marousiΠρόσω ολοταχώς για Β΄εθνικη έβαλε το Μαρούσι μετά τη σημερινή του νίκη κόντρα στον Τρίτωνα με 65-57 σ΄ένα ματς που είχε τα πάντα, αρκετό νεύρο αλλά και νεύρα που έφεραν τη διακοπή, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 18η αγωνιστική.

Το ματς διεκόπη τουλάχιστον για 30 λεπτά, 3.20’’ πριν από το τέλος με τους φιλοξενούμενους να αποχωρούν από το γήπεδο, μετά την εισβολή στο παρκέ του εφόρου του γυναικείου τμήματος του Αμαρουσίου, θέλοντας να απευθυνθεί στον πρόεδρο και τον προπονητή του Τρίτωνα. Μετά από αυτήν  την εξέλιξη, οι διαιτητές ζήτησαν την εκκένωση της εξέδρας των οργανωμένων οπαδών.

Οσον αφορά το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Στην επανάληψη αν και το Μαρούσι προηγήθηκε με 41-36 στο 24’, ο Τρίτωνας βρήκε τις λύσεις για να φέρει το ματς στα ίσια (47-47 στο 30΄). Η τελευταία περίδοος όμως άνηκε στους γηπεδούχους καθώς με επιμέρους 15-5 προηγήθηκαν με 62-58΄στο 38΄,προβάδισμα το οποίο ήταν αρκετό για να τους δώσει τη μεγάλη νίκη που τους βάζει με το ένα πόδι στην Β΄εθνική.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΤΡΙΤΩΝ  65-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 34-30, 47-47, 65-57
Διαιτητές: Στρεμπας, Κάρδαρης
ΜΑΡΟΥΣΙ (Κεραμιδάς): Ξυδάς 21 (5), Στασινός, Πολυχρονόπουλος, Μπαλαμπάνης, Ραλλάτος 9, Μπαλάφας 25 (4), Σκιαθίτης, Γεωργίου , Κανέλλης 2, Σουρλής 8 (1), Παπαδημητρίου.
ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Κυριακόπουλος 3 (1), Σμυρλής, Κορακίτης, Κουρής 18 (2), Κουκουνιάς, Καλαντζής, Γκαβανόπουλος 10 (2), Ζακυνθινός, Παπαργυρόπουλος 17, Πλουτέτσκι 5 (1), Ανδρεόπουλος 4.