National League 1 (2ος όμιλος / 7η αγωνιστική): Επιβίωσαν στο “θρίλερ” τα Τρίκαλα Basket

Τα Τρίκαλα Basket πέταξαν στα σκουπίδια διαφορά 16 πόντων, ωστόσο κατέβαλαν στην παράταση το ΝΕΟΛ με 66-61, στο ματς που άνοιξε την 7η αγωνιστική στο 2ο όμιλο της National League 1.

Η ομάδα του Χάρη Φόρου έβαλε μόνο 21 πόντους στο 2ο ημίχρονο και στην παράταση, έπαιξε όμως εξαιρετική άμυνα και έδειξε χαρακτήρα στο φινάλε, σημειώνοντας έτσι την 5η νίκη της σε έξι αγώνες, με τον Βαβάτσικο (19π.) και τον Αναγνωστόπουλο (16π.) να ξεχωρίζουν.

Οι Μανάκας (14π.), Ραΐτσεβιτς (14π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ του ΝΕΟΛ, ο οποίος πέτυχε τους πρώτους πέντε πόντους του αγώνα, αλλά από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (8-7 στο 5′), δεν έχασαν το προβάδισμα για πολλή ώρα. Τα Τρίκαλα Basket ξέφυγαν με 15 πόντους διαφορά στο 12′ (27-12) και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο στο 18′ (38-22), κυριαρχώντας απόλυτα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Το σκηνικό πάντως άλλαξε άρδην στο 2ο ημίχρονο.

Η ομάδα του Παναγιώτη Καυκή “έσφιξε” πολύ την άμυνά της, δέχτηκε μόνο 13 πόντους σε διάστημα 15 λεπτών (από το 20′ έως το 35′), με συνέπεια όχι μόνο να ρίξει γρήγορα τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στην 3η περίοδο (38-30 στο 21′ με σερί 0-8), αλλά και να ισοφαρίσει το σκορ στο 35′ (48-48) και στο 37′ (50-50).

Ακολούθησαν τέσσερις διαδοχικές εύστοχες βολές από τους Βαβάτσικο, Αναγνωστόπουλο, εντούτοις ο ΝΕΟΛ ισοφάρισε εκ νέου στο 1’13” πριν από τη λήξη (54-54), με καλάθι του Μανάκα και 2/2 βολές του Ραΐτσεβιτς. Αυτοί ήταν και οι τελευταίοι πόντοι που σημειώθηκαν στην κανονική διάρκεια, καθώς δύο εκατέρωθεν λάθη, δύο άστοχα λέι-απ από τους Τσιαβέ, Ραΐτσεβιτς και ένα άστοχο σουτ του Μπουργανού από το κέντρο οδήγησαν το ματς στην παράταση…

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Τρικαλινοί προηγήθηκαν γρήγορα γρήγορα με 59-54 και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους, με τον Αναγνωστόπουλο να βάζει το καλάθι που “κλείδωσε” ουσιαστικά τη νίκη 19,8” πριν από το τέλος.

ΠΡΩΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΣΟΦΑΔΕΣ, ΝΗΑΡ ΗΣΤ, ΕΘΝΙΚΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

Το “διπλό” της αγωνιστικής το έκαναν οι Σοφάδες, με τη νίκη επί του Εθνικού με 76-73, που είναι και η 1η εκτός έδρας για τους νεοφώτιστους έπειτα από 3 ήττες. Οι Σοφάδες βασίστηκαν για ακόμα μία φορά στον εκπληκτικό Καπετάκη (29π.) και κατάφεραν να ανατρέψουν διαφορά επτά πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο, υποχρεώνοντας παράλληλα στην πρώτη εντός έδρας ήττα του τον Εθνικό, ο οποίος είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα σε παράταση, μόνο που το τρίποντο του Μιχαήλ δεν βρήκε στόχο.

Ο Βίκος Ιωαννίνων κράτησε έστω και δύσκολα απόρθητη την έδρα του (4-0), επικρατώντας του Πανελλήνιου με 71-66 έπειτα από ένα πολύ “κλειστό” ματς με πολλές αλλαγές προβαδίσματος. Στο 1ο ημίχρονο η μέγιστη διαφορά που καταγράφηκε ήταν το 18-12 στο 7′ και στο 2ο μισό της αναμέτρησης το 44-37 στο 24′. Οι “ολυμπιονίκες” όχι μόνο δεν άφησαν τους γηπεδούχους να χτίσουν μια διαφορά, αλλά προηγήθηκαν και 64-65 με 2’12” να απομένουν για τη λήξη.

Ένα καλάθι του Τάταρη όμως έδωσε πάλι το προβάδισμα στον Βίκο (66-65 στο 38′), με τον σέντερ των γηπεδούχων να κάνει το σκορ 68-65 στην επόμενη επίθεση. Η ομάδα των Ιωαννίνων έβγαλε και την άμυνα και ο Τσιλούλης ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς με το καλάθι που πέτυχε 15,2” πριν από το τέλος, κάνοντας το σκορ 70-65.

Την 3η συνεχόμενη νίκη της -και 1η φετινή εκτός έδρας- πέτυχε η Νήαρ Ηστ στο Βόλο επί της τοπικής Νίκης με 72-60. Η ομάδα του Πέτρου Καραμπά είχε εξ αρχής τον έλεγχο στο ματς, μέχρι που οι Βολιώτες προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 19′ με 33-32. Το ντέρμπι πάντως εξελίχθηκε στο 2ο ημίχρονο σε περίπατο της Νήαρ Ηστ, η οποία ξέφυγε με 35-50 στο 28′ και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα μέχρι τέλους, παρά τις απέλπιδες προσπάθειες της Νίκης να απειλήσει (53-57 στο 33′).

Τέλος, την πρώτη εκτός έδρας νίκη του σημείωσε και ο Εθνικός Λιβαδειάς, που επιβλήθηκε στα Γρεβενά του Πρωτέα με 76-72, έχοντας διαρκώς το προβάδισμα από την 1η περίοδο (11-22).