Αποτελέσματα Α2 – 13η αγωνιστική… Βαθιά ανάσα για τον ΟΦΗ!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΟΦΗ, που επικράτησε με 86-82 του Ερμή Λαγκαδά στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α2. Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι οι κρητικοί με τους Κιτσούλη, Ματαλόν και Μπαλάφα να βάζουν… φαρδιά πλατιά την υπογραφή τους, πήραν αυτό που τόσο πολύ ήθελαν, κόντρα σ’ έναν αντίπαλο που πάλεψε ως το τέλος και διεκδίκησε επί ίσοις όροις το θετικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έδειξαν στο ξεκίνημα αρκετή διάθεση στο παιχνίδι τους, επέλεξαν να φέρουν τις… μάχες κοντά στο καλάθι και με τον Αναγνωστόπουλο να κυριαρχεί στη ρακέτα προηγήθηκαν με 25-16 στο 9′. Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Οι κρητικοί έκαναν την αντεπίθεσή τους (σ.σ. Μπαλάφας και Ματαλόν ήταν εξαιρετικοί), φέρνοντας το ματς στα ίσια 27-27, ενώ στη συνέχεια με σερί 13-0 προηγήθηκαν με 47-37. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον ΟΦΗ να ελέγχει το παιχνίδι και να κρατά ασφαλή… απόσταση, αν κι οι φιλοξενούμενοι έκαναν την προσπάθειά τους να «ροκανίσουν» τη διαφορά (62-55 στο 27’).

Το +7 (66-59) του 30’ δεν… ικανοποιούσε τον ΟΦΗ, που φρόντισε να πατήσει όσο χρειαζόταν το γκάζι στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου κι επί της ουσίας να «κλειδώσει» τη νίκη. Στο 36’ οι κρητικοί είχαν αποκτήσει «αέρα» 14 πόντων (81-67 με τον Ματαλόν να πετυχαίνει γκολ-φάουλ) και πλέον τα πάντα έμοιαζαν να έχουν κριθεί. Ο Ερμής έκανε την ύστατη προσπάθειά του, πλησίασε στους 5 πόντους λίγα δεύτερα πριν το τέλος (85-80), αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία διάθεση να χάσουν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους, την οποία και πήραν έστω και με την… ψυχή στα δόντια (86-82)!

ΟΦΗ – ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 86-82
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 47-37, 66-59, 86-82
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Καλδίρης-Μπούσιας
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 3, Πετράκης 9 (1), Παπαδάκης, Τραϊανός, Ντοϊτσίνοφ 4, Καραδολάμης 15 (2), Σιώπης, Κιτσούλης 22 (2), Μπαλάφας 21, Ματαλόν 12.
ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Πέρκος): Καϊκλής, Ιωακειμίδης 3 (1), Ονάσογλου 4, Καμαριώτης 2, Πλιούκας 23 (1), Καλογιαννίδης 2, Αναγνωστόπουλος 23 (3), Γεωργίτσης 20 (1), Παρίτσης 5 (1), Κάσουρας

1 Φιλαθλητικός   24  11- 2  1111 – 935
 2 Ν. Κηφισιά   23 10- 3  1005 – 850
 3 Τρίκαλα  23 10- 3  1015 – 958