National League 1 (3ος όμιλος / 9η αγωνιστική): Σταμάτησε και τη ΔΕΚΑ ο Λεύκιππος του ασταμάτητου (πάλι) Κατσαμούρη

Ο Λιοτόπουλος είχε το… όνομα, αλλά ο Κατσαμούρης είχε τη χάρη στην Ξάνθη, όπου ο Λεύκιππος νίκησε τη ΔΕΚΑ 64-54 για την 9η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της National League 1, βάζοντας τέλος στο σερί των 5 νικών που έτρεχαν οι Θεσσαλονικείς.

Ο Σωτήρης Κατσαμούρης πέτυχε 26 πόντους και ήταν ασταμάτητος στο 2ο ημίχρονο, οδηγώντας την ομάδα της Ξάνθης σε μία σπουδαία νίκη, σε συνδυασμό με την άκρως physical και γεμάτη βοήθειες άμυνα που περιόρισε πολύ τον 1ο σκόρερ του ομίλου, τον Λευτέρη Λιοτόπουλο. Εξαιρετικός (ακόμα και ως πασέρ) ήταν και ο Μπουτσακτσή για τους Ξανθιώτες, οι οποίοι προηγήθηκαν 10-3 στο 6′ και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 15′, όταν η ΔΕΚΑ προσπέρασε για 1η φορά στο ματς με 20-21.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια άλλες 11 φορές μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου, μέχρι το σημείο δηλαδή που η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη έκανε το καθοριστικό ξέσπασμα. Με τον Κατσαμούρη να κάνει την αρχή και τους Μπουτσακτσή, Μητρόπουλο να τον πλαισιώνουν, ο Λεύκιππος ξέφυγε με 60-51 στο 38′ και έριξε έτσι στο καναβάτσο τη νεανική ΔΕΚΑ.

“ΜΙΛΗΣΕ” Η ΕΔΡΑ ΣΕ ΒΕΡΟΙΑ, ΣΕΡΡΕΣ, ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ “ΔΙΠΛΑ” ΓΙΑ ΕΡΜΗ ΛΑΓΚΑΔΑ ΚΑΙ ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Η έδρα αποτέλεσε πάλι… εγγύηση για τον Φίλιππο. Οι Βεροιώτες ξεπέρασαν το κακό ξεκίνημα (21-30 στο 10′), έλεγξαν το ματς από από τη 2η περίοδο και επιβλήθηκαν της Αρετσούς με 84-74, κάνοντας το 5-0 στο γήπεδό τους. Την έδρα του εκμεταλλεύτηκε και ο Πανσερραϊκός, για να καταβάλει τον ΚΑΟΔ με 74-59 και να υποχρεώσει τους Δραμινούς σε 5η συνεχόμενη ήττα.

Τα “λιοντάρια” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-8 στο 3′, αλλά ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι (15-14 στο 9′), με τον Ντίνο να βάζει 13 από τους 23 πόντους των γηπεδούχων στην 1η περίοδο (23-16)! Οι Σερραίοι δεν ξεμάκρυναν περισσότερο στο 2ο δεκάλεπτο (αντιθέτως ο ΚΑΟΔ ισοφάρισε 31-31 στο 17′), το έκαναν όμως στο 2ο ημίχρονο, αφού ξέφυγαν με 50-39 στο 27′ και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι το +20 στο 38′ (72-52).

Εντυπωσιακές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας ο ΓΑΣ Κομοτηνή και ο Ερμής Λαγκαδά. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή υποχρέωσε τη Γέφυρα σε 3η συνεχόμενη εντός έδρας ήττα με 70-55, έχοντας μάλιστα διαρκώς το προβάδισμα μετά την 1η περίοδο. Ακόμα πιο εύκολο απόγευμα πέρασε ο Ερμής Λαγκαδά, ο οποίος σημείωσε την 1η εκτός έδρας νίκη του έπειτα από 4 ήττες στη σειρά, συντρίβοντας μάλιστα τον Μακεδονικό 83-60, εν πολλοίς χάρις στο εντυπωσιακό επιμέρους 9-33 που έκανε στο κομβικής σημασίας 2ο δεκάλεπτο!

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Γέφυρα – ΓΑΣ Κομοτηνή 55-70
Φίλιππος ΒέροιαςΑρετσού Καλαμαριάς 84-74
Πανσερραϊκός – ΚΑΟΔ 74-59
Λεύκιππος Ξάνθης – ΔΕΚΑ 64-54
Μακεδονικός – Ερμής Λαγκαδά 60-83
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων – Καβάλα (3/12, 18:00)

Δεκάλεπτα: 14-11, 27-27, 43-42, 64-54
Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Μακαρατζής 4 (1), Μητρόπουλος 9, Κατσαμούρης 26 (1), Καλαμπάκας 7, Μπουτσακτσή 12 (αρχική πεντάδα) — Παλλάκης 2, Κουρτίδης 4, Γιακούλας.
ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Λιοτόπουλος 16 (1), Λουλούδης 3, Πετανίδης 13, Καλαποθαράκος 2, Ζωίδης 4 (αρχική πεντάδα) — Κιόσια 8, Πατρίκης 8, Τσιροπούλης, Μακαρατζής, Μουτάφης, Πούντος.

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Ντόγκας, Γιαννούλης
Δεκάλεπτα: 20-18, 32-40, 44-53, 55-70
Γέφυρα (Κωστόπουλος): Χρυσόπουλος 7, Καλαϊτζίδης 10 (2), Φόρογλου 8 (2), Σιώπης 8, Τσιροπούλης 4, Μαλανδρής 13 (1), Ντίαθ 2, Δαριβιανάκης, Στράτος, Παππάς 2, Πολυμένης 1.
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σιγκούνας 12, Αρχιμανδρίτης 10 (1), Χωματάς 6 (2), Χριστοδούλου, Περρής 5 (1), Αβδάλας 17 (3), Μπίλιος, Δρέλλας 5 (1), Φιλοξενίδης 11 (3), Κάλτσος 2, Κάφφκε 2, Χριστοφορίδης.

Φίλιππος Βέροιας – Αρετσού Καλαμαριάς 84-74
Διαιτητές: Γερακίνης, Γεωργούλης, Κάννης
Δεκάλεπτα: 21-30, 44-39, 63-55, 84-74
Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 29, Αποστολίδης 9 (3), Ξενιτίδης 16, Κάτζος 4, Κοτσάνος 3, Καραγιώργος 7 (1), Μπένας 7 (12ρ., 9ασ.), Μελαδιανός 2, Λάζαρης 3 (1), Δημαλής 4, Αμανατίδης, Πολυμένης.
Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Σιδηροηλίας 19, Θεοδοσιάδης, Βλάσιος 10 (2), Ρόπουτης 17 (2), Φλιώνης 5 (1), Καπόνης 12 (2), Κυφωνίδης 11 (1), Βλασσόπουλος, Παπανικολάου.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ., Δέλλας, Αθανασιάδης Αθ.
Δεκάλεπτα: 23-16, 35-31, 56-46, 74-59
Πανσερραϊκός (Κακιούζης): Κεραμάρης 2, Μήνου 9 (1), Τσακαλέρης 7 (1), Ντίνος 28 (4), Γεωργιανός 3, Κουτουξίδης 15, Μανούσος 10, Πεχλιβάνης, Ντονές, Γεωργιάδης.
ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μαραβέγιας 9 (2), Ρουμπιέρα 26 (3), Γρίψιος 7 (1), Μπέσσας 2, Γεωργίου 3, Μπρουκς, Γεωργιάδης, Παπαπασχάλης 3 (1), Καραϊσκάκης 9 (2).

Διαιτητές: Εκίζογλου, Κοντογιάννης, Μιχέλης
Δεκάλεπτα: 16-11, 25-44, 44-60, 60-83
Μακεδονικός (Χατζούλης): Τσιρογιάννης 23 (1), Καραγιάννης 2, Ζεϊμπέκης 2, Ανδρέου 13, Τζιουβάρας, Ρουκουνάκης, Αγριόπουλος 6 (2), Καραγιώργος 6, Λαμπρόπουλος 2, Κακαλέτρης 4, Γκατζιούρας, Βακουφτσής 2.
Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης): Παπαδόπουλος Π. 9 (1), Γκέλιος 8, Λαζάρου 8 (1), Παπαδόπουλος Σ. 21 (2), Μάρουσιτς 6, Σουτζόπουλος 7 (1), Χρυσανθάκης 3 (1), Παπαμαργαρίτης 12 (3), Σμυρλής, Φυλάκης 3 (1), Ταζόπουλος 6, Μποτζώρης.