gasolΤην Ισπανία περιμέναμε, την Ισπανία θα έχουμε ως αντίπαλο στον προημιτελικό! Η “φούρια ρόχα” δυσκολεύτηκε επί 30 λεπτά από την Πολωνία αλλά όταν έπαιξε άμυνα, βρήκε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη με 80-66 και να προκριθεί στους “8” του Ευρωμπάσκετ, εκεί όπου την περιμένει εδώ και αρκετές ώρες η Ελλάδα. Αυτή ήταν η 19η συνεχόμενη πρόκριση στην οκτάδα του Ευρωμπάσκετ για τους Ισπανούς, που έχουν να μείνουν εκτός από το 1977! Συν τοις άλλοις έχουν κατακτήσει μετάλλιο στα επτά από τα τελευταία οκτώ Ευρωμπάσκετ

Το πρόσωπο της αναμέτρησης δεν ήταν άλλο από τον Πάου Γκασόλ. Ο 35χρονος σέντερ των Σικάγο Μπουλς πέτυχε 30 πόντους με 6/7 τρίποντα και 11/14 σουτ συνολικά, μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και ήταν σε γενικές γραμμές ο ηγέτης της Ισπανίας σε άλλο ένα παιχνίδι. Καλή εμφάνιση έκανε και ο Νίκολα Μίροτιτς (15π., 8ρ.), ωστόσο η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο δεν τρόμαξε κανέναν. Ειδικά όταν παίζει στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα χωρίς ιδιαίτερη κατεύθυνση στο παιχνίδι της.

Οι Ισπανοί τα βρήκαν άλλωστε σκούρα επί 30 λεπτά. Τόσο άντεξε και η Πολωνία, αν προτιμάτε. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου το προβάδισμα είχε αλλάξει χέρια 12 φορές και άλλες 9 το σκορ ήταν ισόπαλο. Όταν όμως το 52-55 (στο 29′) έγινε 62-55 με ένα σερί 10-0, η ομάδα του Μάικ Τέιλορ έμοιαζε να πετάει λευκή πετσέτα. Λίγο αργότερα άρχισε και το ισπανικό πάρτι, αφού η διαφορά έφτασε pauμέχρι και το +18 (77-59 στο 37′), με την Πολωνία να κλείνει 9 ολόκληρα λεπτά χωρίς καλάθι, από το 29′ έως το 38′!

Η Ισπανία μάζεψε συνολικά 12 ριμπάουντ παραπάνω, μοίρασε 21 ασίστ, είχε 11/26 τρίποντα και εν ολίγοις δεν πλήρωσε τα 16 λάθη που έκανε στο ματς, ούτε την αδυναμία της να εκμεταλλευτεί τους ψηλούς στο low post. Πάλι καλά δηλαδή που ο Γκασόλ δεν έχανε τρίποντο…

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ 80-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 41-39, 55-55, 80-66
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ 30 (11/14σ., 6/7τρ., 7ρ., 4ασ.), Ροντρίγκεθ 8 (1τρ., 5ασ.), Ερνανγκόμεθ 1, Ρίμπας 5 (1), Ρέγιες 4, Κλαβέρ 5 (1τρ., 6ρ.), Σαν Εμετέριο, Γιουλ 12 (1), Αγκιλάρ, Μίροτιτς 15 (1τρ., 8ρ.), Βίβες.
ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Τσιζ 2, Τσελ 5 (1), Σλότερ 9 (1τρ., 6ασ.), Κούλιγκ 10 (1), Πονίτκα 9 (1), Βατσίνσκι 9, Γκόρτατ 9, Κόσαρεκ, Ζαμόισκι 5 (1), Καρνόφσκι 6, Γκρουσέτσκι, Σκιμπνιέβσκι 2.