Β’ Εθνική (2ος όμιλος / 15η αγωνιστική): Μεγάλα “διπλά” για Πανελευσινιακό και ΟΦΗ

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο σακούλι ο Πανελευσινιακός, που απέδρασε με το “διπλό” από τη Ρόδο επί του Διαγόρα με 70-63 στο κεκλεισμένων των θυρών Βενετόκλειο, για τη 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι “σταχυοφόροι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 8-3 στο 4′, ωστόσο πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου (17-18) και δεν το έχασαν ποτέ από εκεί και πέρα. Η ομάδα του Νίκου Βούλγαρη ξέφυγε με 23-33 στο 17′ και με 34-47 στο 24′ και είχε την απάντηση σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων να αντιδράσουν.

Ο Διαγόρας μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά σε αρκετές περιπτώσεις μέχρι τους 5-6 πόντους (41-47 στο 24′, 51-57 στο 32′ και 63-68 στο 39′), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μέχρι τέλους και έφτασαν έτσι στην 3η συνεχόμενη νίκη τους.

Παρόμοια ήταν η εξέλιξη και στο άλλο ματς της ημέρας στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Εκεί όπου ο ΟΦΗ είχε το προβάδισμα για σχεδόν 40 λεπτά και νίκησε το Δούκα 67-61, ρεφάροντας παράλληλα και την εντός έδρας ήττα του 1ου γύρου. Οι Κρητικοί ξέφυγαν με 11-20 στο 10′, έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με διαφορά 16 πόντων (25-41) και την υπερασπίστηκαν στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Ο ΟΦΗ ολοκλήρωσε την 3η περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων (40-55) και άντεξε στο ξέσπασμα του Δούκα στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, όταν η ομάδα του Κώστα Σορώτου “έτρεξε” ένα σερί 10-0 και μείωσε το σκορ σε 50-55 στο 35′. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο, μέχρι τους τρεις (58-61 στα 46”) και τους δύο πόντους (61-63 στα 22”), ωστόσο ο ΟΦΗ παρέμεινε ψύχραιμος στο φινάλε.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής (28/1)

Δούκας – ΟΦΗ 61-67 (29/1)
Διαγόρας Ρόδου – Πανελευσινιακός 63-70 (29/1)

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου
  Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική
  Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται κατευθείαν στην Γ’ Εθνική

* Εκκρεμούν οι αγώνες Έσπερος Καλλιθέας – Πεύκη (14η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Πρωτέας Βούλας – Παλαιό Φάληρο (14η αγωνιστική, 1/2)