Ο Αρης επικράτησε (και) του Παναθηναϊκού με 66-54 στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Εφήβων και ουσιαστικά στέφθηκε από τώρα πρωταθλητής Ελλάδας!

Οι «κίτρινοι» έχουν κερδίσει και τους δύο μεγάλους αντιπάλους τους στο τουρνουά (Παναθηναϊκό και Ικαρο), όπερ σημαίνει ότι χρειάζονται άλλη μία νίκη επί του Πανσερραϊκού ή του ΑΓΣΙ Ιωαννίνων προκειμένου να πανηγυρίσουν και μαθηματικά τον τίτλο σε επίπεδο εφήβων.

Οσον αφορά τον αγώνα, ο Μποχωρίδης ήταν ο παίκτης πάνω στον οποίον στηρίχθηκε ο Αρης για να φτάσει στη νίκη. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο 1ο ημίχρονο και προηγήθηκε 26-19 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο κάπου εκεί η άμυνα του Αρη «έσφιξε», άρχισε να κλέβει απανωτές μπάλες με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (34-35) και να προηγηθεί με 10 πόντους διαφορά (50-40) μέσα στα επόμενα 10 λεπτά. Το τελικό 66-54 ήρθε τελικά χωρίς προβλήματα για τους Θεσσαλονικείς…

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 66-54
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 34-35, 50-40, 66-54
ΑΡΗΣ (Δημητρίου): Μποχωρίδης 23 (3), Καμήλαλης 2, Μαυρογιάννης 7 (2), Σιώπης 5 (1), Βασιλειάδης 2, Ντερβίσης, Μανδάλτσης 2, Κάσουρας 10, Χρυσικόπουλος 15 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Καραμολέγκος, Τάγαρης 7, Γόντικας 1, Ζαρκαδούλας 3, Κεφαλάς 2, Δημακόπουλος 2, Ζούμπος 13 (2), Αναγνώστου 4, Μαραγκός 15, Κορακίτης 9 (1).