Στους “8” του Παγκοσμίου πρωταθλήματος παίδων προκρίθηκε η Κίνα, η οποία επικράτησε της Τσεχίας με 71-68 και συνεχίζει τις εκπλήξεις στο Κάουνας. Η ασιατική ομάδα είδε μια διαφορά 13 πόντων να χάνεται μέσα από τα χέρια της, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (53-64), εν συνεχεία όμως έκανε ένα σερί 14-0 και έφτασε στη νίκη επί της Τσεχίας με 71-68.

Την έκπληξη φλέρταρε επί 45 λεπτά και η Αίγυπτος, στο τέλος όμως η Αυστραλία βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη στη δεύτερη παράταση με το πλασματικό 88-73. Τα “καγκουρό” τελείωσαν το ματς με επιμέρους 18-1 στα τελευταία 4 λεπτά της δεύτερης παράτασης. Περίπατο έκανε και η Αμερική στον τελευταίο αγώνα της ημέρας, εξασφαλίζοντας μια θέση στην 8άδα με το άνετο, όσο και επιβλητικό 86-50 επί της απογοητευτικής (πάλι) Γαλλίας. Ο μόνος τρόπος για να προκριθούν πλέον οι “τρικολόρ” στην επόμενη φάση είναι να νικήσουν την Αυστραλία και η Αίγυπτος να κάνει την έκπληξη κόντρα στην Τσεχία.

Το μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής έγινε στον 2ο όμιλο, όπου η Κροατία επιβλήθηκε της Λιθουανίας με 82-78, παρ’ ότι έπαιζε χωρίς τον Μάριο Χεζόνια σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Με αυτή τη νίκη η Κροατία προκρίθηκε μαθηματικά στην επόμενη φάση και αύριο θα διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου απέναντι στην Ισπανία. Οι “φούριας ρόχας” προκρίθηκαν μαθηματικά στην επόμενη φάση μετά την εύκολη νίκη που σημείωσαν επί του Καναδά, χάρη στην επιθετική τους άμυνα η οποία προκάλεσε 18 κλεψίματα (25 λάθη είχαν οι Καναδοί) και πολλά εύκολα καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο. Ακόμα πιο εύκολα έφτασε στη νίκη επί της Κορέας η Αργεντινή (106-59), η οποία όμως θα χρειαστεί να νικήσει και τη διοργανώτρια Λιθουανία για να περάσει στην επόμενη φάση.

1ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Κίνα-Τσεχία 71-68 (Ζάο 20, Ζου 10π., 15ρ., 5κ. – Κούριλ 20π., 7ασ., 4κλ., Πέτερκα 15π., 16ρ.)
Αυστραλία-Αίγυπτος 88-73 (Εξαμ 23π., 6ρ., 7ασ., Τζέριτς 22π., 6/12τρ., 8ασ. – Αμίν 23)
ΗΠΑ-Γαλλία 86-50 (Οκαφορ 21π., 13ρ. – Κορνελί 14)

ΗΠΑ 4-0, Αυστραλία 3-1, Κίνα 3-1, Τσεχία 1-3, Γαλλία 1-3, Αίγυπτος 0-4.

2ος όμιλος

Ισπανία-Καναδάς 83-62 (Αμπάλντε 21, Σανς 14π., 9ασ., 6κλ., 8λ. – Σάγιοκ 17)
Αργεντινή-Κορέα 106-59 (Λόπες, Αρίστου 15 – Χέο 13)
Κροατία-Λιθουανία 82-78 (Ζγκάνετς 20π., 19ρ., 4κ., Γκάμπριτς 18π., 3κλ. – Σαπρίκινας 23)

Κροατία 4-0, Ισπανία 3-1, Καναδάς 2-2, Αργεντινή 2-2, Λιθουανία 1-3, Κορέα 0-4.