Με πολύτιμο διπλό μέσα στη Κοζάνη συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της η Νίκη Βόλου διατηρώντας έτσι τη πρώτη θέση παρά τη νίκη του Αμπελώνα κόντρα στη Μακάμπη.
Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Φοίνικας κόντρα στην ομάδα της Έδεσσας ενώ σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Αιγινιακός μέσα στην Επανομή στη προσπάθεια του να παραμείνει στη κατηγορία ενώ με νίκη συνέχισαν επίσης η Κρύα Βρύση κόντρα στην αδύναμη Αξιούπολη και ο Αετός Κιλκίς επί του μαχητικού Πρωτέα Γρεβενών.
Τέλος, η Μεταμόρφωση Βόλου πήρε τη 16η φετινή της νίκη κερδίζοντας αυτή τη φορά το Άργος Ορεστικό.
Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:
Αλέξ. Αξιούπολης – Μ. Αλέξανδρος Κρ. Βρύσης 44-91
Αριστοτέλης Επανομής – Αιγνιακός 67-69
Μεταμόρφωση Β. – Αργος Ορεστικό 82-78
Αμπελώνας – Μακάμπη 70-49
Αετός Κιλκίς – Πρωτέας Γρεβενών 80-65
Φοίνιξ Λάρισας –Πανεδεσσαϊκός 91-65
Ηρακλής Κοζ. – Νίκη Βόλου 63-86
Τα φύλλα αγώνα:
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ – Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡ.ΒΡ 44-91
Διαιτητές: Καρακώστας-Τσιρινδάνης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-31, 22-55, 28-64, 44-91
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Καλαβάζης): Φιλιππίδης 9, Περπερίδης 5, Βαλσαμίδης 6, Καλαβάζης 8, Στάθης 9, Σιώτκας 7.
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡ. ΒΡ. (Τυριακίδης): Χρυσίδης 15, Βαφόπουλος 6, Κυριαζής 10 (1), Μιχαηλίδης 10 (3), Κρομμύδας 13, Δεληγιάννης 14, Παπαμιχαήλ , Ρούζιος 9, Θεολόγου 8, Πάντσης 6 .
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΠΑΝΟΜΗΣ – ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 67- 69
Διαιτητές: Ρούκας-Ντούρας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 39-42, 54-58, 67-69
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΠΑΝΟΜΗΣ (Καραπιπερίδης): Διαμαντής 2, Αγλαμίσης Τρ.27 (4), Πουλιανίτης 4, Κοκκάρης 2 , Γιαννακός, Τερσενίδης 20 (1), Αγλαμίσης Θ. 12 (1), Πιλιόπουλος.
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Θωμαϊδης): Μπάγκι 26 (4), Μωϋσίδης, Στυλιανίδης 2, Καλαϊτζίδης, Παπουλίδης 6, Κουρκούτας 10, Αλβανός 3 (1), Δένης, Γκουντίνας 2, Λοτζανιώτης 2, Βουτλσίδης 20 (3).
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Β. ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 82-78
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Κουτσιουμάρης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 52-48, 70-63, 82-78
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Β (Μυριντζής): Καλογερόπουλος 2, Καραγιώργος Θ. 9 (1), Καραγιώργος Γ. 5, Υφαντόπουλος 3 (1), Ντίκας 2, Μπόγδανος 32 (5), Τοπούζης 9, Φρουσκλιάς 20, Καραρήγας.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ (Σούλιος): Μπιτσίνης, Παντελίδης 2, Πουλιώνης, Πανταζής 13 (1), Βίλας 12(3), Δαραβίγκας 19 (3), Κώττας 13 (1), Κοτζαγιάννης 16, Βαρθακούλης, Φωτιάδης, Σεμερτζίδης.
ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ- ΜΑΚΑΜΠΗ 70-49
Διαιτητές: Γκουτζιομήτρος-Παπανικολάου
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 45-27, 63-37, 70-49
ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Κουτσουκέρας): Γράβας , Βλαχούλης 4, Κοτσώνας 3 (1), Γκανέτσας 6 (1), Μηλιώνης 9 (3), Αποστολάκης 7, Παρασκευάς 14, Κατσίμπας 3 (1), Γούλας 20 (2).
ΜΑΚΑΜΠΗ (Ροδάς): Κατεμλιάδης 10, Κοντός, Γιαγκόπουλος 5, Αρούχ 14, Κωστόπουλος 6, Περάκης 2, Σιάπκας 4, Γκαιτατζής 6, Δελητζάκης 2.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΕΔΕΣΣΑ 91-65
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου-Τζιοπάνος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19, 38-32, 74-50, 91-65
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡ.: (Θεοδωρόπουλος) Παπαδόπουλος 8, Τσιαμπαλής 12 (1), Γιούδας 4, Λιάκος 16 (5), Τσούμας, Γκαγκανάσιος 21, Τσακνάκης 3 (1), Παρασκευόπουλος 4, Καρπούζας 11 (3), Βλησσαρούλης, Δεληχρήστος 12 (1).
ΈΔΕΣΣΑ: (Δασκαλάκης) Πέτκος 7 (1), Ζεχερλής 6, Μάρκου, Θεοδώρου 4, Νότης 8 (2), Σταμπούλης 2, Τσιτλακίδης, Τσιάμης 8, Σταυρουλάκης 24 (3), Γκέκας 6 (2), Δοδόπουλος.
ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡ. 80-65
Διαιτητές: Λόρτος- Φουτζήλας
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 46-36, 60-40, 80-65
ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ (Κοντονάσιος): Ημερίδης 14, Παπαδόπουλος 3, Ξανθόπουλος 2, Κωτούλας, Πατσούρας 4, Δαρνάκας , Παπαβασιλείου 16 (4), Γιαχανατζής Β. 8 (1), Φλιάτης 9, Βογιατζής 24 (4). ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒ. (Μορουζίδης): Κολοβός, Καραγιάννης, Βλάχος 7 (1), Γράβας 20 (4), Ρίγκος 4, Μουράτογλου 6, Μίχος 15, Ψεφτόγκας 3 (1), Τζήμας 5(1), Σπανός 5 (1), Μπόζαρης, Ανθυμίδης.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖ.- ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 63-86
Διαιτητές: Πολυχρονιάδης-Καρυπίδης Χρ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-28, 31-46, 46-68, 63-86
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Σταθόπουλος 5 (1), Ηλιόπουλος 10 (1), Ρέππας Χ., Μιχαηλίδης 17 (1), Ρέππας Ν. 12 (2) , Ψάλτου 19, Γκαναϊ, Τράγιας, Δούμας.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ(Ζαφειρούδης): Ζαρογιάννης, Αναγνωστόπουλος Ε 4, Σαμαράς 2, Καραμανώλης 1, Αναγνωστόπουλος Χρ.3, Στάμος 2, Χριστομάνος 6, Θυμνιός 19, Κουτίνας 16 (1), Τσώλης 21 2, Καραμαλής , Μυστιλιάδης 13 (3), Μαυρογιάννης.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 22 αγώνες)
1. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ | 40 | 18-4 | 1704-1404 |
2. ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ | 40 | 18-4 | 1593-1309 |
3. ΦΟΙΝΙΚΑΣ Λ. | 38 | 16-6 | 1703-1489 |
4. ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ Β. | 38 | 16-6 | 1636-1453 |
5. ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ | 35 | 13-9 | 1592-1539 |
6. ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ | 34 | 12-10 | 1620-1541 |
7. Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡ. ΒΡ. | 34 | 12-10 | 1545-1480 |
8. ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ | 33 | 11-11 | 1476-1361 |
9. ΑΕΤΟΣ ΚΙΛΚΙΣ | 33 | 11-11 | 1456-1482 |
10. ΜΑΚΑΜΠΗ | 33 | 11-11 | 1445-1534 |
11. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΕΠ. | 29 | 7-15 | 1484-1623 |
12. ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒ. | 27 | 5-17 | 1471-1672 |
13. ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ | 26 | 4-18 | 1384-1630 |
14. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞ. | 22 | 0-22 | 1274-1866 |
* Με πράσινο χρώμα η ομάδα που προβιβάζεται στη Β’ Εθνική
* Με μπλε χρώμα η ομάδα που παίζει μπαράζ σωτηρίας
* Με κόκκινο χρώμα οι ομάδες που υποβιβάζονται
Επόμενη αγωνιστική (22η, 10/4):
Μ. Αλεέξανδρος Κρ. Βρύσης – Αριστοτέλης Επανομής
Αιγινιακός – Μεταμόρφωση Βόλου
Μακάμπη – Αργος Ορεστικό
Πρωτέας Γρεβενών – Φίλιππος Βέροιας
Πανεδεσσαϊκός – Αετός Κιλκίς
Νίκη Βόλου – Φοίνιξ Λάρισας
Αμπελώνα – Ηρακλής Κοζάνης