Β’ Εθνική (2ος όμιλος / εξ αναβολής): Διακόπηκε λόγω βρεγμένου δαπέδου το Διαγόρας – ΟΦΗ, επέστρεψε στις νίκες ο Δούκας

Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ το συναρπαστικό ματς μεταξύ του Διαγόρα και του ΟΦΗ στη Ρόδο για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής. Ο λόγος τα νερά που έπεφταν από την οροφή, τα οποία ανάγκασαν τους διαιτητές να διακόψουν τον αγώνα λίγο μετά τη λήξη της 1ης παράτασης και με το σκορ 67-67!

Το παιχνίδι ήταν “κλειστό” σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια, καθώς με εξαίρεση το 14-4 στο 6′, καμία ομάδα δεν αποσπάστηκε ξανά από την άλλη στο σκορ. Στο τέλος του 40λεπτου ο Πάλλης έστειλε τον αγώνα στην παράταση με καλάθι 3” πριν από τη λήξη, ενώ στο έξτρα πεντάλεπτο ο Πιλκούδης “έγραψε” το 67-67 με 2/2 βολές σχεδόν 10” πριν από το τέλος.

Διαγόρας Ρόδου – ΟΦΗ ΔΙΑΚΟΠΗΚΕ (2η παρ.)
Διαιτητές: Ζακεστίδης, Ουσταμπασίδης, Μαρτινάκος
Δεκάλεπτα: 20-16, 31-34, 40-45, 56-56 (κ.α.), 67-67 (1η παρ.)
Διαγόρας Ρόδου (Βλαχοδήμος): Χατζηγεωργίου, Ιορδάνογλου 19 (3), Μπόζιτς, Καράβας 1, Μαρουλλάκης, Παρδακάς 14 (2), Πιλκούδης 24, Χρύσης 6, Σκλήβας 3, Μητσού.
ΟΦΗ (Ράλλης): Μπουλάτοβιτς 5 (1), Λιανός 20 (2), Μποχωρίδης 27 (3), Πέτρου, Τσερκιτζόγλου, Μηλαθιανάκης, Μαρτίνα, Πρωτογεράκης 2, Σταμπουλής 5 (1), Πάλλης 6, Αναστασάκης 2, Θεοδωρίδης.

Στο άλλο παιχνίδι για το 2ο όμιλο που διεξήχθη (και ολοκληρώθηκε) το Σάββατο (17/12) στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, ο Δούκας νίκησε την Πεύκη 72-59, ωστόσο είδε τον Παντελή Κοψιά να αποχωρεί τραυματίας στο 38′ και να προστίθεται στις απουσίες των Μουμπάρακ, Μιχαήλ.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη ύστερα από 4 διαδοχικές ήττες για την ομάδα του Κώστα Σορώτου, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 24-32 στο 17′, αλλά στο 2ο ημίχρονο ήταν ανώτερη, προηγήθηκε με 44-37 στο 23′ και ξέφυγε με 62-50 στο 35′.

Δούκας – Πεύκη 72-59
Διαιτητές: Καραβίτης, Κονταράτος, Τεφτίκης
Δεκάλεπτα: 20-22, 32-35, 55-49, 72-59
Δούκας (Σορώτος): Μαραγκόπουλος 3, Στεργίου 5 (1), Κοψιάς 18 (3/4 βολές, 6/11 δίποντα, 1 τριπ., 8 ριμπ., 6 ασίστ), Γεωργιάδης, Μιχαήλ, Ελ Ντερινί, Λιβανός 6, Χατζής, Μαλτέζος 10 (5/8 δίποντα, 13 ριμπ., 3 ασίστ), Λάκκας 16 (7/7 βολές, 3/6 δίποντα, 1τριπ., 5 ριμπ., 4 ασίστ), Τσιτσιγιάννης 14 (3/4 βολές, 4/5 δίποντα, 1 τριπ., 7 ριμπ., 2 ασίστ).
Πεύκη (Κτιστάκης): Τσιότρας 5, Βούρτσης, Παπανικολόπουλος 13, Μακρυγιάννης, Φιλιππόπουλος 6, Τσούπρος 5 (1), Γεροκώστας, Σκόνδρας, Τσακίρης 3, Λέζος 10 (1), Μουάτσος, Ψαρόπουλος 17 (3).

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής (21/12)