koniarisΥπόθεση λίγων λεπτών ήταν ο αγώνας με τις Φιλιππίνες για την Εθνική Παίδων. Η Ελλάδα συνέτριψε την αδύναμη ασιατική ομάδα με 85-65 στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U17 που διεξάγεται στο Ντουμπάι και τη Δευτέρα (στις 15:30) θα διεκδικήσει τη δεύτερη θέση του 1ου ομίλου, απέναντι στην Ανγκόλα. Ο αγώνας με τους Αφρικανούς ενδεχομένως να μην είναι τόσο εύκολος, όσο ο σημερινός με τις Φιλιππίνες, τον οποίον η ομάδα του Δημήτρη Παπανικολάου δεν χρειάστηκε πολλή ώρα για να την μετατρέψει σε μονόλογο.

Αν και αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα (βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-2 στο 4ο λεπτό, η Εθνική ισορρόπησε γρήγορα το ματς και στο 8′ προηγήθηκε για πρώτη φορά 16-13 με τρίποντο του Πεφάνη, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ήταν διαδικαστική υπόθεση από εκεί και πέρα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε 46-26 στο ημίχρονο flionisκαι στο δεύτερο 20λεπτο (στο οποίο δέχθηκε 9 πόντους, ενώ στο τρίτο μόλις 7) συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και το +32 στο 26′ (60-28).

Ο Αντώνης Πεφάνης (26 πόντοι, 6/11 τρίποντα) ήταν ο πρωταγωνιστής της Ελλάδας, η οποία μοίρασε 21 ασίστ, μάζεψε 13 ριμπάουντ παραπάνω και γενικά έκανε υγιεινό περίπατο, παρ’ ότι αστόχησε σε… 30 τρίποντα (είχε συνολικά 13/43). Παράλληλα, ο Δημήτρης Παπανικολάου βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους Χαραλαμπόπουλο, Παπαγιάννη, Κόνιαρη και Μουράτο, τους τέσσερις παίκτες που αγωνίστηκαν και στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων. Ειδικά οι δύο πρώτοι δεν έπαιξαν ούτε λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο.

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ-ΕΛΛΑΔΑ 65-85
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 26-46, 33-63, 65-85
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Γιαρίν): Γκο 7 (2), Ντάριο 2, Μ. Νιέτο 11 (13ρ.), Ναβάρο 4, Παντίγια 1, Μεντόζα 19 (1), Πανλίλιο, Ντέλα Κρουζ 9 (3), Αμπαντέζα 2, Εσκότο 4, Ντεζιντέριο 6.
ΕΛΛΑΔΑ (Παπανικολάου): Κόνιαρης 14 (4τρ., 3κλ.), Ντουζίδης 9 (1τρ, 11ρ.), Μιλεντίγιεβιτς 2 (5ρ., 5ασ.), Φλιώνης 6 (1), Μιχαλούτσος 6, Πεφάνης 26 (6), Δίπλαρος 4, Σκόρδας 6 (7ρ.), Καμάρας 5 (1), Μουράτος 4, Παπαγιάννης 1, Χαραλαμπόπουλος 2.