Σ’ ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα, αλλά και για… γερά νεύρα ο Πανιώνιος νίκησε τον Άρη με 74-67 και προκρίθηκε στους 4 των play off όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος (με μειονέκτημα έδρας) του Παναθηναϊκού. Οι νεοσμυρνιώτες πανηγύρισαν την πρόκριση χάρη στην αγωνιστική άνοδο του Γιάνκοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο (όπου και πέτυχε και τους 18 πόντους του) και τις πολύτιμες βοήθειες στο σκοράρισμα του Αθανασούλα στα τελευταία καθοριστικά λεπτά. Οι Θεσσαλονικείς, που αγωνίστηκαν δίχως τον Ασημακόπουλο, πάλεψαν ως το τέλος, αλλά στο τελευταίο 3λεπτο του ματς έδειξαν να «μπλοκάρουν» επιθετικά κι αυτό τους στοίχισε. Τα τρίποντα των Πάσαλιτς, Βεργίνη και Τσιάρα δεν βρήκαν στόχο, ο εκνευρισμός τους έγινε πιο έντονος κι η ευκαιρία που έψαχναν για να κάνουν το… «μπαμ» στα play off εξανεμίστηκε!

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό απ’ το ξεκίνημά του, με τους παίκτες των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα για την πρόκριση, ξεφεύγοντας, μάλιστα ενίοτε απ’ το αγωνιστικό πλαίσιο. Το διαιτητικό τρίο (Γκόντας, Ψαριανός, Ανδρικόπουλος) κατάφερε να επαναφέρει την τάξη και να κρατήσει τα ηνία του αγώνα, που ήταν αμφίρροπος σχεδόν ως το τέλος, ενώ τα νεύρα των παικτών, έδιναν τη σκυτάλη σε ομηρικές μάχες και την έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης (απόρροια αυτού ήταν και τα συνολικά 36 λάθη των δύο ομάδων)! Στο τέλος ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που πανηγύρισε τη νίκη, χάρη στην παρουσία του Γιάνκοβιτς ο οποίος έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο τελικό 74-67, ρίχνοντας στο… καναβάτσο τους Θεσσαλονικείς.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 17-13, 18-17, 16-13

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5 (1), Αθηναίου 3 (1), Κις, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 4, Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 18 (1 τρ., 11 ρ.), Καββαδάς 3, Παππάς 17 (1), Αγραβάνης 3, Μπούκερ 11

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Πάσαλιτς 7, Χαντ 8 (1), Πελεκάνος 10 (1), Βεζένκοφ, Τσιάρας 10 (1), Καραποστόλου, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης 1, Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 3 (1), Βεργίνης 12, Τσακαλέρης 2