Mundobasket U19 – Αλλη… κλάση οι Αμερικανοί

Κάτι παραπάνω από 30 λεπτά διήρκεσε ο τελικός του Παγκοσμίου πρωταθλήματος εφήβων. Οι ΗΠΑ κατέκτησαν φυσιολογικά το χρυσό μετάλλιο στην Πράγα, αφού νίκησαν με 82-68 τη Σερβία, η οποία πάλεψε επί τρεις περιόδους (στο 26′ μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο), δεν άντεξε όμως περισσότερο.

Ενα καταιγιστικό δίλεπτο από το 31′ έως το 33′ ήταν αρκετό για να κάνουν οι Αμερικανοί ένα επιμέρους 13-1 με καρφώματα και εύκολα λέι-απ στο transition, “καθαρίζοντας” τον τελικό. Το 57-53 έγινε μέσα σε δυόμισι λεπτά 70-54 και η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +17 για την υπερηχητική ομάδα του Μπίλι Ντόνοβαν, η οποία πέτυχε 58 πόντους μέσα από τη ρακέτα και 26 από τα λάθη των αντιπάλων τους.

MVP ο… ιπτάμενος Ααρον Γκόρντον

Η Αμερική κατέκτησε την πρώτη θέση με απολογισμό 9 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και διαφορά 39,5 πόντων κατά μέσο όρο! Σε ατομικό επίπεδο, δε, την παράσταση έκλεψε ένας Αμερικανός, αφού τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη τον κατέκτησε ο πιο θεαματικός παίκτης του τουρνουά, ο Ααρον Γκόρντον. Την καλύτερη πεντάδα του τουρνουά συνέθεσαν (πλην του Αμερικανού φόργουορντ) οι Βασίλιε Μίτσιτς (Σερβία), Ντάντε Εξαμ (Αυστραλία), Ντάριο Σάριτς (Κροατία) και Τζαλίλ Οκαφορ (ΗΠΑ).

Στην παράταση κρίθηκε ο συγκλονιστικός μικρός τελικός του Μουντομπάσκετ εφήβων! Εκεί, η Λιθουανία νίκησε την Αυστραλία 106-100 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ανεβαίνοντας στο βάθρο για 3η φορά σε παγκόσμιο επίπεδο εφήβων. Στο τέλος του κανονικού αγώνα η Αυστραλία είχε τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη (μετά τη 1/2 βολές του Ραούπις στα 9”) αλλά ο Εξαμ έκανε λάθος και στην παράταση ανέλαβε δράση ο Ντίμσα, ο οποίος πέτυχε τους 7 από τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας του, οδηγώντας την εκ του ασφαλούς στην επικράτηση.

Την 5η θέση της διοργάνωσης κατέκτησε η Ισπανία, που νίκησε τον Καναδά 72-68 στον αγώνα για τις θέσεις 5-6. Οι Ισπανοί δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, προηγήθηκαν 60-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο είδαν τη διαφορά να μειώνεται αρκετές φορές μέχρι τους τρεις πόντους στα τελευταία 3 λεπτά. Πάντως, οι Καναδοί δεν κατόρθωσαν σε καμία περίπτωση να ισοφαρίσουν, ούτε να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Μπριθουέλα “σφράγισε” ουσιαστικά τη νίκη με τη βολή που έκανε το σκορ 72-68 με 6” να απομένουν…

Στον αγώνα για τις θέσεις 7-8, η Κίνα είχε σαφώς μεγαλύτερο κίνητρο και νίκησε εύκολα την Κροατία 94-80. Οι Κινέζοι είχαν 19/34 τρίποντα και προηγήθηκαν ακόμα και με… 35 πόντους διαφορά στο 26′ (70-35), απέναντι σε μία Κροατία που ουσιαστικά αγωνίστηκε χωρίς τον Σάριτς (πάτησε το παρκέ μόνο για 5 λεπτά).

Ολα τα αποτελέσματα:

Τελικός

Σερβία-ΗΠΑ                 68-82     Νόβακ 21, Μίτσιτς 13π., 10ασ. – Χάρελ 17π., 4κ., Γουίλιαμς-Γκος 15

Μικρός τελικός

Αυστραλία-Λιθουανία 100-106  Εξαμ 28, Πίνο 20π., 17ρ. – Ντίμσα 19, Γκριγκόνις 17, Λεκαβίτσιους 16

Θέσεις 5-6

Ισπανία-Καναδάς        72-68     Σάιθ 18π., 11ρ. – Λάιλς 25π., 17ρ.

Θέσεις 7-8

Κροατία-Κίνα               80-94     Μούσταπιτς 24, Μάριτς 18π., 8/8δ. – Γκάο 33π., 8/12τρ., Γιουάν 23