, επιστρέφοντας έτσι στο ματς (62-65 στο 37’).

Στο τελευταίο δίλεπτο, όμως ο Ολυμπιακός έκανε μαζεμένα λάθη, με τους Χάινς και Σερμαντίνι να «πουλάνε» τη μπάλα και να δίνουν στη Μακάμπι την ευκαιρία που έψαχνε. Ο Σμιθ μ’ ένα τρίποντο απ’ το… σπίτι του (περίπου απ’ τα 7 μέτρα!!!) έγραψε το 62-68, ο Χίκμαν πρόσθεσε δύο ακόμη πόντους (62-70) και πλέον οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν το… θαύμα! Ο Σπανούλης με βολές μείωσε σε 64-70, οι Πειραιώτες έβγαλαν την άμυνα και στην επίθεση ο Λο με μία τρίποντη-βόμβα (στα 20 δεύτερα) έγραψε το 67-70, αναπτερώνοντας τις ελπίδες. Που, όμως έσβησαν για τα καλά, μετά το λάθος του Σπανούλη που έβγαλε στον αιφνιδιασμό τον Λόγκαν, ο οποίος έγραψε το τελικό 67-73, δίνοντας στους ισραηλινούς μία πολύ μεγάλη νίκη, που τους βάζει για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στα play off…

Τα δεκάλεπτα:13-21, 23-41, 49-56, 67-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 10(2), Άντιτς 7, Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 5(1), Σερμαντίνι 5, Σλούκας 7(2), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Παπανικολάου 8.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Μπλατ): Λόγκαν 20(4), Τζέιμς 9, Σμιθ 13(3), Χίκμαν 16(1), Ροθ, Πνίνι 4, Κάνερ Μέντλι 2, Οχαγιόν 8(1), Πλάνινιτς 1, Λάντεσμπεργκ.