Αποτελέσματα Α2- 3η αγωνιστική… Διπλό ο Δούκας, δύσκολα ο Αίολος, πρώτη νίκη για Μαχητές

irakleio_doukasΤο τρία στα τρία έκανε ο Ηρακλής επικρατώντας και του ΓΣΛ με 80-72 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής. Οι λαρισαίοι παρά το καλό τους ξεκίνημα (3/3 τρίποντα) και το 11-6 δεν κατάφεραν να κοντράρουν παραπάνω τον «γηραιό», ο οποίος ανέβασε την απόδοσή του στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας το προβάδισμα, το οποίο έφτασε και το +19 (60-41 το 30΄ και 71-52 στο 35′).

Το ματς της ημέρας έγινε στον Αστακό με τον Αίολο να επικρατεί του Αμύντα χάρη στο καλάθι του Παπαδιονυσίου διαμορφώνοντας το τελικό 71-69. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος αλλά το 22-7 του τρίτου δεκάλεπτου από πλευράς Αμύντα άλλαξε τις ισορροπίες φέρνοντας τον μπροστά με 50-46. Στην πορεία το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Παπαδιονυσίου να λυτρώνει τον Αίολο, ενώ ο Αμύντας είχε την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη, αλλά ο Ζούπας δεν βρήκε τον στόχο στο τρίποντο που επιχείρησε.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Εθνικός μέσα στο Μετς επί του Παγκρατίου με 81-80 χάρη στο γκολ-φάουλ του Μαχαίρα, 11΄΄ πριν από το τέλος για να ακολουθήσουν δύο άστοχα υπό πίεση λέιπ απ από τον Καράβολα.

Ο Δούκας κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την Κρήτη απέναντι στο Ηράκλειο, νικώντας με 86-75 σ΄ενα παιχνίδι αρκετά αμφίρροπο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κρατούσα ένα προβάδισμα 4-5 πόντων, ένα 13-0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και η απραξία σχεδόν τεσσάρων λεπτών των γηπεδούχων έκανε το 57-43 υπέρ του Δούκα, αλλά ο Πετράκης με δύο σερί τρίποντα έγραψε το 57-52. Ο Κυρίτσης έδωσε εκ νέου… ανάσα στους φιλοξενούμενους με 61-55, αλλά και πάλι το Ηράκλειο φάνηκε πολύ δυνατό και έχοντας τον Κουπίδη σε εξαιρετική μέρα πέρασε μπροστά χάρη στο τρίποντό του με 65-63. Το προβάδισμα από εκείνο το σημείο άλλαζε συνεχώς χέρια έως ότου Κυρίτσης και Κανονίδης με δύο καθοριστικά τρίποντα έκαναν το 78-71 στο 36′. Ο Δούκας φάνηκε ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά κρατώντας τη διαφορά που του έδωσε και τη νίκη.

Μαχητές όνομα και πράγμα! Σ΄ενα δυνατό παιχνίδι, τα Πεύκα επικράτησαν του Χολαργού με 73-71 σημειώνοντας την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με τον Χολαργό που ακόμα δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης. Από το πρώτο κιόλας μέρος το ματς φάνηκε να είναι αμφίρροπο με το σκορ να αλλάζει χέρια (24-22 στο 15΄, 33-36 στο 20′). Στην πορεία, οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο (57-51) στο 30′, αλλά σε εκείνο το σημείο, ο Χολαργός έκανε την αντεπίθεσή του και με 15-8 προηγήθηκε με 66-65 στο 37′. Ολα κρίθηκαν στα τελευταία δεύτερα με τον Χατζηκυριακίδη με μία βολή να κάνει το 69-69, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την αμέσως επόμενη επίθεση για να έρθει ο Καλαμπάκας με 4/4 βολές (διαδέχτηκαν από άστοχες επιθέσεις του αντιπάλου) να δώσει προβάδισμα με 73-69 με τον Χολαργό να μειώνει με καλάθι με 73-71.

Αήττητος παρέμεινε και ο Πανιώνιος επικρατώντας του Ψυχικού με 82-66. Οι «πάνθηρες» ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση. Το Ψυχικό κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστικό στο πρώτο μέρος και με 22-15 επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο να κλείσει το ημίχρονο με 36-37. Ομως, στη συνέχεια, ο Πανιώνιος ήταν εξαιρετικός επιθετικά και έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων πήρε μεγάλη διαφορά, φτάνοντας και στη νίκη.

Ο Φάρος έφυγε με το «διπλό» επί της Καβάλας με 73-64 παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά προηγήθηκαν με 11-5, αλλά η αφύπνιση ήρθε γρήγορα από τους παίκτες του Γιάννη Τζήμα κάνοντας το 20-20.  Η Καβάλα ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ τη συνέχεια αλλά η καλή άμυνα έδωσε το προβάδισμα ξανά στο Κερατσίνι στο τέλος του ημιχρόνου (38-36). Στη συνέχεια όμως, ο Φάρος ανέβασε στροφές προηγήθηκε με + 16 (66-60) και έτσι δεν δυσκολεύτηκε να  κρατήσει ασφαλή απόσταση και να πάρει τη νίκη.

Με την ίδια… φόρα συνέχισε η ΑΕΛ παίρνοντας τη νίκη απέναντι στον Αρκαδικό με 90-56. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή τα ηνία με τη διαφορά στο σκορ να μεγαλώνει ολοένα αι περισσότερο για να αγγίξει και το +28 (68-40). Ο Αρκαδικός δεν βρήκε το καλό πρόσωπο, και δεν κατάφερε να μπει, ουσιαστικά, ποτέ ξανά στο παιχνίδι και έτσι ήρθε το τελικό 90-56.