Στην κανονική περίοδο ο Πανιώνιος τα βρήκε… μπαστούνια απ’ το Ρέθυμνο (έχασε κι εντός και εκτός), αλλά στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στο πλαίσιο των μικρών τελικών των play off φρόντισε να επιβάλλει το δικό του νόμο. Νίκησε τους Κρητικούς με 80-76 στο κλειστό της Αρτάκης κι έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά. Μία νίκη, βέβαια που φέρει σε πολύ μεγάλο βαθμό την υπογραφή των Μίλμπουρν (ήταν καθοριστικός στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς) και Παππά (πήρε την ομάδα στις πλάτες του στα κρίσιμα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης), αλλά και της καλής άμυνας που ανάγκασε τους ρεθυμνιώτες να τα «σπάσουν» απ’ τη γραμμή των 6.75 (21% με 7/33).

Οι νεοσμυρνιώτες αν κι έδειξαν ότι θα έφταναν σε μία άνετη νίκη – προηγήθηκαν με 58-44 στο 27’ – έκαναν λάθη κι έδωσαν στο Ρέθυμνο την ευκαιρία που περίμενε για ν’ αντεπιτεθεί και να μετατρέψει εκ νέου το ματς σε ντέρμπι (με σερί 0-10 μείωσε σε 58-54, ενώ προσπέρασε και με 64-66 στο 34΄).

Η αναμέτρηση κρίθηκε στις τελευταίες επιθέσεις και στη νευρικότητα των φιλοξενούμενων τόσο στα αμυντικά τους καθήκοντα (δεν είχαν τρόπο να σταματήσουν τον Παππά), όσο κι απ’ τη γραμμή των βολών. Ο Πανιώνιος κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα (74-70, 76-72), αλλά αισθανόταν την πίεση των αντιπάλων του, που όμως στο πιο κρίσιμο σημείο είδε τον Κόμματο να πετά στο… καλάθι των αχρήστων τις δύο ελεύθερες βολές και να δίνει την ευκαιρία στον Πέιν με κάρφωμα να γράφει το τελικό 80-76 και το 1-0 στη σειρά…

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 19-17, 17-17, 20-20
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν 9 (1), Αθηναίου, Κις 2, Μίλμπουρν 18 (1), Αθανασούλας 4, Μπατής 9 (1), Γιάνκοβιτς 9 (1), Καββαδάς 2, Παππάς 19 (2), Αγραβάνης 2, Μπούκερ 6
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 10 (1), Καλλινικίδης 2, Προύιτ 9, Αγγελόπουλος 5 (1), Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 19 (1), Κόμματος, Κάρτερ 8 (2), Λάτοβιτς 4, Πέτγουεϊ 15 (2)