Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Έσπερος πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με τη Δάφνη με 84-65, καλύπτοντας μάλιστα τη διαφορά του αγώνα του πρώτου γύρου (74-67).

Οι πατρινοί μετέτρεψαν μέσα σε εφτά λεπτά το 39-36 του ημιχρόνου σε 65-39. Από εκείνο το σημείο η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 17 πόντους (65-48) για να φτάσει και το +26 (77-51). Μάλιστα στο τελευταίο δίλεπτο ο Σπύρος Γκοργκόλης έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Παναγιώτης Διαμαντόπουλο, Ανδρέα Σερέτη, Δημήτρη Νάτσκο.

Η Ενωση Ιλίου πήρε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στην Ακράτα με 91-62. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή  μικρή διαφορά, αλλά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου πετυχαίνοντας 5/5 τρίποντα προηγήθηκαν με 60-35 στο 25′, η Ακράτα με ηγέτη τον Λάππα απάντησε με 11-0 (60-46 στο 27′) αλλά η βροχή των τριπόντων συνεχίστηκε (η Ενωση πέτυχε 7/11 τρίποντα σε αυτήν την περίοδο) με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει εκ νέου (70-47) Από εκεί και μετά το ματς ήταν μια τυπική διαδικασία με τον σύλλογο του Ιλίου να κατακτά μία άνετη νίκη.

Μία νίκη που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στον στόχο της παραμονής πέτυχε σήμερα η Αχαγιά 82 απέναντι στον ΚΑΟΚ με 59-54. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία στο μεγαλύτερο μέρος, οι Κορίνθιοι με αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να περάσουν μπροστά (42-40), αλλά η σωστή αμυντική λειτουργία ήταν αυτή που τελικά έδωσα ξανά το προβάδισμα στην Αχαγιά. παίρνοντας στο τέλος τη νίκη.

Πολύτιμη νίκη πέτυχε ο Πορφύρας απέναντι στον Αρη Πετρούπολης με 56-51, όπως και η Ερμιόνη έκανε μία σπουδαία εμφάνιση παίρνοντας το «διπλό» στη Νέα Σμύρνη επί του Ικάρου με 77-74.

O Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε της Καλαμάτα με 67-63, όμως δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα (67-58). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 50-40 αλλά η Καλαμάτα απάντησε λίγο αργότερα με 13-0 κάνοντας το 50-55.  Το ματς έγινε ντέρμπι από εκεί και μετά, το σκορ είναι 65-63 με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν και οι γηπεδούχοι με ένα καθοριστικό κλέψιμο και τις βολές του Μπουργάνου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα πήραν τη νίκη.

Μεγάλης σημασίας βαθμολογική νίκη πέτυχε η Πεύκη απέναντι στον Γλαύκο με 85-84 έχοντας για ακόμα έναν ακόμα οι γηπεδούχοι καταλυτικό παίκτη τον Στράτο Τσαμπή και αυτό γιατί ήταν εκείνος που με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα 8΄΄ πριν από το τέλος, ενώ στην τελευταία επίθεση οι πατρινοί αστόχησαν στην προσπάθεια που έκαναν

Διαιτητές: Φάκαρος-Μαρίγλη
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Κτιστάκης): Βαϊδακης 15 (1),Μπέλλας  Γ. 23 (7), Αρχιμανδρίτης 4, Φουντάς 3, Πανουσόπουλος Θ., Κατσαρός, Σκαλωμένος 9, Μπέλλας Οδ. 22 (4), Πανουσόπουλος Κ., Στρατομήτρος 11 (3), Βαλσαμούλης 4, Γεωργιάδης.
ΑΚΡΑΤΑ (Ζωντός): Γιοβάς 3 (1), Λάππας 14 (1), Ζέρβας, Ολύμπιος 3 (1), Κατωπόδης 2, Μανταλβάνος Γ. 11, Λαφής 5, Οικονομόπουλος 4, Μάλλης 8 (2), Μανταλβάνος Κ. 1, Βεσκούκης 11.

ΠΕΥΚΗ – ΓΛΑΥΚΟΣ  85-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 46-47, 65-68, 85-84
Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Ντάνος
ΠΕΥΚΗ (Κοντομηνάς): Πολύζος, Τσαμπής 20 (2), Κυριαζόπουλος 17 (4), Μελάς 18 (1), Σημαιόπουλος 9, Μπατονίδης, Κουκάκης 13, Χασάπης, Τάγαρης 8.
ΓΛΑΥΚΟΣ (Πολυδωρόπουλος): Γιαλελής 2, Σερέτης 5 (1), Λαμπρόπουλος 24 (4), Αδαμόπουλος 4, Πολυδωρόπουλος, Παπαβασιλόπουλος 10 (1), Σταυράκης, Κάλλης 16 (2), Λιούρδης 8, Αναγνωστόπουλος 15.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ  84-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 39-36, 65-48, 84-65
Διαιτητές : Νάστος –Ρίζος
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Γκοργκόλης): Διαμαντόπουλος 1, Φραντζής 26 (4), Λαμπρόπουλος 13, Ροκανάς 2, Θανόπουλος 14 (4), Παπαγεωργίου 4, Πελεκούδας 4, Νάτσκος 2, Δ. Λυμπέρης 3 (1), Αγγελόπουλος, Οικονομόπουλος 15, Σερέτης.
ΔΑΦΝΗ (Δεσποτάκης): Πατατάς, Ρώης 3 (1), Θεοδοσίου 8 (2), Κωνσταντώνης 9, Παλάντζας 5 (1), Γκίνης 3 (1), Μιχόπουλος 13 (1), Κορρές 14 (1), Φιλιππόπουλος 10, Τσελεμπής, Αθανασάκης.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ- ΚΑΛΑΜΑΤΑ 67-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 44-39, 52-55, 67-63
Διαιτητές: Λογοθέτης-Καμήτσος
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ. (Χαριτάτος): Καράμπελας 15 (1), Μπουργάνος 11 (1), Βάρσος 3 (1), Οικονομάκης, Αλεξανδρόπουλος, Καλεμτζάκης 19 (2), Τσατάς 7, Σάλεχ 7, Αρναουτάκης 2, Σταθόπουλος, Τζέμης 2.
ΚΑΛΑΜΤΑ (Γιαννακόπουλος): Μπάκας 15, Κίσσας, Κονταργύρης, Τσικούρης 10, Μαγιντόμπε 5, Σπηλιώτης, Γεωργανάς 2, Σκοπέτος 7, Τριανταφυλλόπουλος 5 (1), Δελής 19 (2).

ΑΧΑΓΙΑ 82- ΚΑΟΚ  59-54
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-7, 30-22, 40-42, 59-54
Διαιτητές:  Σταθόπουλος-Τσιμπούρης
ΑΧΑΓΙΑ’82 (Λιόνας) Μοσχοβάκης 11, Σταμόπουλος 4, Γατσούλης 8 (1), Νικολάου, Χαμηλός 5 (1), Τσινόπουλος 8, Λυκούδης 3 (1), Δαβάνης 1, Νικολόπουλος 19 (2).
ΚΑΟΚ (Νικητόπουλος) : Κωνσταντίνου 2, Σακελλαράκης 6, Κατσαμάκης 10 (1), Κεφαλάς 10, Παβλίσεβιτς 7 (1), Δανιήλ 8 (1), Σταυρόπουλος 7 (1), Μακρής 4.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ – ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ  56-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 26-26, 44-43, 56-51
Διαιτητές: Μπούκας-Σιδερής
Πορφύρας (Πιτσικάλης): Σίμος 2, Πάλτογλου 12 (2), Κωνσταντίνου, Παπαφωτίου 3 (1), Βούλγαρης 21 (2), Ιορδάνου 2, Καλαμαράς, Μπαρμπαρής 8, Οικονόμου 3 (1), Τρίγκας, Ντόκος 5.
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Παπαδόπουλος): Κεφάλας 6 (1), Βενιτουράκης 2, Δρακόπουλος 1, Σταύρος 5, Δρικόγιας, Κωνσταντίνου 2, Μπαζιώτης 9 (3), Μπούτρης 8, Κυρίτσης, Τασούλας 4, Μακρόπουλος 14, Βεντούρης.

ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ – ΕΡΜΙΟΝΗ 74-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-18, 42-44, 60-60, 74-77
Διαιτητές: Κρεσταινίτης- Ροδίτης
ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜ. (Παπαδάτος): Βλάχος, Μελισσουργός 3, Καννάς 10 (2), Γραμματικός 22 (2), Βούζας 13 (3), Λάβαρης 2, Δορκοφίκης, Μιχαλόπουλος 5, Γιαννακόδημος, Παπαδάκης 17 (4), Πασπαλάς 2.
ΕΡΜΙΟΝΗ (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου Πετ. 9 (2), Αγγελής 13 (2), Θωμάς 16 (4), Γκολέμης 6 (1), Βανδώρος, Ευστρατίου 11, Τζουμάκας, Διαμαντόπουλος 22 (1), Πουλής.