Instant replay στην… Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ!

Η χρήση του instant replay είναι επιβεβλημένη για τους διαιτητές στα παιχνίδια της Euroleague εάν έχουν κάποια αμφιβολία. Εκεί, βέβαια, έχουν όλα τα… κομφόρ, δηλαδή και τηλεοπτική κάλυψη και replay και σκηνοθέτη που αναλαμβάνει να βρει τη φάση και να την προβάλει καρέ-καρέ στους ρέφερι. Στα… χνάρια των διαιτητών της Euroleague, όμως θέλησαν να «βαδίσουν» οι δύο διαιτητές, κυρίες Ασημακάκη και Κακονίκου στην αναμέτρηση Απόλλων Μεσολογγίου – ΑΛΦΑ ’93 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στον Α’ όμιλο της Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ!

Όπως αναφέρει το allsportsagrinio «… μεταξύ των φάσεων που προκάλεσαν την έκπληξη πολλών παριστάμενων στο παιχνίδι, εκείνη που εξόργισε τους ανθρώπους των φιλοξενούμενων έγινε 13 δεύτερα πριν τη λήξη της 2ης παράτασης! Σε άστοχο σουτ των παικτών του Απόλλωνα και αφού είχε σφυρίξει η Γραμματεία την λήξη των 24 δευτερολέπτων για την επίθεση της Μεσολογγίτικης ομάδας, η μπάλα αρχικά δόθηκε στην ΑΛΦΑ 93 για την εκδήλωση της τελευταίας επίθεσης. Εκείνη την στιγμή και κατά την διάρκεια του TIME OUT έγινε το πρωτοφανές στα χρονικά του παγκόσμιου μπάσκετ. Μετά από διαμαρτυρία των ανθρώπων του Απόλλωνα, η κυρία Διαιτητής ζήτησε instant replay, αλλά επειδή το παιχνίδι δεν ήταν τηλεοπτικό ζήτησε από ένα φίλαθλο που βιντεοσκοπούσε τον αγώνα με το προσωπικό του κινητό τηλέφωνο… και μάλιστα δεν ήταν i-phone, να δει τη φάση για να δει τι συνέβη ….με αποτέλεσμα την αλλαγή κατοχής της μπάλας. Οι διαμαρτυρίες της φιλοξενούμενης ομάδας δεν έπιασαν τόπο, αλλά οι διαιτητές τους ενημέρωσαν ότι είχαν δικαίωμα για ένσταση!!!

Για την ιστορία το παιχνίδι που πραγματικά έκοψε την ανάσα όσων βρέθηκαν στο κλειστό του Μεσολογγίου, κρίθηκε στην 3η παράταση και μετά από 3 ώρες παιχνίδι με νικήτρια την ομάδα του Απόλλωνα με 80-79.

πηγή: allsportsagrinio.gr