Χέρι – χέρι συνεχίζουν Ζωγράφου και Γαλάτσι/Κυπριάδου στον 2ο όμιλο. Αμφότεροι πέτυχαν νίκες στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής (την 9η και την 6η συνεχόμενη αντίστοιχα) και διατηρούν διαφορά ασφαλείας από τις υπόλοιπες ομάδες, μία εβδομάδα πριν από το ματς που μπορεί να ξεκαθαρίσει μια καλή την κατάσταση στην κορυφή (ΦΕΑ-Γαλάτσι/Κυπριάδου).
Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Αγ. Ανάργυροι – Αχιλλέας 68-66
Κουκάκι – Ιρις Πετρούπολης 65-53
Ολυμπιάδα ’96 – Ν. Μάκρη 58-36
Προμηθέας – Αχαρνής 83-75
Οίον Αγ. Στεφάνου – ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 61-78
Γαλάτσι/Κυπριάδου – Κρόνος Γέρακα 64-48
Ζωγράφου – Πεύκη 80-73
Αστέρας Περιστερίου – Μελίσσια 61-64
Τα φύλλα αγώνα:
ΚΟΥΚΑΚΙ – ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 65-53 (35-26)
Διαιτητές: Πλιάκας, Παυλόπουλος
ΚΟΥΚΑΚΙ (Τριαντάφυλλος): Φραγγελάκης 4, Καμπέρης 24, Σιδερής 6 (2), Γιατράς, Πανουργιάς 3 (1), Πεζούλας 2, Χωριανόπουλος Χ. 5, Χωριανόπουλος Κ. 3 (1), Μπουζούλας 11 (1), Πράντζαλος 3, Ρακιντζάκης 4.
ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κάργιαννης): Μπάστας 2, Τσακάλης, Κοτσάυτης 15 (3), Δαβίλας 9, Καλλιμάνης, Σπυλιώπουλος 9, Ψυχογιός 5 (1), Καρακώστας 6, Μυλωνάς 2, Μαντανίκας, Βοσκάκης 6 (2), Απεσλίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ‘96 – ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ 58-36 (35-18)
Διαιτητές: Μαγκουνής, Μητρόπουλος
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ’96 (Αντωνόπουλος): Παλάσκας 7 (1), Παλτόγλου 6 (2), Κωνσταντόπουλος, Φουντάς 15 (3), Νεστοράτος, Στεργίου, Φύλλιος 9 (1), Ακτύπης 15 (3), Πισκούλης, Μουζάκης 4, Ντούγκλαρης 2.
ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ (Σάλλας): Χαχόλος 5, Κουσάσης 2, Δημογέροντας 3, Γουδέλης 5 (1), Αναματερός 7 (1), Παπαϊωάννου 4, Μπάστας 3, Δούβρος 2, Κενούτης 8 (2).
ΓΑΛΑΤΣΙ/ΚΥΠΡΙΑΔΟΥ – ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ 64-48 (35-29)
Διαιτητές: Χρηστίδης, Δημητριάδης
ΓΑΛΑΤΣΙ/ΚΥΠΡΙΑΔΟΥ (Σγούρος, Μουτζούρης): Σταμάτης, Αθανασιάδης 17 (2), Χρόνης, Καλογερόπουλος, Σιδερής 2, Κανναβός 23 (5), Φρίμας 4 (1), Κορρές 4, Λαδικός, Καψούρης 7, Συλυτζίρης 7.
ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ (Σφήκας): Κολοβός 12 (1), Πάσχος 3 (1), Σολωμονίδης 2, Μπάκας 6, Κατσιώτης, Παραμυθιώτης, Χατζηϊωαννίδης, Πισιμίσης 4, Μακούλης 17 (3), Παπαντώνης 4.
ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΠΕΥΚΗ 80-73 (46-28)
Διαιτητές: Παπαγιαννόπουλος, Ορφανός Ιορδ.
ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Σταϊκόπουλος): Καλοβυρνάς 14 (2), Παπαϊωάννου 9 (3), Αλεξόπουλος 7, Τριανταφύλλου 13 (2), Βαρσάμος 9 (1), Παρβαντώνης 9 (2), Παπαδημητράκης 11, Κοντόπουλος 8.
ΠΕΥΚΗ (Κοντομηνάς): Χασαπόπουλος 26, Κυριαζόπουλος 4, Χατζής 7 (1), Βαϊνάς 6 (2), Κανλής 7, Μπαρλάς 3, Τάγαρης 15 (1), Δήμας 5.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ – ΑΧΑΡΝΗΣ 83-75 (46-38)
Διαιτητές: Αναστασίου, Μακρής
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Νικητόπουλος): Μπότης 3 (1), Καραθανασόπουλος 12 (2), Σπετσιέρης 9, Σιμόπουλος 10, Σταυράκης 3 (1), Βουρδουμπάς 22 (2), Μάτζιος 6, Χριστοδουλόπουλος 18 (1).
ΑΧΑΡΝΗΣ (Γαλαίος): Βασιλείου 10, Μπαλτατσίδης 9, Τσιάμης 13 (4), Ανέστης 2, Ντάβος 2, Δάμκαλης 11, Καρακώστας 28 (1).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΜΕΛΙΣΣΙΑ 61-64 (27-30)
Διαιτητές: Τσαχάκης, Τάτσης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κεφαλάς): Αναστόπουλος 13, Ραμαντάνης, Μπιτσιάς, Χριστόπουλος 14, Φιλόππουλος 5, Ζωογόπουλος, Βλασσερός 11, Δημοβασίλης 6, Σκλάβος 3.
ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Σουρμελής): Τσωμόκος 12, Κλεάνθους 17, Κασσαπάκης 12, Νάνης 1, Παπαδόπουλος 13, Ζερβός 11, Μπουρούνης, Βυτζηλαίος 1, Παναγιώτου.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 18 αγώνες)
Ομάδα | Βαθ | Ν | Η | Επιθ | Αμυ |
ΖΩΓΡΑΦΟΥ | 34 | 16 | 2 | 1284 | 1114 |
ΓΑΛΑΤΣΙ/ΚΥΠΡΙΑΔΟΥ | 33 | 15 | 3 | 1286 | 1102 |
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ | 30 | 12 | 6 | 1382 | 1257 |
ΜΕΛΙΣΣΙΑ | 30 | 12 | 6 | 1140 | 1029 |
ΑΧΑΡΝΗΣ | 29 | 11 | 7 | 1190 | 1181 |
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ | 29 | 11 | 7 | 1209 | 1127 |
ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ | 27 | 9 | 9 | 1278 | 1237 |
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ 96 | 27 | 9 | 9 | 1111 | 1110 |
ΠΕΥΚΗ | 27 | 9 | 9 | 1186 | 1151 |
ΚΟΥΚΑΚΙ | 27 | 9 | 9 | 1071 | 1123 |
ΑΧΙΛΛΕΑΣ | 26 | 8 | 10 | 1233 | 1268 |
ΟΙΟΝ ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟΥ | 26 | 8 | 10 | 1135 | 1189 |
Ν. ΜΑΚΡΗ | 24 | 6 | 12 | 1130 | 1201 |
ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ | 22 | 4 | 14 | 1058 | 1144 |
ΙΡΙΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ | 21 | 3 | 15 | 1031 | 1211 |
ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ | 20 | 2 | 16 | 908 | 1188 |
* Με πράσινο χρώμα οι ομάδες που προβιβάζονται
* Με κόκκινο χρώμα οι ομάδες που υποβιβάζονται
* Με μπλε χρώμα οι ομάδες η ομάδα που παίζει μπαράζ
ΣΥΜ.: Το επόμενο πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑ θα διεξαχθεί με 14 ομάδες σε κάθε όμιλο
ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (19η, 24/2):
Ολυμπιάδα ’96 – Αγ. Ανάργυροι
Αχιλλέας – Προμηθέας
Αχαρνής – Οίον Αγ Στεφάνου
Μελίσσια – Κουκάκι
Ν. Μάκρη – Ιρις Πετρούπολης
Πεύκη – Αστέρας Περιστερίου
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ – Γαλάτσι/Κυπριάδου
Κρόνος Γέρακα – Ζωγράφου