Β’ Εθνική (2ος όμιλος / Playoffs): Νέο break και πρόκριση για τον τρομερό Πρωτέα Βούλας!

Ο Πρωτέας Βούλας μπήκε στα Playoffs με μειονέκτημα έδρας και τη σειρά στο 0-2. Ε και; Η ομάδα του Αλέκου Δάγλα κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά!

Σε ένα ματς που διακόπηκε για 40 λεπτά στην 4η περίοδο λόγω εισβολής θεατών στον αγωνιστικό χώρο, οι “κυανέρυθροι” νίκησαν στον άτυπο τελικό της σειράς τον Πανελευσινιακό 76-66, παίρνοντας με 3-2 νίκες την πρόκριση για τον τελικό, όπου περιμένει ο Μίλωνας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο με τρομερή ενέργεια και κατάφεραν να δημιουργήσουν από πολύ νωρίς μία διαφορά (20-11 στο 9’, 23-13 στο 11’), η οποία έφτασε μέχρι και το +11 στο 16’ (29-18). Ο Πρωτέας άργησε, αλλά έβγαλε αντίδραση. Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 12 τους πρώτους 15 πόντους που επιτεύχθηκαν και στο 24’ προηγήθηκαν για 1η φορά (40-41) μετά το αρχικό 0-1.

Ο Πρωτέας δεν έμεινε εκεί. Στο 30’ δημιούργησε διψήφια διαφορά (52-62), αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν γρήγορα στο ματς και μείωσαν μέχρι τους τρεις πόντους στο 35’ (62-65). Κάπου εκεί έγινε η φάση που έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Ο Ντακούλιας χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Γιάννη Καραμαλέγκο, επακολούθησε ένταση στην κερκίδα πάνω από τον πάγκο των φιλοξενούμενων και η κατάσταση ξέφυγε για λίγο, όταν μία μικρή μερίδα οπαδών μπήκε στον αγωνιστικό χώρο.

Η άμεση παρέμβαση των γηπεδούχων απέτρεψε τα χειρότερα, ωστόσο οι διαιτητές απαίτησαν την εκκένωση του γηπέδου, με συνέπεια ο αγώνας να διακοπεί για 40 λεπτά. Όταν το ματς άρχισε ξανά, ο Πρωτέας ήταν η ομάδα που έμοιαζε πιο συγκεντρωμένη και πιο φρέσκια στο γήπεδο. Οι “κυανέρυθροι” έβαλαν πέντε αναπάντητους πόντους (62-70 στο 36’) και στο 39’ ξέφυγαν ακόμα και με 12 πόντους διαφορά (64-76), “τελειώνοντας” ουσιαστικά το παιχνίδι.

Πανελευσινιακός – Πρωτέας Βούλας 66-76
Διαιτητές: Σώμος, Θεονάς, Καραβίτης
Δεκάλεπτα: 20-13, 37-29, 52-62, 66-76
Πανελευσινιακός (Βούλγαρης): Νίκου 6 (2), Καράμπελας, Καρακατσάνης, Ντακούλιας 24 (4), Μανωλάτος, Κρασάκης 2, Σταμέλος 6 (2), Παπαφλωράτος 8 (2), Ρεκουνιώτης 20, Κατσανεβάκης, Δενδρινός.
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Δενδρινός 8, Τσακναρίδης 7 (1), Κυριλής 14 (2), Καραμαλέγκος Γ. 14 (2), Ματσάγγος 7 (1), Γάργαλης 14 (2), Σκορδάς 5, Καραμαλέγκος Ηλ. 5 (1), Βισνιέβσκι 2.