Β’ Εθνική (Βορράς) – 15η αγωνιστική… Διπλό ανόδου ο Ηρακλής

Πηγή: pierikosbc.gr

Παλικαρίσια νίκη μέσα στο κλειστό του Αγίου Θωμά σημείωσε ο Ηρακλής, που επιβλήθηκε του Αμαρουσίου στην παράταση με 82-78 και έχει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα για την άνοδο. Σπουδαία εμφάνιση έκαναν οι Σταμπουλής, Τοπούζης, ενώ καθοριστικά καλάθια πέτυχαν οι Σαμαράς, Καζάκος για τον “γηραιό”, που επί 28 λεπτά βρισκόταν πίσω στο σκορ, μέχρι που προηγήθηκε για πρώτη φορά σε εκείνο το σημείο με 44-45.

Στο Μαρούσι δεν έφερε… γούρι ούτε η παρουσία του Βαγγέλη Αλεξανδρή, ο οποίος βρέθηκε στις κερκίδες του Αγίου Θωμά, αποθεώθηκε από τον κόσμο (…ως είθισται) και παρέλαβε μια ανθοδέσμη στο ημίχρονο. Η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε άλλωστε ό,τι μπορούσε για να… αυτοκτονήσει στο τέλος του 40λεπτου, καθώς μετά το καλάθι του Σταμπουλή 13,2” πριν από το φινάλε (64-64), οι γηπεδούχοι έχασαν τη μπάλα στην επαναφορά (ύστερα από τάιμ άουτ!) και ο Καζάκος έκανε ανενόχλητος το σκορ 64-66 με λέι-απ.

Στην τελευταία επίθεση ο Κουπίδης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και ισοφάρισε με νέο λέι-απ στα 2,6”, οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση, εκεί όμως ο Ηρακλής “μπήκε” με σερί 7-0 και παρά τις απέλπιδες προσπάθειες του Κουπίδη (έβαλε 10 από τους 12 πόντους του Αμαρουσίου στην παράταση) και την αστοχία του στις βολές (2/6 στα τελευταία 30”), κράτησε γερά τη νίκη. Μετά το καλάθι του Κουπίδη που έκανε το σκορ 78-80 στα 21”, ο Μπεχλιβάνης είχε 1/2 βολές, ο Κουπίδης ήταν άστοχος σε μακρινό τρίποντο και ο Μασλαρινός διαμόρφωσε το τελικό σκορ με άλλη μια βολή 5,8” πριν από τη λήξη.

Σπουδαία διπλά για Φίλιππο, Αιγάλεω και Πεύκα

Ανάλογης σπουδαιότητας εκτός έδρας νίκη σημείωσε στον Βόλο και ο Φίλιππος Βέροιας, ο οποίος έμεινε πίσω στο σκορ με 10 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο αλλά έκανε την ανατροπή στην τέταρτη και επιβλήθηκε της Μεταμόρφωσης με 90-83. Τα διπλά είχαν την… τιμητική τους και σε άλλα δύο γήπεδα του βόρειου ομίλου. Στη Θεσσαλονίκη συγκεκριμένα, όπου το Αιγάλεω έλεγχε συνέχεια το σκορ και με αιχμή του δόρατος το δίδυμο Καράβολα-Μίχαλο είχε μια διαφορά 5-9 πόντων στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στη μεγάλη νίκη επί του Ανατόλια. Το άλλο μεγάλο διπλό έγινε στα Διαβατά, όπου οι Μαχητές Δόξας Πεύκων νίκησαν τον Ιωνικό Ιωνίας 84-68.

Την πρώτη της νίκη ύστερα από 7 συνεχόμενες ήττες πανηγύρισε η ΜΕΝΤ επί του Αίαντα Ευόσμου, ο οποίος πήγε στην Τούμπα χωρίς τον Σάββα Ηλιάδη (έκανε επέμβαση στο στόμα την περασμένη εβδομάδα) και έφυγε από εκεί με έντονα παράπονα για τις αποφάσεις των διαιτητών στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Τέλος, άλλη μια σημαντική νίκη σημείωσε στην Κατερίνη ο Πιερικός Αρχέλαος, που προηγήθηκε μέχρι και με 15 πόντους διαφορά και στο τέλος κατόρθωσε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και να καλύψει παράλληλα τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο (57-60).