To 1-0 και οι έξι τεχνικές ποινές!

Την πρώτη νίκη πήρε η ΕΘΑ επί της ΑΕΛ με 78-74 κάνοντας το 1-0 σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τις έξι τεχνικές ποινές εις βάρος των φιλοξενούμενων, τις αντεγκλήσεις του διαιτητή Ελισαίου Χριστοδούλου με τον Παλάλα και τα παράπονα της ομάδας της Λεμεσού από τους ρέφερι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκε για τα πολλά φάουλ που χρεώθηκαν με αποκορύφωμα η διαμαρτυρία του Παλάλα στον Χριστοδούλου για ένα φάουλ που δεν δόθηκε. Ο Κύπριος διαιτητής τον ακούμπησε και ο παίκτης της ΑΕΛ έπεσε στο έδαφος με αποτέλεσμα να δεχτεί τη δεύτερη τεχνική ποινή και ντισκαλιφιέ.

Οι ρέφερι πήγαν στο αποδυτήρια έξι λεπτά πριν από το τέλος της αναμετρήσεις.  Με την επιστροφή του η  ΕΘΑ εκτέλεσε έξι βολές με το σκορ να γίνεται 68-61. Οι φιλοξενούμενοι σκέφτηκαν να αποχωρήσουν από το παρκέ, αλλά με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων συνέχισαν να αγωνίζονται.

Ολα έδειχναν να έχουν τελειώσει αλλά ο Γιούιν δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, αφού το τρίποντό του από τα εννιά μέτρα έκανε το 74-74 46” πριν από τη λήξη. Η ΕΘΑ έχασε την επίθεση με την ΑΕΛ να έχει τη χρυσή ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Ο Μασάμπα έκλεψε από τον Κουνούνη και στον αιφνιδιασμό πέτυχε καλάθι και φάουλ. Στην τελευταία επίθεση ο Ντελιτς  αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τον Γκολούμποβιτς με μία βολή να διαμορφώνει το τελικό 78-74.

ΕΘΑ – ΑΕΛ 78-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16,35-32, 57-54, 78-74
ΕΘΑ (Κωνσταντινίδης): Τζόνσον 14 (1), Ντάμπκους 5, Κινγκ 13, Μασάμπα 13 (3), Τατ 10 (1), Τσουπ 12 (1), Ρέτινγκ 11 (1).
ΑΕΛ (Σπύρου): Πάπιτς 2, Κουνούνης 5 (1), Παλάλας 5 (1), Ντέλιτς 18 (3), Γιούιν 23(2), Γουάιατ 9 (1), Μιλόσεβιτς 12.