Final(s) fantasy για το Μαϊάμι (+vd)

Εστω και στο φινάλε, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς και το Μαϊάμι δεν έχασαν τον τελικό προορισμό τους. Η Χιτ ήταν… φωτιά και λάβρα όταν η μπάλα «έκαιγε» και νίκησε τη Βοστώνη 101-88 στον 7ο ανατολικό τελικό, παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει (αρχής γενομένης από τα ξημερώματα της Τετάρτης στις 4:00) την Οκλαχόμα.

Η μεγάλη τριάδα της Χιτ, ο Τζέιμς, ο Μπος και ο Γουέιντ έκαναν όλη τη δουλειά στα τελευταία 13 λεπτά του αγώνα, αφού έβαλαν τους τελευταίους 31 πόντους της ομάδας τους. Η Χιτ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ανέβασε την ενέργειά της στην άμυνα και με τους τρεις σούπερ σταρ να κάνουν τα πάντα, βρήκε τον τρόπο να κάνει την ανατροπή.

Η Χιτ δέχτηκε μόνο 4 πόντους από το 41’ έως το 47’ και σε αυτό το διάστημα έβαλε 18 πόντους, «ανοίγοντας» τη ψαλίδα της διαφοράς ενός αγώνα που μέχρι να ευστοχήσει στο τρίτο τρίποντο ο Μπος (!) και να κάνει το σκορ 86-82, έμοιαζε προορισμένος να κριθεί στο καλάθι. Στα τελευταία λεπτά όμως οι Σέλτικς κατέρρευσαν, με αποτέλεσμα να χάσουν και το… τρένο των τελικών, στην –κατά τα φαινόμενα- τελευταία απόπειρά τους στην εποχή των Πολ Πιρς, Κέβιν Γκαρνέτ και Ρέι Αλεν…

Μαϊάμι-Βοστώνη 101-88 (Τζέιμς 31π., 12ρ., Γουέιντ 23, Μπος 19π., 8/10σ. – Ρόντο 22π., 10ρ., 14ασ.)… 4-3 νίκες