Τα αποτελέσματα
Ερμιονίδα – Νήαρ Ηστ 69-85
Δίων Κυπ. – ΣΚ Καλαμάτα 61-51
Καλαμάτα 1980 – Γλαύκος/Έσπερος 42-59
Προμηθέας 2014 – ΚΑΠ 68-74
ΚΑΟΚ – Παναχαϊκή 74-72
Αχαΐα «Η Γαλήνη» – Πήγασος Θυρέας 56-59
Τα φύλλα αγώνα
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 – ΓΛΑΥΚΟΣ/ΕΣΠΕΡΟΣ 42-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 29-27, 33-47, 42-59
Διαιτητές: Αδαμόπουλος, Γεωργόπουλος Χρ.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 (Κορογώνας): Μπαλόπουλος 5(1), Χρονόπουλος 10, Αλεξανδρόπουλος, Παυλόπουλος 4, Μούργης 5, Ανδριανόπουλος 3, Κομπότης 2, Σκοπέτος 5, Αλοίμονος, Βούλγαρης 8.
ΓΛΑΥΚΟΣ/ΕΣΠΕΡΟΣ (Γκοργκόλης): Σακελλαρόπουλος 3, Σερέτης, Σταθόπουλος, Ροκανάς 13(2), Θωμόπουλος 7(1), Πανόπουλος, Κουνάδης 2, Καραγγελής 5(1), Αργυρόπουλος 16, Μπόγρης 13(1), Κρέμιτς, Γκουντουβάς.
ΑΧΑΪΑ «Η ΓΑΛΗΝΗ» – ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ 56-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 12-10, 11-14, 17-18
Διαιτητές: Ιωάννου-Καψαρίδης
ΑΧΑΪΑ «Η ΓΑΛΗΝΗ» (Γιαννόπουλος): Πίκιος 18, Παπαβασιλόπουλος 7, Κάλλης 11, Καραγιάννης 7, Εφέπουλος 7 (1), Τριανταφύλλου 2, Βεργανελάκης 1, Χριστοδουλόπουλος 3 (1), Χρήστου, Σπύρου.
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Γεννιάς): Κοψαύτης 16 (1), Μαυριάς 10 (1), Μίλιτς 11 (1), Κόκκορης 3 (1), Σπυράκος 9, Μαραγκίδης 6 (2), Πασολάρι 2, Διαμαντογιάννης 2, Κιουρτζίδης.
ΕΑ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 – ΚΑΠ 68-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 48-42, 58-60, 68-74
Διαιτητές: Μπαβέλας, Κατσέλη
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χουντής): Νικολόπουλος 2, Καλλιακούδας 8 (2), Γοργότσης 10, Αθανασόπουλος, Λάγιος 17, Βλάσσης 8, Βασιλείου 15 (3), Αδαμόπουλος 3 (1), Καναβός, Παρασκευόπουλος 5 (1).
ΚΑΠ (Χατζηπανηγύρης): Φωτητζόγλου 2, Παπανικολόπουλος 22 (4), Αγόρης 2, Παπαπέτρος 8 (2), Πρόφκα 9 (1), Παππάς 31 (5).
ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΓΕ 74-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 43-36, 63-57, 74-72
Διαιτητές: Γαραντζιώτης, Μπον
ΚΑΟΚ (Ιμπραημάκης, Ρουμελιώτης): Πρεδάρης 9 (2), Μπήλιος 6 (2), Μουλάς 8, Σέγκας, Τζάιδας 6, Τσιαμπάς 18 (3), Σάμαρης, Μπένος, Πατουχέας 3 (1),Καραγεώργος, Στάνκοβιτς 15 (3).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζίζηλας, Καλλίγας): Σταμούλης, Βουρνάς 3 (1), Τριπολίδης, Νικολάου 23 (1), Κούτρας 4, Βανδώρος 3 (1), Μαναβόπουλος 12, Γιαννούτσος 12 (2), Γκόβας 13 (2), Λυμπερέας, Λαμπρόπουλος 2.
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 61-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 29-27, 45-33, 61-51
Διαιτητές: Χρόνης-Γέρος
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Διαμαντόπουλος): Μουρατίδης, Κυζιλης, Πελεκάνος 12 (1τ, 12ρ), Κίτσος, Καμαρινός 16(2τ), Τζαγισβιλι 5(1τ), Καστανιωτης 12, Μιχοπουλος, Πολιτόπουλος 13 (1τ), Μπακολιάς 1, Γιαννοπουλος 2.
ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νώντας): Μαργέλης, Διαμαντόπουλος 8(2), Παπαντωνίου, Καραβανάς 5(1), Μπαλής 16(3), Περρωτής 7, Καλογερόπουλος 4, Μανωλάκης 6, Μπάκας 4.
ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ – ΝΗΑΡ ΗΣΤ 69-85
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 29-43, 45-68, 69-85
Διαιτητές: Κωστής, Τσουρή
ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Καλαϊτζάκης): Φλεβαράκης, Αγγελής 6, Χονδρόπουλος 18 (4), Οργκεστ 8, Κατσεβέλας 4, Πούλης Α. 1, Ιωάννου 7 (1), Πουζης, Μπινιάρης 14, Κοντογιάννης 4, Πούλης Ι. 2, Καλογιάννης.
ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Καραμπάς, Σκέντζος): Μπάρμπας 9(1), Τσέλιος 6(1), Καραμίντζος 4, Τηλιόπουλος 4, Αουτερβααλ, Κουπίδης 27(6), Οικονόμου, Νικολαΐδης 11(3), Δημητρίου 5, Αγγελόπουλος, Γιανναλέτσος 10, Καψάλης 9(1).
Η βαθμολογία
ΒΑΘ. | ΑΓ | Ν | ΗΤ | ΥΠ. | ΚΑΤ. | ΔΙΑΦ | ||
1 | ΝΗΑΡ ΗΣΤ | 25 | 14 | 11 | 3 | 1054 | 881 | 173 |
2 | ΚΑΟΚ | 25 | 14 | 11 | 3 | 1069 | 1001 | 68 |
3 | ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡ. | 24 | 14 | 10 | 4 | 1019 | 959 | 60 |
4 | ΚΑΠ | 24 | 14 | 10 | 4 | 1067 | 915 | 152 |
5 | ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ | 23 | 14 | 9 | 5 | 1007 | 917 | 90 |
6 | ΓΛΑΥΚΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ | 23 | 14 | 9 | 5 | 988 | 872 | 116 |
7 | ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ | 22 | 14 | 8 | 6 | 919 | 895 | 24 |
8 | ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 | 20 | 14 | 6 | 8 | 862 | 986 | -124 |
9 | ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 | 17 | 14 | 3 | 11 | 960 | 1000 | -40 |
10 | ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ | 17 | 14 | 3 | 11 | 906 | 1076 | -170 |
11 | ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ | 16 | 14 | 2 | 12 | 838 | 1039 | -201 |
12 | ΑΧΑΪΑ “Η ΓΑΛΗΝΗ” | 16 | 14 | 2 | 12 | 879 | 1027 | -148 |
1) Στα play offs συμμετέχουν οι τέσσερις 1οι κάθε ομίλου. Στη Β΄ Εθνική ανέρχονται συνολικά έξι Σωματεία, οι νικητές της Γ΄ Φάσης των play offs.
2) Στα play out συμμετέχουν οι ομάδες που κατετάγησαν στις θέσεις 5 έως 12 της βαθμολογικής κατάταξης του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου. Στον 5ο όμιλο η ομάδα που θα καταταγεί στην 5η θέση μετά τη λήξη της Α΄ Φάσης του πρωταθλήματος θα περάσει στην Γ΄ Φάση άνευ αγώνα. Οι τέσσερις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 6ου ομίλου, οι τρεις ηττημένοι από τη Β΄ Φάση των play out του 5ου ομίλου και οι δύο ηττημένοι από τη Γ΄ Φάση των play out του κάθε ομίλου, σύνολο 35 Σωματεία, υποβιβάζονται στα τοπικά πρωταθλήματα όπου ανήκουν.
Η επόμενη αγωνιστική (15η, 29/1)
Νήαρ Ηστ – Δίων Κυπ.
ΣΚ Καλαμάτα – Καλαμάτα 1980
Γλαύκος/Έσπερος – Προμηθέας 2014 (31/1, 21:00)
ΚΑΠ – ΚΑΟΚ
Πήγασος Θυρέας – Παναχαϊκή
Αχαΐα «Η Γαλήνη» – Ερμιονίδα