March Madness – Οι Γούλβερινς επέστρεψαν! (+vds)

Οι “Fab Five” του Κρις Γουέμπερ, του Τζουάν Χάουαρντ και του Τζέιλεν Ρόουζ αναβιώνουν μέσα από τους Γούλβερινς του Τρέι Μπερκ, αυτόν τον τρομερό “κοντό” που θυμίζει αρκετά τον Ντέιμιαν Λίλαρντ. Στο Αρλινγκτον έγινε τα ξημερώματα το καλύτερο παιχνίδι της “Sweet 16”, αφού το Μίσιγκαν ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων στα τελευταία τρία λεπτά και νίκησε στην παράταση το Κάνσας με 89-87. Οπως σας… προϊδεάσαμε, πρωταγωνιστής για τους Γούλβερινς, που προκρίθηκαν στους “Elite 8” για πρώτη φορά από την εποχή των “Fab Five” (1994), ήταν το μεγάλο αστέρι τους, ο Τρόι Μπερκ.

Ο ταλαντούχος γκαρντ πέτυχε και τους 23 πόντους του μετά το ημίχρονο, συμπεριλαμβανομένου και του τριπόντου (από τα 8μ.) που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση 5” πριν από τη λήξη. Οι Τζέιχοκς είχαν δύο φορές την τελευταία επίθεση (στο 40λεπτο και στην παράταση), ωστόσο και τις δύο τις πήρε πάνω του ο Θαρπ (τελείωσε το ματς με 1/8 σουτ), αστοχώντας ισάριθμες φορές σε τρίποντο…

Μας τελείωσε το Φλόριντα Γκαλφ Κόουστ…

Λίγες ώρες αργότερα το ωραιότερο παραμύθι του φετινού τουρνούα ολοκληρώθηκε, αφού η διαβασμένη Φλόριντα δεν άφησε το Φλόριντα Γκαλφ Κόουστ να προχωρήσει περισσότερο. Οι Γκέιτορς κράτησαν χαμηλά το σκορ, έλεγξαν απόλυτα τον αγώνα μετά το σερί 16-0 που έκαναν λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και επικράτησαν των “αετών” με 62-50, ενώπιον 40.649 θεατών.

Το Λούιβιλ, από την άλλη, συνάντησε την πρώτη ομάδα που κατάφερε να του αντισταθεί, όχι όμως και να το απειλήσει. Το Ορεγκον έριξε μια διαφορά 18 πόντων στους 6 (στο 35′) αλλά ο Ρας Σμιθ (έκανε ρεκόρ καριέρας με 31 πόντους) βοήθησε το Λούιβιλ να σταθεί στα πόδια του και να επικρατήσει με 77-69. Αυτό είναι μόλις το δεύτερο παιχνίδι από τα 13 συνεχόμενα που έχει κερδίσει το Λούιβιλ, το οποίο κρίθηκε με μονοψήφια διαφορά πόντων!

Στον τελικό της μεσοδυτικής περιφέρειας αντίπαλος του Λούιβιλ δεν θα είναι άλλο ένα κολέγιο-έκπληξη, αλλά το ισχυρό Ντιουκ του Σεθ Κάρι. Ο μικρότερος από τους γιους του Ντελ Κάρι έδειξε κόντρα στο Μίσιγκαν Στέιτ πόσο έχει μοιάσει στον -κατά δύο χρόνια μεγαλύτερο- αδερφό του Στέφεν, καθώς πέτυχε 29 πόντους με 6 τρίποντα και οδήγησε τους Μπλου Ντέβιλς στη νίκη με 71-61.

Τα αποτελέσματα της ημέρας:

Μεσοδυτική περιφέρεια

Λούιβιλ (1) – Ορεγκον (12) 77-69 Σμιθ 31π., 12/14β., 9/16σ. – Σινγκλέρ 15
Ντιουκ (2) – Μίσιγκαν Στέιτ (3) 71-61 Κάρι 29π., 6/9τρ. – Απλινγκ 16

Νότια περιφέρεια

Κάνσας (1) – Μίσιγκαν (4) 85-87 ΜακΛίμορ 20 – ΜακΓκάρι 25π., 12/17δ., 14ρ., Μπερκ 23π., 10ασ.
Φλόριντα (3) – Φλόριντα Γκαλφ Κόουστ (15) 62-50 Ροζάριο 15 – Μπράουν 14