Αποτελέσματα Α2 – 19η αγωνιστική… Πήρε τη νίκη ο Προμηθέας, διπλό και κορυφή για Κύμη

alixotzitsΔυναμικός και αποφασισμένος! Παρά την πίεση στα τελευταία δύο λεπτά ο Προμηθέας βρήκε τη λύση χάρη στον Πέτρο Νοέα παίρνοντας τη νίκη απέναντι Εθνικό με 80-76.
Ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα στα μισά της δεύτερης περιόδου ήταν αυτό που έδωσε το έναυσμα και έτι το 20-2 έδωσε προβάδισμα 17 πόντων για τους πατρινούς (42-25), ο Εθνικός απάντησε άμεσα με 8-0 μειώνοντας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 42-36. Η συνέχεια για τους φιλοξενούμενους ήταν ανάλογη καθώς κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο (45-40) στο 22’. Κάπου εκεί ανέλαβε ο Πέττας ο οποίος πέτυχε το 26΄τους 11 από τους 16 πόντους της ομάδας διατηρώντας το ισχυρό προβάδισμα για την ομάδα του (58-46). Ο Εθνικος προσπαθούσε κυρίως με τις καλές του συνεργασίες να μειώσει και τα κατάφερε 1.20΄’ πριν από το τέλος με τρίποντο του Μάντζαρη (75-71), αλλά ο Νοέας έδωσε σε εκείνο το σημείο το «παρών» και με πέντε σερί πόντους έγραψε το 80-73, ο Βασιλόπουλος στα 16’’ σημειώνει ακόμα ένα εκπληκτικό τρίποντο, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Προμηθέας αστοχήσε σ΄ένα τρίποντο και ένα δίποντο χάνοντας την ευκαιρία να πάρει και τη μεταξύ τους διαφορά (σ.σ. 77-73).
Ωστόσο, οι πειραιώτες κατέθεσαν ένσταση μετά το τέλος του αγώνα για το καλάθι του Πέττα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο και αρχικά δεν είχαν μετρήσει οι διαιτητές.

Η Κύμη έφυγε με το “διπλό” από το Αγιο Θωμά παίρνοντας τη νίκη επί του Δούκα με 79-72 και “‘άγγιξε” την κορυφή, τους 33 βαθμούς μαζί με τον Φάρο.

Εστω και δύσκολα, η Δόξα κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Πανερυθραϊκο με 78-74. Οι γηπεδούχοι αν βρέθηκαν στο πρώτο ημίχρονο χωρίς τους Τσαλδάρη (γονατιά) και τον Καρύδα (διάστρεμμα) κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 19 πόντων (34-15). Στην επανάληψη όμως, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και έτσι με τρίποντο του Μπάρδα στο 35′ η Ερυθραία πέρασε μπροστά με 61-60. Ο Κέντζο λίγο αργότερα απάντησε με δύο τρίποντα (68-63), ο Πανερυθραϊκος πλησίασε με 68-67, ο Τσαλδάρης αργότερα με ένα καθοριστικό τρίποντο  γράφει το 71-67, για να πλησιάσει εκ νέου η Ερυθραία. ο Τσαλδάρης όμως φάνηκε στο τέλος ψύχραιμος και με 5/6 βολές “καθάρισε” τη νίκη για τη Δόξα.

Χάρη σ΄ενα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και έτσι να πάρει τη νίκη απέναντι στον Ηρακλή με 73-64.  Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 35-28  οι γηπεδούχοι κατάφερναν συνεχώς να πλησιάζουν (40-42) στο 24′, ο «γηραιός» απαντούσε (40-48) για να λήξη η τρίτη περίοδος με 54-47. Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στο Περιστέρι, τρέχοντας επιμέρους σκορ 26-10, προηγήθηκε με 69-62 στο 39΄, ενώ κατάφερε να δείξει ψυχραιμία από τη γραμμή των ελευθέρων βολών κατακτώντας έτσι και μία σημαντική νίκη.

Την έβδομη νίκη τους στο πρωτάθλημα σημείωσαν οι Μαχητές απέναντι στο Παγκράτι με 84-67. Τα Πεύκα κρατούσαν σταθερά μικρό προβάδισμα, το οποίο  στο τελευταίο δεκάλεπτο χάρη στην ευστοχία τους στα σουτ τρίτων πόντο, έφτασε τα διψήφια επίπεδα.

Σημαντικό «διπλό» σημείωσε η Λιβαδειά μέσα στη Βέροια επί του Φιλίππου με 66-62. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν το προβάδισμα για 30 λεπτά, δεν κατάφεραν να το κρατήσουν, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τα ηνία με 62-57. Ο Φίλιππος πλησίασε με 61-62, ο Γκαγκαλούδης απάντησε με 61-64, για να ακολουθήσουν από μία βολή των Τριχόπουλο και Γκαγκαλούδη. Ο  Φίλιππος είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά τα τρίποντα των Τριχόπουλου και Δεληγιώργη δεν βρήκαν το στόχο, με του δεύτερου μάλιστα να του παίζει η μπάλα… παιχνίδια, καθώς μπήκε και βγήκε στο καλάθι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Δημητριάδης με μία βολή.