Mundobasket U19 – Ρεσιτάλ Σάριτς, Ζου στην πρεμιέρα (+vd)

Κεφάτος μπήκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων της Πράγας ο Ντάριο Σάριτς. Ο 19χρονος σούπερ σταρ έκανε τριπλ νταμπλ (32 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 12 ασίστ) και οδήγησε την Κροατία στη νίκη επί της αξιόμαχης Κορέας με 106-89. Πάντως, παρ’ ότι η Κροατία κυριάρχησε απόλυτα κάτω από τα δύο καλάθια (43-20 τα ριμπάουντ), χρειάστηκε ένα επιμέρους 24-6 στην τρίτη περίοδο για να “καθαρίσει” το ματς.

Στον 1ο όμιλο έγινε το πιο αμφίρροπο παιχνίδι της πρώτης ημέρας, αφού η Ισπανία χρειάστηκε ένα επιμέρους 20-5 στο 4ο δεκάλεπτο για να καταβάλλει τον Καναδά με 81-70. Στον 2ο όμιλο, η Αυστραλία έκανε αναμενόμενο περίπατο με αντίπαλο την αδύναμη Σενεγάλη, ενώ καλό ξεκίνημα στο τουρνουά έκανε και η Σερβία, που δεν απειλήθηκε ποτέ από τη Βραζιλία και έφτασε εύκολα στη νίκη με 65-50.

Την πρώτη έκπληξη της πρεμιέρας την έκανε η Κίνα, που νίκησε τη Ρωσία 61-59, με τον εκπληκτικό Κι Ζου (“διάδοχο του Γιάο Μινγκ” κατά τους Κινέζους) να αγγίζει το τριπλ νταμπλ, έχοντας 28 πόντους, 17 ριμπάουντ και 9 τάπες. Η δεύτερη έκπληξη της ημέρας σημειώθηκε στον 2ο όμιλο, αν και κρίνοντας από την εξέλιξη του αγώνα, έκπληξη ήταν μάλλον το ότι το Ιράν νίκησε την Αργεντινή… μόνο 84-73! Οι Ιρανοί προηγήθηκαν ακόμα και με 28 πόντους διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μασαγιέκι να σταματάει στους 32.

Σπουδαία νίκη πέτυχε και η Λιθουανία, που επικράτησε της οικοδέσποινας Τσεχίας με 77-74, ενώ το πιο εύκολο έργο της πρώτης ημέρας το είχαν οι ΗΠΑ απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού, το οποίο συνέτριψαν με 88-29. Οι Αφρικανοί ήταν τόσο κακοί που σούταραν με ποσοστό 18% εντός πεδιάς (10/55 σουτ), μάζεψαν 33 λιγότερα ριμπάουντ, έκαναν 21 λάθη και μοίρασαν… μία ασίστ σε όλο το ματς!

Τα αποτελέσματα

Α’ όμιλος

Ισπανία-Καναδάς 81-70 Πέρεθ 23π., Βιθέδο 17 – Ενις ΜακΙντάιρ 20, Λάιλς 17π., 7ρ.
Κροατία-Κορέα 106-89 Σάριτς 32π., 13/19σ., 12ρ., 12ασ., Μπρζόγια 21π., 10ρ. – Κανγκ 35π., 14/19σ.

Β’ όμιλος

Τσεχία-Λιθουανία 74-77 Πέτερκα 21π., 7/10σ. – Γκριγκόνις 16, Κρεστίνιν 14π., 10ρ.
Ιράν-Αργεντινή 84-73 Μασαγιέκι 32π., 11/18σ., 9ρ. – Μπερναρντίνι 16