Β΄Εθνική (Νότος): Τα βρήκε σκούρα αλλά επικράτησε ο Ιπποκράτης

Δυσκολεύτηκε μεν, έκανε τη δουλειά δε… Ο Ιπποκράτης επιβλήθηκε της ΕΦΑΟΖ με 66-61 στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 23η αγωνιστική στον νότιο όμιλο της Β΄Εθνικής, με τον Θοδωρή Ονάσογλου να βάζει 25 πόντους και να οδηγεί την ομάδα της Κω. Με αυτή τη νίκη ο Ιπποκράτης απομακρύνθηκε κατά τρεις ολόκληρους βαθμούς από τους διώκτες του, κλειδώνοντας επί της ουσίας την 3η θέση στη βαθμολογία επτά αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Διψήφιο αριθμό πόντων είχε επίσης και ο Φάνης Κουμπούρας για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 32-33 στο ημίχρονο και με 32-39 στο 23′, ωστόσο κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου ο Ιπποκράτης ανέκτησε τα ηνία στο ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο ξέφυγε ακόμα και με 10 πόντους διαφορά (58-48 στο 34′), φτάνοντας έτσι και στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ-ΕΦΑΟΖ 66-61
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 32-33, 51-48, 66-61
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Κουτσοδήμος
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 10, Τρύπας, Ονάσογλου 25 (4), Σκούφης 5, Ασημακόπουλος 5, Λεκάκης 4, Χαρίσης 8, Τσακαλέρης 8, Καταβαίνης 1.
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος 4, Γκαβασιάδης 4, Κοψιάς, Γρατσιάτος, Σαμοθράκης 7 (1), Καστανιώτης 4, Σαρλής, Τσιτσιγιάννης 22 (3), Στάθης 9 (1), Παπαρέγκας 11 (2).